Bolí vás hrdlo, máte suchý kašeľ a cítite sa unavení? Tieto tri čaje vás z toho dostanú
Aj chladné dni majú svoje čaro. Skôr sa stmieva a možno máme viac času na dobrú knihu či film alebo spoločné rozhovory so šálkou voňavého čaju v ruke. Nuž, a práve bylinkové čaje sú jedným zo spôsobov, ktoré nám môžu pomôcť prekonať melanchóliu, prechladnutia či virózy. Ktorý je pre vás tým pravým?
ECHINACEA eliminuje únavu
Jednou z predností echinacey je to, že je výborným adaptogénom. To znamená, že zlepšuje odolnosť nášho tela voči stresovým situáciám v podobe úzkosti, únavy či pri ochoreniach, ktoré pramenia zo stresu. To však nie je všetko.
Má schopnosť stimulovať bunky imunitného systému, ktoré bojujú proti infekciám, baktériám a vírusom, čiže sa vyznačuje i antibiotickou aktivitou. Oceníte ju teda v čase, keď vás trápia problémy s hornými dýchacími cestami, chrípka, angína, ale aj zápaly močového mechúra a gynekologické ťažkosti.
Tip na prípravu čaju
- Na jednu šálku čaju sa používa 1 – 2 ČL sušenej zmesi (zvyčajne vňati a kvetu). Tie sa zalejú vriacou vodou a nechajú sa lúhovať 10 minút. Čaj sa pije 3 razy denne horúci a vždy sa pripravuje čerstvý. Najlepšie je, ak čaj pijete počas chrípkového obdobia preventívne alebo začnete do osemnástich hodín po tom, ako sa objaví zdravotný problém.
Dali by ste si šípkový čaj, džem alebo radšej sirup či šípkové víno?
SKOROCEL - na suchý kašeľ, uľahčí vykašliavanie
Skorocel je snáď najznámejšou bylinkou, ktorá je stvorená na ochorenia dýchacích ciest. Jej hlavnou prednosťou je schopnosť pomáhať pri zahlienení, teda podporuje vykašliavanie a uvoľňovanie hlienov. Takisto má detoxikačné účinky – prečisťuje nielen pľúca, ale aj krv, priaznivo vplýva aj na žlčník a žalúdok.
Tip na prípravu čaju
- 1 kopcovitá lyžička sa zaleje vriacou vodu a nechá sa iba krátko lúhovať. Čaj sa nesmie v žiadnom prípade variť. Neodporúča sa užívať dlhšie ako 2 týždne.
Bolí vás hlava? Napite sa!
Bolí vás hrdlo? LIPA je skvelá na vypotenie sa pri teplote
Lipový čaj je pokladom v období, keď nás trápi zvýšená teplota a prechladnutie. Keďže stimuluje produkciu potu, pomáha z tela odstraňovať škodlivé látky a znižovať teplotu. Pomôže aj pri eliminácii hlienov, zápale močového mechúra a obličiek. Možno menej sa o lipe vie, že je bojovníkom proti podráždenosti a nespavosti, stimuluje tvorbu žlče a podporuje imunitu.
Tip na prípravu čaju
- Čaj sa pripravuje tak, že čajová lyžička kvetov sa 2 minúty povarí a potom nechá ešte 10 minút lúhovať. Lipový čaj sa môže piť aj dlhodobejšie.