Kašlite na chémiu! Stavte na týchto 4 pomôcníkov pri upratovaní.

Kašlite na chémiu! Stavte na týchto 4 pomôcníkov pri upratovaní.
7.4.2017 v kategórii Wellness, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Naozaj nemusíte mať polovicu kúpeľne zapratanú čistiacimi prostriedkami na to, aby ste mali domácnosť čistú. Rôzne chemické prípravky, ktoré sľubujú hygienicky čistú domácnosť, sú záťažou pre náš organizmus.

Výpary z nich sú toxické. Najmä v domácnostiach s malými deťmi by ste radšej mali siahnuť po ekologických spôsoboch čistenia.

To isté platí aj v prípade tehotenstva – vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom. Domácnosť príjemne prevoňajú éterické oleje. Sú ekologické a podľa účinku pôsobia antisepticky a dezinfekčne.

Poslúžia lepšie ako osviežovače vzduchu a rôzne neekologické vône do bytu. Stačí pridať pár kvapiek do vody v aromalapme, alebo si urobte domáci rozprašovač (do vody pridajte pár kvapiek éterického oleja). Vydrží vám dlhšie, vôňa bude príjemnejšia a efektívnejšia.

Pri čistení využite silu citrónu, octu, kuchynskej soli a sódy. Urobia v domácnosti medvediu službu a vy nestrávite deň upratovania v chemických výparoch.

Citrón - nie len do čaju

Citrón má vďaka vysokému obsahu kyseliny citrónovej bieliaci a dezinfekčný účinok. Citrónová šťava pomôže odstrániť mastné škvrny na kuchynských spotrebičoch, skvele vydezinfikuje napríklad dosku na krájanie.

Odstráni z nej nielen zaschnuté škvrny, ale aj pachy. Plátok citróna posypte jedlou soľou a uvidíte, ako rýchlo a efektívne sa zbavíte mastnoty. Hrnce a panvice získajú lesk, príjemnú vôňu a vaše ruky sa nebudú kúpať v chemických prostriedkoch na umývanie riadu.

  • Aj na okná je citrón majster. Štyri polievkové lyžice citrónovej šťavy zmiešajte s pol litrom vody a dostanete účinný čistič na okno. Rozpustí špinu, mastnotu aj stopy po daždi. Na doleštenie použite klasický novinový papier.
  • Trápia vás škvrny na vodovodnej batérii? Citrónovú šťavu nechajte päť minút pôsobiť a potom umyte.
  • Potrebuje váš nábytok preleštiť? Zmiešajte olivový olej (pol hrnčeka) s cistrónovou šťavou (štvrť hrnčeka) a získate domáce leštidlo na nábytok.

Ocot - zabijak baktérií

Ocot má spolu s olivovým olejom najsilnejší dezinfekčný účinok spomedzi všetkých potravín. Zabíja 99,9 % baktérií a má asi 90-percentnú účinnosť proti plesniam.

  • Rozriedený s vodou leští žalúzie, ľahko ním dezinfikujete LCD monitory aj klávesnicu od počítača. 
  • Roztokom z teplej vody, soli a octu vyčistíte čalúnenú sedačku alebo kreslo. Nielenže odstráni väčšinu škvŕn, ale zároveň oživí vyblednutú farbu.
  • Ocot je tiež vynikajúci na čistenie zanesených sklenených váz a dekorácií. Naplňte vázu vodou, pridajte trochu octu, soli, a nechajte stáť cez noc.
  • Tip na odstránenie usadenín a baktérií v odpade: do odpadu nasuňte lievik, nasypte do neho sódu a zalejte ju šálkou octu. Keď pena opadne, prepláchnite odpad horúcou vodou. Po pár minútach pustite do výlevky opäť prúd horúcej vody.
  • Vodný kameň v kúpeľni? Odstránite ho účinne a jednoducho tak, že na znečistené miesta nalejete teplý ocot. Aby nestekal, posypte ho soľou. Ocot obmedzuje rast baktérií a plesní, viaže na seba nepríjemné zápachy, preto je vďačným pomocníkom pri čistení chladničky.
  • Ocot môžete použiť pri akomkoľvek čistení, pozor však na mramor. Mohol by na ňom nechať škvrny. Mramorové povrchy vyčistite zmesou citrónovej šťavy a kuchynskej soli. Ak vás od používania octu ako čističa odrázda prenikavý zápach, nemusíte sa ho obávať – po uschnutí zápach vyprchá. 

Soľ nad zlato

Soľ je nad zlato nielen v rozprávkach. Pomôže aj pri čistení rôznych škvŕn v domácnosti. Hádam jej najznámejšie využitie je pri odstraňovaní čerstvých škvŕn od červeného vína. Tie stačí posypať soľou, ktorá tekutinu vsiakne. Potom dôkladne vytrieť, vyprať a obrus bude čistý.

Škvrny od krvi operieme v studenej vode, do ktorej sme pridali väčšie množstvo kuchynskej soli. Roztokom z citrónovej šťavy a kuchynskej soli vrátite lesk medeným či chrómovaným povrchom. Naneste roztok asi na desať minút, opláchnite teplou vodou a jemne vyleštite.

Sóda bikarbóna je univerzálny čistič a pohlcuje pachy

Zmiešaná s vodou v pomere 3 : 1 vám pomôže vyleštiť strieborné príbory. Stačí ju naniesť na zmečistené miesto – napríklad nechcené kresby na stene či nábytku – a pretrieť vlhkou špongiou.

Koberec dôkladnejšie vyčistíte tak, že ho po vysávaní posypete jedlou sódou, necháte hodinu pôsobiť a opäť ho povysávate. Jej účinky oceníte aj pri čistení toalety: na zafarbené problémové miesta nasypete sódu bicarbónu, nechajte aspoň pol hodiny pôsobiť, potom pridajte pár kvapiek octu a poriadne vyčistite.

Sóda je výborným lapačom pachov v chladničke, ale aj v skrini. Zmiešajte ju napríklad s farebnou soľou do kúpeľa a máte nielen efektný, ale aj estetický pohlcovač pachov, ktorý môžete umiestniť kdekoľvek.