Benefity dovolenky. Čo sa deje s vaším telom a hlavou keď vypne?

Zuzana Vrecková | 12. jún 2017
Benefity dovolenky. Čo sa deje s vaším telom a hlavou keď vypne?

Americkí vedci zistili, že ľudia, ktorí chodili na dovolenky častejšie a pravidelnejšie, videli život z tej pozitívnej stránky a nepasovali sa tak často s depresiami ako ľudia, ktorí boli stále v rovnakom prostredí. A čo ďalšie benefity?

Benefity dovolenky

Význam slova dovolenka je každému jasný. Znamená akési dočasné uvoľnenie, vytrhnutie z pracovných povinností, pohodu a relax. Fyzické či psychické benefity jej nemôžeme uprieť.

Čím menej ste vystresovaní, tým krajšiu máte pokožku a vyššiu imunitu.

Vďaka dovolenke redukujeme vo veľkej miere stres. Nemyslíme typ dovolenky, na ktorý si so sebou beriete i pracovný mobil, ale miesto, kde je vašou jedinou úlohou čo najlepšie sa najesť a najkrajšie opáliť.

I predĺžený víkend v kúpeľoch vie človeka nabiť energiou, no platí, že čím je pobyt dlhší, tým má priaznivejší vplyv na človeka. Čím menej ste vystresovaní, tým krajšiu máte pokožku a vyššiu imunitu.

Dovolenka pôsobí renesančne pre naše srdce. Neverili by ste, ale existuje štúdia, ktorá tvrdí, že muži a ženy, ktorí chodievajú pravidelne na dovolenky, majú nižší výskyt srdcovocievnych ochorení ako tí, ktorí si tento oddych nedoprajú.

Úľava pre väzivá, svaly a kĺby. Ak sa venujete fitnes, určite neodoláte cvičeniu pri morskej vode alebo mnohí z vás začnú cvičiť práve na dovolenke. Nerobte to. Namiesto toho doprajte večne zaťažovaným väzivám, svalom a kĺbom podstatný oddych počas leňošenia.

Tiež sa rozhodujete? Čítajte: Kam na dovolenku - Slovensko či zahraničie?

Emocionálne benefity dovolenky

A čo tie emocionálne benefity? Dovolenka z vás vytvorí rozumnejšieho tvora. Vďaka modernej dobe sa z nás stávajú lenivé a pohodlné tvory, ktoré na všetko majú automatické prístroje. Navyše, so všetkými sme v neustálom chattovacom kontakte a pomáhame iným riešiť ich problémy.

Jeden by sa z toho zbláznil. Na dovolenke máme väčšinou mobil vypnutý alebo sa mu venujeme len veľmi občasne. Namiesto toho viac spíme, čo sa neskôr prejaví na našich rýchlejších reakciách a lepšej pamäti.

Dovolenka stimuluje mentálne šťastie. Nie nadarmo sa vraví, že šťastie je stav mysle. Americkí vedci dokonca zistili, že ľudia, ktorí chodili na dovolenky častejšie a pravidelnejšie, videli život z tej pozitívnej stránky a nepasovali sa tak často s depresiami ako ľudia, ktorí boli stále v rovnakom prostredí.

Holandské štúdie zase potvrdzujú silu vizualizácie, pri ktorej už len predstava, že sme na ostrove a pijeme kokosový drink, nás robí šťastnejšími a pozdvihuje nám náladu. Posilňuje rodinné vzťahy.

Najmä deti v období puberty sa zvyknú zatvárať v izbe a trávime s nimi čoraz menej času. Práve dovolenka je ideálnym priestorom na to, aby sme jeden s druhým opäť trávili čas plnohodnotne a zbierali mnoho nádherných spoločných zážitkov.

Čítajte tiež: Pasívna verzus aktívna dovolenka. Ktorú si vyberiete?