Hydroterapia: viete, že pri mnohých ťažkostiach si viete pomôcť aj sami?

Ing. Vladimíra Mihálová | 1. december 2017
Hydroterapia: viete, že pri mnohých ťažkostiach si viete pomôcť aj sami?

Voda je pre náš život nepostrádateľná. Nielen, že tvorí viac ako polovicu ľudského tela, ale môže ho tiež pozitívne ovplyvňovať pomocou najrôznejších procedúr hydroterapie. Voda je univerzálnym terapeutickým nástrojom, ktorý má pri správnom využití blahodarný vplyv na ľudský organizmus v mnohých smeroch.

Moderná lekárska veda mala dlho pochybnosti používať hydroterapiu (vodoliečbu) pri liečení chorôb. Boli známe oveľa učenejšie metódy. Ak je však niečo jednoduché alebo staré, nemusí to byť automaticky neúčinné či neaktuálne. Hydroterapia bola využívaná už v starovekom Grécku a Ríme.

Pri prameňoch, ktoré sa pokladali za liečivé, boli zakladané liečivé vodné kúpele. Aj dnes si veľa ľudí spája hydroterapiu predovšetkým s kúpeľmi. Je to však len jedna z foriem vodoliečby. Pri hydroterapii sa voda externe aplikuje pri liečbe najrôznejších ochorení.

V našich podmienkach je často využívaná v podobe hydromasážnych vaní a víriviek (whirpool). Existuje ale veľa procedúr, ktoré si môžete jednoducho vyskúšať aj doma. Zoznámte sa, prosím, s najznámejšími z nich.

Hydroterapeutické procedúry: pri akých ťažkostiach si môžeme pomôcť sami?

1. Horúci kúpeľ nôh: môže byť účinne použitý na zlepšenie krvnej cirkulácie (pri kŕčoch), pri prechladnutí, nádche, zápale priedušiek alebo zápale pľúc. Vyvarovať by sa ho mali ľudia s cievnymi ochoreniami alebo diabetici, ak nie je špeciálne odporúčaný lekárom.

2. Inhalácia parou: odporúča sa pri laryngitíde (zápale hrtana), bronchitíde alebo zápale pľúc. Pri vdychovaní pary sa dostáva horúci vlhký vzduch k prekrveným slizniciam a rozpúšťa silné vrstvy hlienu.

3. Horúce obklady: vlhké a zohriate obklady vyžarujú koncentrované teplo prenikajúce cez kožu a prechádzajúce svalovinou. Môžu byť použité na rôzne miesta tela, pričom telo použitím obkladu reaguje zvýšeným prekrvením tohto miesta.

Horúce obklady sú vhodné pri chronických ochoreniach kĺbov, bolestiach nervového pôvodu a ostatných zápalových ťažkostiach. Môžu byť nápomocné aj pri prechladnutí, zápale priedušiek a iných infekciách dýchacieho systému.

4. Ľadové zábaly: používajú sa iba miestne, na určité oblasti kĺbov alebo svalov. Pomáhajú zmierniť bolesť a odporúčajú sa ako prevencia proti opuchom. Tieto zábaly sú účinné pri liečbe akútnych kĺbových zápalov (napr. reumatoidný, infekčný), ďalej pri natiahnutí, narazení či poranení mäkkých tkanív. Pri aplikácii zábalu by nemala byť prekročená doba 30 – 40 minút.

5. Zaparovací obklad: tzv. Priessnitzov obklad sa od teplého zábalu výrazne odlišuje. Telu nedodáva teplo, naopak, využíva jeho chladnú vlhkosť a zvyšuje tak krvný obeh. Privádza krv do miesta, ktoré treba liečiť a v ktorom sa zvýši teplota.

Výsledkom je urýchlenie hojivých procesov a zbavenie sa nepríjemnej bolesti. Zaparovacie obklady účinne pomáhajú pri chrípke, angíne, zápale hltanu, stredného ucha, ale aj pri podvrtnutí členka. Ak by sme tento obklad aplikovali na celé telo, potom už hovoríme o mokrom zábale.


Zdroj foto: istockphoto.com

6. Sedací kúpeľ: je jedna z najstarších a zároveň najcennejších metód liečenia vodou. Horúci sedací kúpeľ prináša úľavu pri kŕčoch maternice, hemoroidoch a zápalových ochoreniach panvy. Striedanie horúceho a studeného sedacieho kúpeľa sa využíva pri chronických zápalových ochoreniach panvy alebo problémoch s prostatou. V hydroterapeutických strediskách sa používajú na tieto účely špeciálne tvarované vane. V domácich podmienkach môžete vyskúšať napr. detskú vaničku alebo väčší lavór.

7. Horúca a studená sprcha: potrebujete naozajstné povzbudenie organizmu, keď už ani káva nezaberá? Potom skúste rozprúdiť krvný obeh striedaním horúcej a studenej sprchy. Okrem toho, že vás nabije energiou, posilní aj váš imunitný systém. Neodporúča sa pre ľudí so srdcovými ochoreniami, vysokým krvným tlakom alebo pri chorobách pečene a obličiek.

8. Studená ručná masáž: prináša podobný výsledok ako studená sprcha (zlepšuje prekrvenie a posilňuje imunitu), no jej účinky sú povzbudzujúcejšie. Je vhodná pre obzvlášť odvážnych pacientov, pričom doba masáže by nemala prekračovať 10 minút. Kontraindikácie sú rovnaké ako pri použití horúcej a studenej sprchy.

9. Teplá ručná masáž: povzbudzuje organizmus, ale aj zmierňuje svalové napätie. Keďže pomáha pri uvoľnení nervovej sústavy, môžete ju použiť pri nervozite alebo problémoch so spánkom.

10. Zábal do mokrej plachty: obklad celého tela s radom účinkov, ktoré sa prejavujú v 3 fázach: v prvej dochádza k zníženiu horúčky, druhá je neutrálna a pomáha pri nespavosti, napätí, delíriu a v tretej fáze nastáva vlastné liečenie potením. Táto metóda je prospešná pri liečení alkoholizmu, dny, chronického zápalu obličiek alebo pri liečbe detskej bronchitídy či chrípky.

Keďže použitie zábalu je náročnejšie a vyžaduje určitú techniku (zabalenie do viacerých plachiet a prikrývok okolo celého tela), vykonávajte ju radšej s pomocou druhej osoby. Pritom je potrebné kontrolovať pacientovi teplotu. V prípade výrazného zvýšenia (nad 38 ºC), treba pacienta osprchovať a uložiť do suchej postele.

Prirodzene, vodou nemožno liečiť každú chorobu. Využitie niektorej z procedúr nám ale môže pomôcť pri mnohých ťažkostiach. Zároveň ušetríme čas strávený u lekára a peniaze vydané na kúpu liekov. Pokiaľ nevyskúšame tento spôsob liečenia na vlastnom tele, potom ani nemôžeme vedieť, aký výsledok nám prinesie.