Aké zákernosti na vás číhajú pri letnom kúpaní? Vsaďte na prevenciu!

redakcia FIT štýl | 28. Jun 2017
Aké zákernosti na vás číhajú pri letnom kúpaní? Vsaďte na prevenciu!
foto: iStock.com

Leto je skrátka tu. Ale aj oddych pri vode so sebou prináša nástrahy. Aby ste si z kúpaliska okrem dobrého pocitu nepriniesli aj infekciu, či inú zdravotnú neplechu, je na mieste dávať si pozor.

Infekcie močových ciest

Ak pociťujete pálenie pri močení, bolesť, či svrbenie, znamená to, že v močovom ústrojenstve sa udomácnila infekcia a je preto potrebné zahájiť liečbu. Infekciami močových ciest sú vo všeobecnosti viac ohrozené ženy a to najmä preto, že majú kratšiu močovú rúru.

Neležte na osuške mokrí a nezadržiavajte moč...

Dôležitou súčasťou prevencie je nezabúdať sa osprchovať po každom kúpaní. Lekári odporúčajú zakaždým mokré plavky prezliecť a vymeniť za suché. Pred syntetickými a umelými textíliami by sme mali dať prednosť kvalitným prírodným látkam.

Dôležité je vždy sa dôkladne usušiť a neležať na osuške mokrí. Nezabúdajte ani na dodržiavanie pitného režimu, vďaka ktorému sa vám podarí z tela vyplaviť všetky prebytočné baktérie.

Prevenciou je aj nezadržiavanie moču. Ak totiž zostáva v tele príliš dlho, baktérie dostávajú priestor na premnoženie a napádajú sliznicu.

Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa na kúpalisko a dostali ste menštruáciu? Je použitie tampónu riešením?

Mykóza a iné choroby pohlavných orgánov

Výtok, svrbenie i bolesť v podbrušku naznačujú, že nás trápi infekcia pohlavných orgánov a je potrebné navštíviť gynekológa. Chlamýdiové infekcie, vírusový zápal pošvy, trichomoniáza, mykóza, či bakteriálna vaginóza, sú najčastejšími zdrojmi zdravotných problémov žien, týkajúcich sa pohlavných orgánov.

Použite ochranné dámske tampóny.

Jedným z rizikových faktorov týchto infekcií je práve kúpanie sa vode kúpalísk, či jazier. Najčastejšie tak prichádza k prenosu plesňových, kvasinkových infekcií, ktorým sa najlepšie darí v rôznych termálnych, teplých vodách s vyššou teplotou.

Ako prevencia sú, okrem zásad hygieny, veľmi vhodné dámske ochranné tampóny, bežne dostupné na našom trhu. Napustené sú vazelínovým olejom, čím zamedzujú vniknutiu vody do pošvy a tým aj choroboplodným zárodkom a chlóru, ktorý negatívne ovplyvňuje zdravé pH vnútorného prostredia.

V prípade, že máte „svoje dni“, kúpaniu sa kategoricky vyhnite. Pokiaľ ste na mykózy a iné ochorenia citlivejšie, podporte počas letných radovánok svoje telo probiotikami a radšej sa vyhnite nadmernej konzumácii sladkostí.

Čítajte tiež: Jazero alebo kúpalisko? Čo je menej nebezpečné?