Vegánstvo - Na čo by ste si pri tomto štýle stravovania mali dať pozor?

Veľa športovcov a aktívnych ľudí sa rozhodlo stravovať z rôznych dôvodov vegánsky. Správne zostavená vegánska strava môže zabezpečiť všetky potrebné živiny pre zdravie. Medzi najrizikovejšie živiny patria bielkoviny, omega-3 tuky, železo, zinok, jód, vápnik, vitamíny D3 a B12. Pridať by sme sem mohli ešte vitamín A, K2 a niektoré vitamíny skupiny B.
Mnohí vegáni trpia nedostatkom týchto esenciálnych živín, pretože ich strava nie je dostatočne vyvážená a neobsahuje uvedené živiny v potrebnom množstve.
Ak chcú vegáni prijať dostatok týchto živín, musia pravidelne konzumovať rastlinnú potravu, ktorá obsahuje:
- Bielkoviny
- Omega-3 tuky
- Vápnik
- Železo
- Zinok
- Jód
- Vitamín B12
- Vitamín D
- Vitamín K2
- Vitamín A
Mnohí v vegáni trpia nedostatkom bielkovín, železa, vitamínu B12 a K2, vápnika, zinku či jódu, a to aj napriek konzumácii nespracovaných potravín. Je veľmi dôležité vyskladať si správny jedálniček, a tiež dopĺňať látky z kvalitných výživových doplnkov. Všetkým vegánom odporúčame najmä B-Komplex , Vitamíny D3 & K2 v lipozomálnej – najúčinnejšej forme vstrebania cez tukové bunky a samozrejme železo (ktoré sa prirodzene vyskytuje najmä v mäse), ktoré získavame z fínskych divokých čučoriedok a je obohatené o kyselinu listovú a vitamín C.