Máte suchú pleť? Dajte si mliečny kúpeľ a výsledok vás prekvapí!

redakcia FITštýl | 31. október 2023
Máte suchú pleť? Dajte si mliečny kúpeľ a výsledok vás prekvapí!

... s mliekom, jogurtom a smotanou. Nádherná pleť bájnej kráľovnej Kleopatry bola povestná. Zásluhu má na nej nielen genetika, ale aj kúpele v tučnom oslom mlieku s kvapkou oleja. Rovnako dobre, ako táto báječná prísada, funguje aj mlieko kravské.

Pozor, nejde o to – márnotratne sa naložiť do vane s mliekom. Stačí napustiť vodu a pridať do nej pohár mlieka, čím tučnejšieho, tým lepšie. Rovnako môžete využiť kelímok čerstvej smotany na šľahanie.

Asi vás prekvapí, aká bude po takomto kúpeli vaša pleť vláčna. Keď trpíte veľmi suchou pleťou, potrebujete ešte pridať tuk, v tomto prípade zastudena lisovaný olej. Silu aromaterapeutického efektu dosiahnete pridaním pár kvapiek (maximálne piatich) esenciálneho oleja.

Samotné mlieko dodá pleti rad vitamínov, vrátane tých rozpustných v tukoch, najmä A a D (vitamín D sa v zime kvôli nedostatku slnečného svitu ľahko vyčerpáva), hodnotných bielkovín a vápnika.

Práve o vápniku sa dnes hovorí ako o jednej zo zázračných látok, ktoré sa objavujú v drahých kozmetických radoch, pritom v čerstvých mliečnych výrobkoch je ho tiež dostatok a za pomoci doma vyrobených prípravkov ním môžete pokožku ošetriť a vitalizovať už pri minimálnych nákladoch.

Vitamínový mliečny kúpeľ

Srvátka v kombinácii s mliekom vytvorí doslova vitamínovú bombu pre vašu pokožku, prospejú jej biologicky mimoriadne hodnotné bielkoviny aj mliečny cukor laktóza, vitamíny A, skupiny B a vitamín C, minerálne a esenciálne látky, ako je draslík, vápnik, lecitín a L-karnitín.

Suroviny:

- 500 ml mlieka
- 4- 5 lyžíc sušenej srvátky

Postup: Srvátku dobre premiešajte v mlieku, nesmú zostať hrudky. Vlejte do vane s teplou vodou.

Kúpeľ pre suchú pleť

Olej je čarovná prísada, ktorá s mliekom či smotanou a vonnou esenciou vytvorí z kúpeľne kúpele. Ideálny je pre veľmi suchú, šupinatú pokožku.

Suroviny:

- 500 ml čerstvého mlieka
- 1 šálka olivového oleja
- 5 kvapiek ružového esenciálneho oleja  

Postup: Zmiešajte, vylejte do vane s teplou vodou a užite si to.

Peelingový kúpeľ so smotanou a mätou

Touto kozmetickou špecialitou z prírodných surovín doprajete pokožke 2 v 1. Jemný peeling a zároveň hlbokú regeneráciu. Cukry obsiahnuté v mede pokožku citlivo zbavia starých šupiniek, vitamíny a minerály v ňom obsiahnuté umocnia blahodarné látky v smotane.

Suroviny:

- 1 kelímok čerstvej smotany
- 1 šálka medu hrsť mäty

PostupLiter vody priveďte do varu a vhoďte do neho mätu. Odstavte. Hneď, ako teplota klesne na 50 stupňov Celzia, rozpustite v náleve med (pri vyššej teplote prídete o jeho cenné látky). Nechajte cca 2 hodiny odpočinúť. Vyberte mätu a vmiešajte smotanu. Neupíjajte, ale všetko vlejte do teplej vody vo vani. Po kúpeli sa osprchujte. 

Telový peeling s kyslou smotanou

Pred sprchou si doprajte peeling celého tela, v ktorom hlavnú úlohu hrá kyslá smotana a soľ.

 Suroviny:

- 2 kyslé smotany
- 4 PL hrubozrnnej sol
- 1 PL jemnej jodizovanej soli

PostupOddeľte pol kelímka smotany a premiešajte s jemnou soľou, zvyšok sa soľou hrubozrnnou. Odlíčte sa a na očistenú pokožku naneste prvú zmes, jemne vmasírujte prstami.
Postavte sa do vane a druhou zmesou potrite pokožku tela, vmasírujte za pomoci prírodnej huby. Osprchujte sa a zvláčnite pokožku jemným telovým olejom.

Škoricový zábal s jogurtom

Škorica v spojení s jogurtom nádherne vitalizuje a prehrieva pokožku v sychravých dňoch, je účinným prostriedkom v boji proti celulitíde. 

Suroviny:

- 1 biely jogurt
- 1 PL mletej škorice
- 1 PL olivového oleja
- 2 kvapky klinčekového oleja

PostupVšetky suroviny vymiešajte na hladkú konzistenciu. V teplej miestnosti zmesou potrite zadok a stehná, zabaľte do potravinovej fólie a osušiek.
Ľahnite si a zakryte sa ešte dekou. Po pol hodine odoberte prikrývky a fóliu a dôkladne sa osprchujte. Nakoniec pokožku ošetrite telovým mliekom.

Zaujme vás: Oleje - čo môžu ponúknuť vašej pleti?