Bolí vás hrdlo, máte suchý kašeľ a cítite sa unavení? Tieto tri čaje vás z toho dostanú

Miroslava Miková | 15. február 2019
Bolí vás hrdlo, máte suchý kašeľ a cítite sa unavení? Tieto tri čaje vás z toho dostanú

Aj chladné dni majú svoje čaro. Skôr sa stmieva a možno máme viac času na dobrú knihu či film alebo spoločné rozhovory so šálkou voňavého čaju v ruke. Nuž, a práve bylinkové čaje sú jedným zo spôsobov, ktoré nám môžu pomôcť prekonať melanchóliu, prechladnutia či virózy. Ktorý je pre vás tým pravým?

ECHINACEA eliminuje únavu

Jednou z predností echinacey je to, že je výborným adaptogénom. To znamená, že zlepšuje odolnosť nášho tela voči stresovým situáciám v podobe úzkosti, únavy či pri ochoreniach, ktoré pramenia zo stresu. To však nie je všetko.

Má schopnosť stimulovať bunky imunitného systému, ktoré bojujú proti infekciám, baktériám a vírusom, čiže sa vyznačuje i antibiotickou aktivitou. Oceníte ju teda v čase, keď vás trápia problémy s hornými dýchacími cestami, chrípka, angína, ale aj zápaly močového mechúra a gynekologické ťažkosti.

Tip na prípravu čaju

  • Na jednu šálku čaju sa používa 1 – 2 ČL sušenej zmesi (zvyčajne vňati a kvetu). Tie sa zalejú vriacou vodou a nechajú sa lúhovať 10 minút. Čaj sa pije 3 razy denne horúci a vždy sa pripravuje čerstvý. Najlepšie je, ak čaj pijete počas chrípkového obdobia preventívne alebo začnete do osemnástich hodín po tom, ako sa objaví zdravotný problém.

SKOROCEL - na suchý kašeľ, uľahčí vykašliavanie

Skorocel je snáď najznámejšou bylinkou, ktorá je stvorená na ochorenia dýchacích ciest. Jej hlavnou prednosťou je schopnosť pomáhať pri zahlienení, teda podporuje vykašliavanie a uvoľňovanie hlienov. Takisto má detoxikačné účinky – prečisťuje nielen pľúca, ale aj krv, priaznivo vplýva aj na žlčník a žalúdok.

Tip na prípravu čaju

  • 1 kopcovitá lyžička sa zaleje vriacou vodu a nechá sa iba krátko lúhovať. Čaj sa nesmie v žiadnom prípade variť. Neodporúča sa užívať dlhšie ako 2 týždne.
Bolí vás hlava? Napite sa!
Prečítajte si tiež:

Bolí vás hlava? Napite sa!

Bolí vás hrdlo? LIPA je skvelá na vypotenie sa pri teplote

Lipový čaj je pokladom v období, keď nás trápi zvýšená teplota a prechladnutie. Keďže stimuluje produkciu potu, pomáha z tela odstraňovať škodlivé látky a znižovať teplotu. Pomôže aj pri eliminácii hlienov, zápale močového mechúra a obličiek. Možno menej sa o lipe vie, že je bojovníkom proti podráždenosti a nespavosti, stimuluje tvorbu žlče a podporuje imunitu.

Tip na prípravu čaju

  • Čaj sa pripravuje tak, že čajová lyžička kvetov sa 2 minúty povarí a potom nechá ešte 10 minút lúhovať. Lipový čaj sa môže piť aj dlhodobejšie.