Mýty o sexualite vo vyššom veku

Zuzana Vrecková | 29. Apr 2017
Mýty o sexualite vo vyššom veku

V dnešnej spoločnosti prevláda mýtus, že sex vo vyššom veku je tabu.

Mnohí ľudia sa vzdávajú v staršom veku vlastnej sexuality. Tieto zmeny sexuálnej identity najčastejšie začínajú okolo päťdesiatky, niekedy aj neskôr. Objavujú sa vtedy, keď si človek vo väčšej alebo v menšej miere uvedomí, že začína starnúť. 

Čítajte viac: Pokles libida, porucha erektivity – stoporenia, oslabenie ranných erekcií. Čo je za tým?

V dnešnej spoločnosti prevláda mýtus, že sex vo vyššom veku je tabu.

Prečo? Existuje niekoľko vysvetlení.

  • Spoločnosť je stále ovplyvnená filozofiou, že sexualita je nevyhnutne spojená s plodením. Takáto filozofia stavia potom starších ľudí, ktorých vyhliadky na splodenie dieťa sú nereálne, do polohy asexuálnych bytostí, v ktorých veku „sa už nepatria“ sexuálne prejavy.
  • Spoločnosť potláča sexualitu starších ľudí tým, že príliš zameriava pozornosť na mladých. Médiá už tradične spájajú zamilovanosť, lásku a sex s mladosťou, akoby tieto boli len výsadou mladých. Z toho vyplýva nepochopenie spoločnosti sexuálnych potrieb starších ľudí. Nemôžeme sa potom čudovať, že u starších ľudí vidíme len zriedkavo prejavy náklonnosti, ako objatie, bozk alebo držanie sa za ruky. 

V takomto prostredí, keď spoločnosť odmieta práva na sexuálne prejavy v seniorskom veku, nemôžeme byť prekvapení, že mnohí majú nejasno v otázke sexuality vo vyššom veku.

Výsledkom týchto pomerov je, že časť seniorov rezignuje pod tlakom názoru, že sex nepatrí k staršiemu veku, a snaží sa neprejavovať svoje prirodzené túžby.

Iní nezapierajú svoju sexualitu, ktorá patrí aj k vyššiemu veku, ale často majú zbytočne zmiešané pocity, že sú nemorálni alebo nenormálni.

Mohlo by vás zaujímať: Vekovo nevyrovnané vzťahy. Majú šancu na prežitie?