Oleje - čo môžu ponúknuť vašej pleti?

Redakcia | 21. Mar 2018
Oleje - čo môžu ponúknuť vašej pleti?

Gazdinky už po stáročia používajú rastlinné oleje na prípravu jedál pre ich zdravotné benefity. No rastlinné oleje už dávno nepatria len do kuchyne! Pri ich používaní sa fantázii medze nekladú.

Sú vhodné na vlasy, na pokožku rúk a okolie nechtov, na pokožku tela i tváre. Široký výber umožňuje vybrať si ten správny pre váš typ pleti. V ponuke sú napríklad olivový, arganový, mandľový, levanduľový, ružový, hroznový, ,,čajovníkový“, či kokosový. Jednoducho, každá z nás si príde na svoje.

Oleje obsahujú množstvo užitočných látok, medzi tie najdôležitejšie patria antioxidanty, ktoré chránia pleť pred predčasným starnutím. No počuli ste už o olejoch vhodných pre mastnú, či aknóznu pleť?

Olivový olej na vláčnu pleť

obsahuje nasýtené i nenasýtené mastné kyseliny, čomu sa poteší najmä suchá pokožka. Vitamíny E a flavonové kyseliny patria medzi antioxidanty, takže vašu pleť i telo chránia pred účinkami voľných radikálov a zabraňujú predčasnému starnutiu.

Mastný film, ktorý zanecháva olivový olej na vašej pleti, je tvorený skvalénom. Táto organická látka pomáha liečiť kožné ochorenia a je vhodnou prevenciou proti rakovine kože.

Arganový olej pomôže suchej pleti

teda ,,tekuté zlato“, je obľúbený anti-aging prstriedok. Obsahuje vitamín E, A a karotenoidy, ktoré sú účinné antioxidanty. Esenciálne (teda nenasýtené) mastné kyseliny tvoria 80 % zo všetkých mastných kyselín, a preto je olej vhodný pre suchú pleť. Podobne ako olivový, i arganový olej obsahuje skvalén, čiže zanecháva na pokožke mastnú (a prospešnú) vrstvu.

Menej známy vitamín F je zodpovedný za mladistvý vzhľad pleti. Nájdete ho i v olejoch zo sójových bôbov, obilných klíčkov, mandlí a avokáda. Vzácne sú tiež steroly zjemňujúce pokožku prostredníctvom uchovania vlhkosti.

Tea Tree Oil a akné

teda olej z čajovníka austrálskeho, patrí medzi voľnopredajné lieky. Boli dokázané jeho antibakteriálne a antiseptické účinky. Preto je to ten pravý prostriedok na liečbu akné. Majiteľky mastnej pleti majú skúsenosti s upchanými pórmi, ktoré sa pravidelne zapaľujú. Je pravda, že pre mastnú pleť nie sú vhodné všetky oleje, no určite neodsudzujte každý olej, ktorý uvidíte.

Antiseptické látky v čajovníkovom oleji vydezinfikujú vyrážky a zároveň odstránia prebytočný kožný maz. Ochranná vrstva kože pritom nie je narušená (ako sa to stáva pri dezinfekcii alkoholom alebo pri častom umývaní pleti), a preto nebude ,,nútená“ znovu produkovať nadbytok mazu.

NEPREHLIADNITEČo sa skrýva v pleťových krémoch?

Hroznový olej ponúkne pleti výživu

je vyrobený lisovaním hroznových jadierok. Ako jeden z mála je vhodný pre extra mastnú pleť. Napomáha dosiahnuť rovnováhu v sekrécii kožného mazu, takže upravuje nadmernú (alebo i podpriemernú) činnosť mazových žliaz a má tiež protizápalové účinky. Navyše sťahuje póry, čím redukuje ich upchávanie. Výsledkami budete príjemne prekvapené.

Ružový a levanduľový olej vašu pleť upokoja

sú vhodnými pomocníkmi pre citlivú pleť. Ružový olej patrí medzi najdrahšie a najluxusnejšie oleje, nakoľko zo štyroch ton okvetných lístkov vzniká len jeden kilogram oleja. Preto sa bežne predáva v kombinácii s inými olejmi.

Levanduľový a ružový olej majú protizápalové, antibakteriálne a regeneračné účinky, a preto sú vhodné na liečbu ekzému a plesní. Vôňa levandule a ruže pôsobí upokojujúco, a preto sa spolu s ružovým olejom používa pri aromaterapii ako antidepresívum a odbúravač stresu. Ružový olej je vhodným prostriedkom proti tvorbe vrások, nakoľko obsahuje množstvo antioxidantov.

Tip: Vyčistite si pleť pomocou rastlinného oleja! Nechajte zovrieť 0,5 l vody v oválnej nádobe a následne si nad ňou nechajte napariť tvár. Vhodné je prikryť sa s nádobou pod uterák, aby bolo naparovanie účinnejšie. Po 10 až 15 minútach sú póry pokožky roztiahnuté a pripravené na čistenie. Naneste olej (napríklad kokosový alebo olivový) na odličovací tampón, uteráčik alebo špongiu na tvár a pleť jemne vyčistite. Tvár len zľahka opláchnite.