Vôňa Vianoc: ŠKORICA
Vianoce sú obdobím vôní. Škorica, klinčeky, badián a koriander... Stačí ovoňať a už sa slinky zbiehajú na voňavé medovníky, koláčiky a tradičný vianočný punč. Dnes vám predstavíme škoricu...
Škorica – prastarý dar hodný kráľov
Škoricu si ľudia vážili oddávna, a to nielen pre jej skvelú chuť a vôňu, ale aj ako vzácny liek z prírody. Má antibakteriálne a antimykotické účinky a dokáže zničiť kvasinky spôsobujúce infekcie či opary.
Škorica je skvelá prísada napríklad do tejto chuťovky:
PEČENÉ JABLKÁ
Mnohé výskumy potvrdili pozitívne účinky na znižovanie hladiny cukru v krvi, preto sa pridáva i do výživových doplnkov pre diabetikov.
Čaj z kôry škorice povzbudzuje krvný obeh a spôsobuje potenie. Preto sa odporúča v kombinácii s medom pri nachladnutiach a chrípke. Stimuluje tráviaci trakt, pomáha pri hnačkách, utišuje koliky, nadúvanie, vetry.
TIP:
Ak máte pocit, že po mlieku sa vám tvorí hlien, pridajte do mlieka trochu škorice. Odporúčame skôr cejlónsku než indonézsku – má totiž lepšiu chuť. Taníny obsiahnuté v škorici zmierňujú krvácanie z nosa a silnú menštruáciu.
Ak vám chýbajú vitamíny skupiny B, vitamín E, K, biotín či minerály ako jód, železo, horčík, selén a zinok, určite nepohrdnite dobrým škoricovým pečivom.