Aký efekt má saunovanie na náš organizmus?

PaedDr. Dagmar Baluchová | 18. január 2017
Aký efekt má saunovanie na náš organizmus?

Efekt saunovania na ľudský organizmus je vraj taký mnohostranný, že to mnohých až odrádza od toho, aby tomu verili.

Jeden zo sloganov Severoamerickej spoločnosti pre saunovanie (North American Sauna Society) hlása:

„Podľa medzinárodnej porovnávacej štúdie sú Fíni tretí najšťastnejší ľudia na povrchu Zeme. Dáni sú najšťastnejší: majú pivo, Fíni majú saunu.“

Niečo pravdy na tom bude. Pretože hoci saunovanie má svoje korene ešte u praľudí v jaskyniach, to, že sa ujalo aj v súčasnosti u väčšiny národov, majú skutočne na svedomí Fíni. Ale poďme pekne po poriadku...

Čo hovorí na saunovanie história?

Saunovanie sa radí medzi veľmi individuálne a špecifické zážitky. Zatiaľ čo niekomu môže pobyt v uzavretej miestnosti pri vysokej teplote vyhovovať, iní ho môžu neznášať... Podstata saunovania spočíva v ohriatí organizmu v horúcej kabíne (saune) a následnom schladení v studenej vode, čo prispieva k otužovaniu a dobrej kondícii.

Už ľudia pred naším letopočtom sa ohrievali v kútoch jaskýň pri plápolajúcom ohni. Neskôr zistili, že rozohriate kamene dokážu teplo držať a vyžarovať, preto sa skúšali zohrievať v uzavretých „miestnostiach“ s vývodom vzduchu. O niekoľko sto rokov neskôr sa na tieto účely stávali zruby.

Veľkej obľube sa už v stredoveku tešilo saunovanie vo Fínsku, kam sa dostalo pravdepodobne z Ázie a stalo sa v tejto krajine národnou tradíciou. Dodnes sú vo Fínsku sauny miestom stretnutia rodiny i priateľov a mnohí Fíni si saunu dožičia každý deň.

Prečítajte si tiež:
Vytiahnite si kyseliny z tela zásaditými ponožkami

Z Fínska saunovanie preniklo do celej Európy a nachádza stále viac svojich nadšencov. V súčasnosti sa sauny už vôbec nepodobajú na tie z dôb dávno minulých. Sú vyrobené z prvotriednych špeciálnych driev s vynikajúcou izoláciou a s kachľami či pecou. Postavenie či udržiavanie sauny je hotová veda...

Vo fínskom meste Heinola sa od r. 1999 konajú Majstrovstvá sveta v saunovaní, kde sa víťazom stáva ten, kto v saune rozpálenej na 110 °C vydrží najdlhšie.

Aký efekt má saunovanie na náš organizmus?

Vysoké teploty v saunovej kabíne spôsobujú v organizme zvýšené potenie sa, vďaka čomu sa vylučujú z tela mnohé škodliviny. Prospech pravidelného a správneho saunovania je však určite mnohostrannejší. Vplyvom tepla dochádza pri saunovaní k týmto efektom:

  • znižuje sa stuhnutosť svalov a kĺbov
  • zmierňuje sa citlivosť na bolesť
  • zvyšuje sa prietok krvi a periférne prekrvenie
  • urýchľujú sa procesy hojenia
  • zvyšuje sa spaľovanie kalórií
  • zlepšujú sa termoregulačné procesy
  • zvýšeným potením sa zvyšuje vylučovanie odpadových látok z tela
  • posilňuje sa kardiovaskulárny systém (zvyšuje sa srdcový rytmus)
  • zlepšuje sa stav pokožky
  • dochádza k regenerácii organizmu atď.

Napríklad, aj aj pri pôste (očiste organizmu) sa odporúča saunovanie, pretože výrazne napomáha detoxu a vylučovaniu škodlivín z organizmu.

Prečítajte si o tom viac:
Pravidlá pôstu pre začiatočníkov

5 zásad správneho postenia sa