V 20-tke na plný plyn, v 40-tke starenka?

redakcia FIT štýl | 22. apríl 2017
V 20-tke na plný plyn,  v 40-tke starenka?

Týchto nádherných desať rokov po dovŕšenej dvadsiatke je jednou z najkrajších dekád života. Voľnosť, študentský život, pochabosť, prehýrené noci, alkohol, cigarety, sex.... Napadlo vám niekedy, že toto obdobie je rovnako rozhodujúce aj pre naše telo, naše fyzické a psychické zdravie?

Ako žijeme?
Sme vystresované upachtené študentky, či bojujeme, aby sme rozbehli kariéru?
Či nočné party divy, ktoré pred úsvitom neprídu domov pod značkou aby nám náhodou niečo neuniklo?

A ak máte pocit, že vás týmto článkom chceme vystrašiť, tak sa nemýlite – veď pekne na rovinu, nie? A základná otázka – nezabúdame na seba?

STRES

Sme ambiciózne, cieľavedomé a vieme, že všetko dokážeme. Samozrejme, je to pravda. Splnená ambícia a obdiv okolia sú pre mnohé z nás hnacím motorom. Žiaľ, tento spôsob myslenia z nás dokáže urobiť otrokyne. Emancipácia je fenomén, ktorý sa nie vždy končí dobre. Je skutočne potrebné ,,zvládať všetko“ to, čo nás robí výnimočnými? Myslím si, že nie.

Nie je nič zlé na tom, ak niečo nerobím najlepšie, ak mi niečo nejde a ak nepracujem na piatich projektoch naraz. Teraz si pravdivo odpovedzte na otázku – ako sa mám? Odpoveď ,,som v strese“ nie je dobrým znamením.

Upokojte sa. Nenaložili ste si toho na plecia príliš? Ak vidíte, že nedokážete robiť toľko vecí naraz, tak niečo proste zahoďte. Ak nestíhate školu popri brigáde, tak dajte výpoveď, ak nestíhate chatu s kamarátmi, tak si presuňte termín skúšky, a ak nedokážete byť ženou v domácnosti a zároveň pracujúcou na plný úväzok, tak si jedno z toho vyberte ako prioritu. Rovnocenne to určite nepôjde.

Ale určite sa nestresujte! Stres je spúšťačom väčšiny chorôb – od rakoviny až po autoimúnne ochorenia, keď sa vaša imunita zblázni a začne pracovať proti vlastnému telu.

Stres oslabuje imunitu, spôsobuje nespavosť, bolesti hlavy, depresiu, vysoký krvný tlak, nepravidelný menštruačný cyklus, neskoršie problémy s plodnosťou, problémy v intímnom živote, či žaludočné vredy. Pri chronickom strese pečeň uvoľňuje zvýšené množstvo glukózy do krvi. Po čase sa organizmus nemusí vysporiadať s dlhodobo zvýšenou hladinou glukózy a odpoveďou bude rozvoj cukrovky druhého typu.

Krátka stresová situácia dokáže stimulovať imunitný systém, no dlhodobý a chronický stres imunitu oslabí natoľko, že vás položí obyčajný vírus chrípky a nie to ešte poškodená DNA, ktorú nebude imunita schopná opraviť.

Majte na pamäti, že onkologickému ochoreniu chronickým stresom otvárate brány. Je množstvo žien, ktoré kvôli stresu dnes bojujú s rakovinou. Žiaľ, byť podnikateľkou, matkou a skvelou manželkou, ktorá nestíha ani prehliadku u gynekológa, sa nevypláca.

POHYB

Poznáte tie dni, keď je vašou jedinou fyzickou aktivitou ranný beh na autobus?

Sedíme na prednáškach v škole, na kávičke, v práci, pri počítači a ešte aj pred televízorom. Keď už toľko sedíte, seďte aspoň správne. Správny postoj je ten, keď ste v polohe kolmo na smer gravitačnej sily, či už sedíte, stojíte alebo ležíte. Je to ťažké, no malé zmeny sa postupne stanú zvykom a vaša chrbtica, kĺby a väzy sa vám o desať rokov poďakujú.

Nedostatok pohybu so sebou prináša dlhý rad problémov. Kardiovaskulárne ochorenia, obezita, diabetes melitus II, kŕčové žily, rakovina hrubého čreva, či skleslá nálada sú len niektorými z nich. Pohyb je prevenciou proti civilizačným ochoreniam. Momentálne je jedno z desiatich úmrtí spôsobené práve niektorou z týchto chorôb. A pritom stačí 30 minút rezkej chôdze 5 dní v týždni!

Nejde len o to – dobre vyzerať, ale ide o investíciu do vášho zdravia na najbližších 10 až 15 rokov. A ak si myslíte, že zbytočne preháňame a stresujeme, tak sa poobzerajte okolo seba – všimnite si štyridsiatnikov, ktorí pravidelne športujú a nezabúdajú na seba a tých druhých, ktorí sa na to vykašľali. Rozdiel vám bude na pohľad jasný. Riešenie je pritom jednoduché – stačí sa len včas dobre rozhodnúť.

STRAVA

,Nestravujem sa zdravo, veď teraz to nepotrebujem,“ povedala mi minule bývalá kolegyňa. Naše telo v dvadsiatke pracuje ako švajčiarske hodinky. No to, ako sa k nemu v tomto období správate, vám o pár rokov vráti.

Vedeli ste, že jestvujú toxické látky so schopnosťou kumulovať sa v organizme? Usádzajú sa najmä v tukovom tkanive a rozpadnú sa najskôr o sedem až desať rokov. A preto si zistite, či benzoán sodný (prítomný napríklad v tatarskej omáčke) je vhodnou pochúťkou, alebo či zjete to neumyté jablko, ktorého povrch sa len tak leskne pesticídmi.

To jablko poriadne umyte a tú tatarskú radšej zameňte. Benzoán sodný je látka, ktorá sa v kombinácii s vitamínom C či E mení na benzén, ktorý je karcinogén rozpustný v tukoch(vašich). Nie, určite nebuďte posadnuté zdravou stravou, ale zameňte aspoň tie vyprážané rezne a hranolčeky za kuracie na prírodno a pečené zemiaky. Pretože telo si to zapamätá.

A nezabudnite, že tieto roky sú posledným obdobím, počas ktorého vaše kosti zabudujú vápnik do svojej štruktúry. Preto nepodceňujte príjem vápnika v kombinácii s vitamínom D, ktorý umožňuje jeho vstrebávanie.

PLEŤ

Vhodná starostlivosť o pleť je cennou investíciou do vašej budúcej krásy. Základom je hydratovaná pleť, nezaťažená množstvom chemikálií z kozmetiky, ktorá nie je taká náchylná k tvorbe vrások.

Opakom nedostatočnej existuje aj prehnaná starostlivosť o pleť. Neupadnite do nanášania kíl make-upu a litrov čistiacej vody. Nechajte pleť dýchať a stavte na prírodnú kozmetiku. Samozrejme, s genetikou je boj vopred prehratý, ale predčasnému vzniku niekoľkých zbytočných vrások sa naozaj dá zabrániť!

ZÁBAVA

Je nevyhnutná pre našu existenciu. V žiadnom prípade sa neprestaňte zabávať! To už radšej žite na fast foode (nie, nerobte to), ale nezabudnite sa odreagovať aspoň raz za mesiac! Zábava s alkoholom a cigaretami je ale čosi trochu odlišné. Je len potrebné obmedziť konzumáciu týchto dvoch zabijakov. Tú noc predsa dospíte, ale určite vám stačí jedna cigaretka namiesto piatich, a dať sa do nálady je vždy lepšie, ako naozaj sa opiť.

Alkohol je sám osebe karcinogén a tento fakt je nezvratný. Súčasné štúdie dokázali priamy vzťah medzi konzumáciou alkoholu a rakovinou ústnej dutiny, hrtana, hltana, pažeráka, žalúdka, pečene, pankreasu, hrubého čreva, konečníka a prsníka. Preto si dajte pozor predovšetkým na množstvo a frekvenciu.

O karcinogénoch v cigaretovom dyme platí to isté, až na mierne odlišné typy rakoviny, ktoré fajčenie spôsobuje. A pri tej príležitosti nezabudnite ani na pohlavné choroby, ktoré sa s vami budú ťahať po celý život. Príkladom sú HPV vírusy (Human Papillomavirus). V súčasnosti sú medzi ľuďmi veľmi rozšírené a očkovanie sa odporúča ešte pred začatím pohlavného života.

Spôsobujú bradavice, abnormálne bunky na krčku maternice alebo, v najhoršom prípade, i rakovinu krčka maternice. Nepríjemné bradavice sa môžu vyskytnúť na genitáliách, na rukách, ale i na perách, na jazyku, v ústach, či v hrdle. Preto asi treba častejšie vyhrať rozum nad chuťou...

Žiť pre prítomný okamih je základom radosti zo života, no myslite i na budúcnosť. Nájdite motiváciu, pre ktorú budete schopná starať sa o svoje zdravie a šetriť si ho. Užite si túto dekádu (alebo ktorúkoľvek inú dekádu), no nezabudnite na to, že ešte máte tých dekád pred sebou niekoľko a o tom, v akej kondícii ich strávite, rozhodujete v mnohých prípadoch už dnes.

Čítajte tiež: VRÁSKY, strašiak každej pleti. Čo by ste mali vedieť?