Akupunktúra – tradičná čínska medicína. Čoraz populárnejšia?

Zuzana Vrecková | 7. február 2017
Akupunktúra – tradičná čínska medicína. Čoraz populárnejšia?

Akupunktúra patrí k najstarším odvetviam medicíny a stáva sa čoraz populárnejšou a žiadanejšou.

Akupunktúra sa skladá z dvoch slov: „acus“ je po latinsky ihla a „punctio“ je pichnutie, bodnutie. Voľne preložené ako napichávanie ihlami. Je to ten správny spôsob, ako byť večne zdravý? Vymeníme tabletky za ihličky?

Patrí k najstarším odvetviam medicíny a stáva sa čoraz populárnejšou a žiadanejšou. Pacientov neodradí ani mierna bolesť či strach z ihličiek.

Mohlo by vás zaujímať: Chcete schudnúť? Sledujte fázy mesiaca.

Čo zapríčiňuje, že ľudia čoraz častejšie siahajú po alternatívnej liečbe než po tabletkách?

Jedno je isté. Súčasná rýchla doba plná neistoty, či už v práci alebo vo vzťahoch, spôsobuje psychickú nevyrovnanosť a emočnú labilitu. Zažívame stres, bolí nás hlava a užívame tabletky ako cukríky. Nevieme stráviť rozchod, žiarlime, vybuchujeme na okolie a siahame po antidepresívach.

Zabúdame, že naše telo nie je stroj a že v ňom sídli i duša. Plnohodnotný život predstavuje fyzické, ale aj psychické zdravie. Pokiaľ je človek so svojím životom zmierený, vyrovnaný a má vnútorný pokoj, cíti sa šťastný a nemá žiadne bolesti. Na všetko ostatné je tu akupunktúra...

Tradičná čínska medicína

Nuž, máme sa od nich čo učiť. Dlhovea stále mladistvo vyzerajúci Číňania vyznávajú totiž filozofiu čínskej medicíny, ktorá sa na človeka pozerá ako na súčasť celku – vesmíru, ktorý na neho neustále pôsobí. Práve preto neuznávajú ochorenie iba jedného z orgánov, ale veria v spojitosť s celým telom, s celým jedincom.

Podľa tradičnej čínskej medicíny celý vesmír, a teda aj človek, neustále vibruje medzi dvomi pólmi – jangom a jinom, ktoré sú síce protikladné, ale taktiež vzájomne spojené.

  • Jang predstavuje pohyb a všetko aktívne, teplé, svetlé.
  • Systém jin zastrešuje pokoj a všetko pasívne, chladné a tmavé.
Oba systémy musia byť v rovnováhe.

Dôležitý aspekt tejto medicíny spočíva aj v pochopení životnej energie čchi, ktorá udržuje rovnováhu medzi našimi orgánmi a obieha v tzv. meridiánoch – energetických akupunktúrnych dráhach. Všetko, čo deje v našom organizme, vysvetľuje pomocou teórie piatich prvkov: drevo, oheň, zem, kov a voda.

Je mnoho spôsobov, ako tradičná čínska medicína popisuje prúdenie energie počas dňa, jedným z nich sú orgánové hodiny. Kruh je rozdelený na dvanásť políčok, pričom každé políčko predstavuje dve hodiny. Čínska medicína rozlišuje šesť párov orgánov a ku každej dvojhodine sa priraďuje jeden orgán.

Napríklad, močový mechúr je nakreslený v okienku od 15:00 do 17:00. Má teda najvyššiu aktivitu v tejto svojej dvojhodine a o dvanásť hodín skôr alebo neskôr má tento orgán aktivitu najnižšiu. Toto pravidlo sa nazýva poludnie – polnoc. Ak sa liečia orgány pomocou orgánových hodín, pôsobí sa na určitý orgán v čase jeho maxima.

Akupunktúra

Podstatou akupunktúry je jej pôsobenie na určité miesta na povrchu tela, a tým sú vyvolávané reakcie organizmu. Na tieto body sa pôsobí pomocou akupunktúrnych ihiel a súčasne sa môže pôsobiť na viaceré akupunktúrne body (určite ste videli celé telo napichané ihličkami).

Tieto body sa dajú dráždiť viacerými spôsobmi a na základe nich rozdeľujeme i akupunktúru:

  • dráždenie pomocou tepla alebo chladu
  • dráždenie pomocou elektrického prúdu
  • dráždenie pomocou zvukových generátorov
  • dráždenie pomocou svetelných zdrojov či laserov...

Pokiaľ nastane nevyváženosť medzi pólmi JANG a JIN, organizmus ochorie. Vtedy nastúpi na scénu akupunktúra, ktorá má za úlohu celý systém opäť zharmonizovať.

„Ja som absolvovala akupunktúru 3-krát a musím povedať, že mne veľmi pomohla, skoro 98 %. Ale podstúpila som ju v zahraničí, neviem, koľko stojí u nás, no ja som bola s výsledkom veľmi spokojná. Mala som problémy s krkom, bolesti oka a hlavy, tŕpnutie, natiahnuté a napäté svalstvo v krku. Odvtedy sa mi to už nevrátilo.“ (Vanesa, 39)

Prečítajte si tiež:  Posvietili sme si na relaxačnú masáž. Čo ste možno nevedeli?