Aj pre tieto dôvody by ste mali navštevovať INFRASAUNU!

Zdroj: internet, materiál frmy VITAL TREND, český výrobca sáun. | 9. Feb 2017
Aj pre tieto dôvody by ste mali navštevovať INFRASAUNU!

Ako je dnes už dobre známe, infrasauny majú veľmi pozitívny vplyv na ľudský organizmus . Dokážu pomôcť pri celom rade zdravotných ochorení a problémov, alebo im predchádzať.

Medzi známe pozitívne účinky infrasauny patria napríklad:

 • Eliminácia toxických látok z tela detoxikáciaV infrakabíne 80-85 % potu tvorí voda, zvyšok tvoria tukové bunky a cholesterol, v tukoch rozpustné jedy, ťažké kovy, kyseliny, sodík a čpavok. Teplo spôsobuje vylučovanie toxínov z buniek. Toxické molekuly sa potom prechodne uložia do lymfy. Pretože pot je produkovaný z lymfy, toxíny sa touto cestou dostanú z tela von.
Čítajte tiež: Schudnem v saune? A ako saunovanie podopruje detoxikáciu?
 • Zvyšuje imunitu. MUDr . Paro uvádza, že zvýšenie telesnej teploty vedie u človeka k usmrteniu baktérií a vírusov, alebo aspoň u niektorých druhov k zastaveniu ich reprodukčného cyklu. Ak je organizmus infikovaný, začnú sa množiť leukocyty, ktoré majú za úlohu infekciu zlikvidovať.
 • Upravuje krvný tlak
 • Má priaznivý vplyv na pohybový aparát
 • Znižuje bolestivosť, tuhosť svalov a kĺbov
 • Zlepšuje prekrvenie, elasticitu kože, vhodná je tiež pri ochoreniach kože. Upchaté póry a tvrdá koža, jazvy a bolesť z popálenín a rán, napätie kože a žihľavka, akné, ekzémy a psoriáza, spálenie od slnka a keloidy, telesný zápach.
Mohlo by vás zaujímať: 5 zásad správneho postenia sa
 • Pomáha pri dýchacích ťažkostiach, astme (obzvlášť pri spojení so soľnou terapiou)
 • Podporuje spaľovanie kalórií (pasívny kardiovaskulárny tréning). Stredne trénovaný človek môže v saune vypotiť 500 g potu, čím spotrebuje 300 kcal, zhruba ako pri behu na 3,5-5 km. Teplom trénovaný človek môže ľahko vypotiť 600-800 kcal bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Zatiaľ čo pokles váhy spôsobený stratou vody môžeme ľahko dohnať pitným režimom, spálené kcal už do organizmu dodané nebudú. Pretože IDS zvyšuje produkciu potu 2 – 3-krát oproti tradičnej saune, myšlienka na zvýšené spaľovanie nadbytočných kcal je veľmi zaujímavá a lákavá.

 • Rozkladá zápalové ložiská a edémy, urýchľuje hojenie
 • Pomáha odstraňovať stres. Stres ovplyvňuje zdravie nášho srdca a tento druh terapie robí divy tým, ako ho dokáže znížiť. Sauna prináša intenzívnu úroveň relaxácie.
 • Pomáha pri artérioskleróze, hypertenzii, koronárnych ochoreniach. Fínske lekárske výskumy tvrdia, že pravidelné používanie sauny zlepšuje elasticitu a poddajnosť ciev, a to z dôvodu pravidelnej dilatácie a kontrakcií ciev spôsobených práve saunovaním. Nemecké výskumy zase zistili zlepšenie viskozity krvnej plazmy.
Prečítajte si tiež: 10 potravín pre zdravé srdce

Samozrejme, nebolo by správne tvrdiť, že infrasauna je všeliek, no zoznam jej pozitívnych účinkov oproti tým možným kontraindikačným je naozaj veľmi obsiahly, na rozdiel od fínskej sauny, ktorá je bohužiaľ prevažne určená pre zdravých jedincov, hoci aj jej používanie so sebou nesie rad zdraviu prospešných výsledkov. Príchod infrasauny otvoril takmer každému možnosť užiť si túto procedúru.

Čítajte tiež: Zásady správneho saunovania a kto má STOP?