Aká je finančná kompenzácia za darovanie ženských vajíčok? Pozor, ani tu nič nie je bez rizika!

Martina Pašková | 1. Nov 2017
Aká je finančná kompenzácia za darovanie ženských vajíčok? Pozor, ani tu nič nie je bez rizika!

Záujemkyňa dostane vajíčko z dôvodu zachovania anonymity od neznámej darkyne. Finančná kompenzácia sa v jednotlivých centrách môže líšiť. Treba brať v úvahu aj fakt, že ani tu nič nie je bez rizika.

Finančná kompenzácia

Centrá asistovanej reprodukcie ponúkajú po ukončení procesu kompenzáciu za darovanie vajíčok. Jej výška je rôzna, od 500 do 850 eur. Centrum vám preplatí náklady spojené s darcovstvom a vo väčšine prípadov si peniaze odnesiete domov hneď po odbere vajíčok.

Toto sú ale špecifiká, ktoré sa v jednotlivých centrách môžu líšiť. Preto je vhodné preveriť si informácie vopred.

Čítajte tiež: Chcem darovať svoje vajíčka. Ako prebieha samotný zákrok?

Absolútna anonymita

Na Slovensku je darcovstvo vajíčok anonymné. To znamená, že vy ako darkyňa sa nikdy nedozviete, komu boli vaše vajíčka darované. Platí to i opačne. Ani žena, ktorá ich prijíma nevie, kto jej vajíčka daroval.

Ak si sama nájdete vlastnú darkyňu, určite nedostanete jej vajíčka. V niektorých centrách sa ale môžete týmto krokom dostať na popredné miesta v rebríčku čakateliek.

Bude vás zaujímať: Darovanie vajíčok - ako prebieha na Slovensku?

 

Nič nie je bez rizika

Každý medicínsky postup, zásah do organizmu, nesie v sebe aj určité riziká. Občas sa môže v súvislosti s odoberaním vajíčok vyskytnúť napríklad alergická reakcia na podávané hormonálne injekcie v mieste vpichu. Najčastejšou komplikáciou je riziko tzv. hyperstimulačného syndrómu, pri ktorom vaječníky reagujú nadmernou produkciou.

Prejavuje sa bolesťou v podbruší, vracaním, opuchmi a nevoľnosťou. Akékoľvek ťažkosti je nutné konzultovať so svojím lekárom. Možné problémy s otehotnením po darovaní vajíčok nepotvrdila zatiaľ žiadna vedecká štúdia.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Darovanie spermií - zárobková činnosť či ochota pomôcť?