3 tipy ako sa môžete realizovať cez arteterapiu doma

Diana Mašlejová | 15. Dec 2017
3 tipy ako sa môžete realizovať cez arteterapiu doma

Umenie otvára dvere do nášho podvedomia, dovoľuje nám vyjadriť a prijať emócie a spomienky, ktoré sa slovami len ťažko dajú opísať. Arteterapia doma môžťe byť pre vás nástrojom, ako sa vyjadriť.

Umelecká tvorba akéhokoľvek druhu je jedinečná práve tým, že dokáže spojiť vonkajšie a vnútorné do novej formy a novej entity.

Nálady

Pre túto úlohu si stačí zobrať hŕbu starých novín, časopisov, nožnice, lepidlo a výkres v rozmere podľa vlastného uváženia. Pokúste sa na začiatku sústrediť sa na svoju náladu.

Sadnite si pohodlne do sedu, dýchajte zhlboka, zatvorte oči a vnímajte svoj dych. Hľadajte cestu k sebe samému s cieľom vypozorovať vlastný stav mysle.

Potom prejdite k praktickej časti. Hľadajte a vystrihnite z časopisov obrázky, alebo len fragmenty, ktoré najviac vystihujú váš vnútorný stav. Podľa intuície ich lepte na výkres tak, aby bol na konci celý pokrytý.

Po dokončení diela sa na koláž pozrite a vnímajte, či odzrkadľuje vaše vnútorné pochody. Túto úlohu si môžete spraviť aj vo dvojici a diskutovať o nej napríklad so svojím partnerom.


Zdroj foto: istockphoto.com

Autoportréty

K druhej úlohe budete potrebovať tri výkresy a farby podľa vlastného vkusu. Môžu to byť vodové, temperové, uhlíky, ceruzky, či fixky, vyberte si srdcom.

Na každý z troch papierov namaľujte vlastný autoportrét (celého tela) – prvý bude odzrkadľovať vaše minulé ja, druhý vaše terajšie ja a tretí vaše budúce ja. Nejde o to, či viete krásne kresliť, nemusíte byť ani rodeným maliarom.

Základom je pristupovať k maľbe intuitívne a pocitovo, hľadajte v sebe vlastné pocity a názory. O obrázkoch potom môžete diskutovať aj skrz to, čo si želáte, kým ste a čím chcete byť.

Farby

K tretej úlohe nebudete potrebovať iné ako vodové farby, štetec a výkres. Skúste postupne použiť každú z farieb a naniesť ich na papier. Nejde o to, vytvoriť konkrétny obraz, postavu, či krajinu. Dôležité je vnímať farby a pri každej si predstaviť všetko, čo vo vás evokuje. Využite nielen príklady, ale aj spomienky a emócie.