Hladká pokožka: dôležitý trend 21. storočia?

Zuzana Vrecková | 10. Mar 2018
Hladká pokožka: dôležitý trend 21. storočia?

Kult hladkého tela je súčasnosť. V minulosti – nie tak dávnej – sme chodili po svete chlpatí a nikomu to neprekážalo. Ako vo všetkom aj v tejto otázke sme napriek vývoju a novinkám na trhu každý iný a tak asi treba voliť aj možnosti zbavovania sa chĺpkov.

Funkcia ochlpenia

O tom, že príroda je veľmi múdra a zariadila procesy v našom tele veľmi prešpekulovane, všetci vieme. Načo sú nám ale chĺpky, ktoré si aj tak stále holíme a dokážeme prežiť aj bez nich? Keďže ochlpenie je človeku prirodzené, znamená to, že má svoj fyziologický význam. Toto v žiadnom prípade nevyvraciame, ale nejde o nič životne dôležité.

„Ľudská populácia má na štvorcový centimeter kože rovnaké množstvo vlasových folikulov ako šimpanzy alebo gorily. Zvláštne, nie?“

Istá štúdia tvrdí, že človeku slúžia chĺpky na to, aby rýchlejšie zistil, že sa po ňom pohybuje dotieravý hmyz. Ľudská populácia má na štvorcový centimeter kože rovnaké množstvo vlasových folikulov ako šimpanzy alebo gorily. Zvláštne, nie? Zatiaľ čo zvieratám poskytuje ochlpenie najmä termoregulačnú funkciu, pre človeka je istým výstražným systémom.

Potvrdzuje to i spomínaný výskum, pri ktorom bolo tridsať ľudí testovaných tak, že im vyholili časť rúk a sledovali, ako zareagujú na ploštice. Ak bol hmyz priložený študentom na miesta, ktoré pokrývali chlpy, zaregistrovali ho za štyri sekundy, no pri „odchlpených“ častiach ho spozorovali až o desať sekúnd.

Tiež mal hmyz výrazne jednoduchší prístup k zahryznutiu sa do kože hostiteľa. Výsledky jasne hovoria, že vďaka chlpom sme upozorňovaní na neželanú návštevu na našom tele a presne preto sme ho evolúciou úplne nestratili. Pri intímnom ochlpení je podstata zabrániť priechodu baktérií a infekcií do vagíny.

Vedeli ste, že...

  • staré známe „nehoľ sa, bude ti rásť viac chlpov“ je mýtus? Frekvencia holenia nemá žiadny vplyv na jeho hustotu.
  • v lete rastú chlpy a vlasy rýchlejšie ako v zime, pretože vtedy má telo rýchlejší metabolizmus
  • nadmerne ochlpení muži sú inteligentnejší. Potvrdili to americkí psychológovia v štúdii v roku 1996.
  • čím chlpatejší muž, tým mužnejší. Množstvo chlpov zapríčiňuje testosterón – mužský hormón.
  • chlpy začnú rásť na našom tele ešte skôr, ako sa narodíme.