Vitamín C: viete prečo je dôležitý?

Jana Tesák Potomová | 24. marec 2021
Vitamín C: viete prečo je dôležitý?

Všetci vieme aký je dôležitý pre podporu imunity. Ale má aj ďalšie účinky. Viete aké sú to?

1. Znižuje riziko chronických ochorení

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý môže posilniť prirodzenú obranyschopnosť tela. Antioxidanty sú molekuly, ktoré posilňujú imunitný systém. Robia to tak, že chránia bunky pred škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály. Ak sa voľné radikály hromadia, môžu podporovať stav známy ako oxidačný stres, ktorý súvisí s mnohými chronickými chorobami. Štúdie ukazujú, že konzumácia väčšieho množstva vitamínu C dokáže zvýšiť hladiny antioxidantov v krvi až o 30 %. To pomáha prirodzenej obranyschopnosti tela v boji proti zápalom.

2. Vysoký krvný tlak a vitamín C

Vysoký krvný tlak nás vystavuje riziku srdcových chorôb, ktoré sú celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí. Viaceré štúdie preukázali, že vitamín C môže pomôcť znížiť krvný tlak u pacientov s hypertenziou. Štúdia na zvieratách zistila, že užívanie vitamínu C v podobe doplnkov stravy  pomohlo uvoľniť krvné cievy, ktoré prenášajú krv zo srdca, čo pomohlo znížiť hladinu krvného tlaku. Analýza 29 štúdií u ľudí zistila, že užívanie céčka upravuje krvný tlak. U dospelých s vysokým krvným tlakom doplnky znižujú v priemere systolický krvný tlak o 4,9 mmHg a diastolický krvný tlak o 1,7 mmHg. Aj keď tieto výsledky sú sľubné, nie je jasné, či sú účinky na krvný tlak dlhodobé. Preto by ľudia s vysokým krvným tlakom mali byť pod dohľadom lekára, zlepšiť svoj jedálniček, pridať viac pohybových aktivít počas týždňa, vyhýbať sa stresovým situáciám a tak postupne upravovať hodnoty krvného tlaku.  

3. Môže znížiť riziko srdcových chorôb

Srdcové choroby sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete. Mnoho faktorov zvyšuje riziko srdcových chorôb ako vysoký krvný tlak, vysoké hladiny triglyceridov alebo LDL cholesterolu a nízke hladiny HDL cholesterolu. Vitamín C môže pomôcť znížiť tieto nepriaznivé faktory, ktoré znížia riziko srdcových chorôb. Napríklad analýza 9 štúdií s kombinovanými 293 172 účastníkmi zistila, že po 10 rokoch mali ľudia, ktorí užívali najmenej 700 mg vitamínu C denne, o 25 % nižšie riziko srdcových chorôb ako tí, ktorí neužívali doplnok vitamínu C. Zaujímavé je, že ďalšia analýza 15 štúdií zistila, že konzumácia vitamínu C z potravín, nie doplnkov, bola spojená s nižším rizikom srdcových chorôb.

4. Znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi a tým zabraňuje vzniku záchvatov dny

Ide o neuveriteľne bolestivé ochorenie a spôsobuje zápal kĺbov. Ľudia s dnou zažívajú opuchy a náhle silné záchvaty bolesti. Dna sa objavuje, keď je v krvi príliš veľa kyseliny močovej. Kyselina močová je odpadový produkt tvorený telom. Pri vysokých hladinách môže kryštalizovať a ukladať sa v kĺboch. Je zaujímavé, že niekoľko štúdií preukázalo, že vitamín C môže pomôcť znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi a v dôsledku toho chrániť pred bolestivou dnou. Napríklad štúdia zahŕňajúca 1 387 mužov zistila, že tí, ktorí konzumovali vyššie množstvá vitamínu C, mali signifikantne nižšie hladiny kyseliny močovej v krvi než tí, ktorí prijímali menšie množstvá. Analýza 13 štúdií navyše zistila, že užívanie vitamínu C počas 30 dní významne znížilo kyselinu močovú v krvi v porovnaní s placebom. 

5. Pomáha predchádzať anémii

Železo je dôležitá živina, ktorá má v tele rôzne funkcie. Je nevyhnutný na tvorbu červených krviniek a transport kyslíka do tela. Vitamín C môže pomôcť zlepšiť vstrebávanie železa z potravy tým, že pomáha pri premene železa, ktoré sa zle absorbuje, na formu, ktorá sa ľahšie vstrebáva. Toto je užitočné najmä pre ľudí, ktorí nekonzumujú mäso, pretože mäso je hlavným zdrojom železa. V skutočnosti stačí konzumácia 100 mg vitamínu C pre zvýšenie absorpcie železa o 67 %. 

6. Zvyšuje imunitu

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia užívajú vitamínu C v rôznych podobách je, že posilňuje imunitu, pretože sa podieľa na mnohých procesoch imunitného systému. Po prvé, vitamín C pomáha povzbudzovať tvorbu bielych krviniek známych ako lymfocyty a fagocyty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred infekciou. Po druhé, vitamín C pomáha týmto bielym krvinkám efektívnejšie fungovať a zároveň ich chráni pred poškodením potenciálne škodlivými molekulami, ako sú napríklad voľné radikály. Po tretie, vitamín C je nevyhnutnou súčasťou obranného systému pokožky. Aktívne sa transportuje na pokožku, kde pôsobí ako antioxidant a pomáha posilňovať bariéry pokožky.
Dobrým príkladom jeho pôsobenia je aj fakt, že ľudia, ktorých postihol zápal pľúc, majú tendenciu mať nižšie hladiny vitamínu C a preukázalo sa, že vitamín C skracuje čas zotavenia.

7. Chráni pamäť a myslenie pri starnutí

Demencia je všeobecný pojem, ktorý sa používa na opis príznakov zlého myslenia a pamäti. Postihuje viac ako 35 miliónov ľudí na celom svete a zvyčajne sa vyskytuje u starších dospelých. Štúdie naznačujú, že oxidačný stres a zápal v blízkosti mozgu, chrbtice a nervov môže zvýšiť riziko demencie. Vitamín C je silný antioxidant. Nízke hladiny tohto vitamínu sú spojené so zníženou schopnosťou myslieť a pamätať si. Okrem toho sa ukázalo, že vysoký príjem vitamínu C z potravy alebo doplnkov má ochranný účinok na myslenie a pamäť v starobe.
Najbohatšími zdrojmi sú rakytník, šípky, čierne ríbezle, čili, tymián, paprika, brokolica, petržlen, ružičkový kel, kivi,  liči, citróny, papája, jahody, pomaranče, guáva, kyslá kapusta, paradajky, zemiaky.