Jazero alebo kúpalisko? Čo je menej nebezpečné?

Redakcia | 23. Jun 2017
Jazero alebo kúpalisko? Čo je menej nebezpečné?

Slnko, voda, pohoda. Najpríjemnejšie obdobie roka so sebou prináša plné kúpaliská a ľudí hemžiacich sa na brehoch jazera.

Jazero alebo kúpalisko?

Mykózy, nachladnutie, zápal močového mechúra, črevný diskomfort, problémy spôsobené plesňovými ochoreniami. Znie to takmer hrozivo, a to sme spomenuli iba niektoré z rizík, ktoré čakajú na návštevníka letných kúpalísk alebo prírodných jazier.

Či spomínané komplikácie postihnú práve vás, závisí od viacerých faktorov. Organizmus so správne fungujúcou imunitou by mal nástrahám odolať, avšak niekedy stačí málo a problém je na svete.

Čítajte tiež: Chystáte sa na kúpalisko a dostali ste menštruáciu? Je použitie tampónu riešením?

Vo všeobecnosti platí, že ak si vyberáme medzi kúpaliskom a jazerom, bezpečnejšie je navštíviť prírodnú vodnú plochu. Jazero, podobne ako more, má vlastnú filtračnú schopnosť cez štrky a piesky, a baktérie sa tu preto vyskytujú v menšom množstve.

Koncentrácia ľudí pri jazerách je taktiež menšia, čo zvyšuje hygienickosť takejto návštevy. Avšak, ak sa rozhodnete pre kúpanie sa v jazere, overte si, či v danom roku prebehla odborná kontrola vody a výsledky boli vyhovujúce. Pri neoverených vodných plochách totiž riskujete výskyt baktérií E. Coli, toxických siníc a mnohých iných nebezpečných tipov.

Netreba sa obávať ani kúpalísk. Tie majú tú výhodu, že ich voda je odborne dezinfikovaná. Problém nastáva pri vysokej koncentrácii ľudí, keď hygiena klesá strmou cestou nadol. Výhodou je ale možnosť využiť sprchy a prezliekárne, ktoré zvyšujú nielen komfort, ale tiež sú prevenciou vzniku rôznych infekcií a prenosu plesní.

Lekári pri kúpaní sa v jazerách a bazénoch odporúčajú sprchu vopred i potom. Tá telo vopred očistí a pripraví na eventuálny teplotný šok. Umytie po kúpaní zase zmyje z pokožky prípadné baktérie, či iné parazity.

Pozor by sme si mali dať aj na teplotu vody. Príliš teplá voda zvyšuje pravdepodobnosť výskytu baktérií, pre ktoré je vyššia teplota rajským prostredím na množenie. Avšak ani veľmi chladná voda nie je vhodná.

Otužilí ľudia by s ňou nemali mať nijaký problém, no tí, ktorí nie sú zvyknutí na „sparťanské podmienky“, môžu ľahšie prechladnúť. Podchladenie organizmu ide ruka v ruke s jeho oslabením a tým aj vyššou pravdepodobnosťou preniknutia baktérií cez ochrannú bariéru močovej rúry a následnej infekcie.

Mohlo by vás zaujímať: Je iný sex na dovolenke? Alebo ste za oddelenú dovolenku?