Víkendový reštart - spúšťame program!

Jana Trundová | 23. jún 2018
Víkendový reštart - spúšťame program!

Podmienkou úspešného reštartu je, že ho chcete, nie musíte, pretože vám nie je dobre a neviete, čo so svojím životom ďalej, proste musíte „niečo" urobiť, ale príliš sa vám do toho nechce. Ako sa pripraviť na víkendový reštart sa dočítate v článku.

Víkendový reštart - pripravte sa!

Tak a teraz, keď ste sa na víkendový reštart pripravili, položte si zásadnú ​​otázku: 

"O AKÚ VEĽKÚ ZMENU V SKUTOČNOSTI STOJÍME?"

Nie musíte, ale chcete! Lebo viete, že už sa niečo musí udiať a zmeniť. A to napriek tomu, že sa vám do toho neche. Nikto netvrdí, že to bude prechádzka ružovým sadom. Faktom však je, že ak sa chcete stať tvorcom svojho osudu a nechcete sa stále nechať vláčiť okolnosťami a pretĺkať sa životom, aby bola raz vaša záverečná bilancia zúfalá a depresívna, bude chcieť trochu odvahy pozrieť sa na svoje sny a možnosti vzpriamene.

Nech už dôjdete k akýmkoľvek záverom, počítajte s tým, že nie všetky zmeny pôjdu zrovna ľahko. Čo vám ale bráni rozdeliť si ich na zvládnuteľné etapy?

ZÁZRAK

Myslite na zázrak a položte si „filmovú" otázku: Aké by to bolo, keby som sa prebudila a život by bol taký, aký by som ho chcela mať? Možno vás prekvapí, že na ňu hneď nebudete mať odpoveď a najskôr sa namiesto radostnej hry fantázie dostaví „hrča v hrdle".

Pretože toto je otázka na telo, ktorá naznačí, aké veľké zmeny v skutočnosti potrebujete, čo vám najviac chýba.

Kde a s kým by ste bývali, akú prácu by ste robili, ako by vyzeral váš pekný deň, čím by ste sa chceli zaoberať.

VIZUALIZÁCIA

Teraz nastupuje vizualizácia. Skúste si svoj nový život predstaviť do podrobností. Neponáhľajte sa, tento víkend nie je kam.

Keď sa spamätáte, spíšte si dôležité body alebo, ešte lepšie, svoje ideálne predstavy si nakreslite. Že neviete kresliť? To je predsa jedno, veď je to vaša vysoko privátna záležitosť a nikto nemá právo vám nakukovať cez plece.

ZRKADLO

Nastavte si zrkadlo. Ďalšia ťažká úloha. Objektívne posúdiť seba samého nebýva ľahké. Ale bez toho to nepôjde. Aká som, aké sú moje silné a slabé stránky. Spíšte si ich. Až to urobíte, skúste sa zamyslieť nad tým, či vám silné stránky nemôžu pomôcť získať niečo z vašich prianí a či niektoré slabé stránky nemôžete posilniť, už napríklad len tým, že si sama seba predstavíte v tomto ohľade silnejšiu.

 

Pozitívne predstavy sú kľúčom k úspechu. Má to, samozrejme, háčik – všetky slabiny nepôjde zmeniť, to by ste museli od základov preprogramovať celú osobnosť, čo je práca pre odborníkov na roky, s výsledkom značne neistým.

Skôr narazíte na slabiny, u ktorých pocítite, že by to aj s trochou námahy šlo, napríklad že si začnete postupne uberať z permanentne odkladaných povinností, ktoré vás potom hrbia a berú energiu.

Spíšte si ich a premyslite reálne možnosti, ako ich začať likvidovať. S každou odstránenou sa vám totiž veľmi uľaví. Toto sa týka všetkého možného, napríklad neúspešnej bitky s nadváhou alebo výberu zlých partnerov.

Tiež patríte medzi ženy, ktoré keď vstúpia do sály plnej mužov, tak si spoľahlivo nájdu toho najväčšieho „grázla" zo všetkých – toto je formulácia jednej veľmi úspešnej manažérky, ktorej osobný život je jedna katastrofa za druhou.

 A ZASE VIZUALIZÁCIA

Máte spísané, kde zlyhávate, komplikuje vám to podľa vás život, cítite sa kvôli tomu nepríjemne. Tak teraz sa nespoliehajte len na silu vôle, ktorá často zlyháva, ale zase vizualizujte.

Podrobne si predstavte, že ste štíhla, sexy, zdravá, obľúbená, usmievavá, láskavá, chodíte včas, nezabúdate na narodeniny blízkych; v pohode vstupujete do vratkej plachetnice alebo nasadáte na koňa, po čom túžite, ale celý život sa bojíte trapasu, že sa na neho jednoducho nevyhrabete; prechádzate sa francúzskym mestečkom a pozdravujete sa s miestnymi a objednávate si bez koktania v bistre, keďže sa neostýchate prehovoriť cudzím jazykom.

Že sú tie predstavy príjemné? Áno, sú, a navyše veľmi prospešné pre činnosť mozgu. Spadajú do kategórie kreatívneho snívania, vďaka ktorému vznikajú skvelé nápady a objavujú sa perfektné riešenia, ktoré často svojou jednoduchosťou až berú dych.

KREATÍVNE SNÍVANIE

Kreatívne snívanie veľmi pomáha v situácii, keď zvažujete viac možností a nedarí sa vám rozhodnúť, hoci ste už popísali papier plusmi a mínusmi oboch. Každú z možností si predstavte v reálnom živote. Čo táto predstava robí s vami, budete pri tomto variante šťastnejší? A čo robí s vaším životom? Čím vám naháňa strach a, naopak, čím je pre vás atraktívna?

BILANCOVANIE PREDSTÁV

Po týchto krokoch nasleduje bilancovanie predstáv. Dokončite svoje stručné poznámky, vrátane kladov a záporov svojho súčasného života, a potom si nad ne sadnite. Čaká vás veľa analytickej práce, avšak stojí za úsilie.

Až budete cítiť, že sa pred vami rysuje to pravé, bude potrebné, aby si mozog žiaduce zmeny zafixoval.

Pokojne si ich napíšte na nový papier, nakreslite obrázky, znovu si ich predstavujte. Ide o to, aby si mozog vytvorené anatomické cesty (ako nové spojenia medzi aktivovanými neurónmi v mozgu nazývajú neurovedci) poriadne vyšliapal, aby vznikla pamäťová stopa a bola uložená v tzv. engrame do podvedomia.

Tým ho nasmerujete na dosiahnutie cieľov. Musí vedieť, ČO je dôležité!

Svoje poznámky nestraťte, sú príliš cenné, pretože vám môžu kedykoľvek pripomenúť, čo je pre váš život podstatné. Niekedy sa tiež stane, že človek začne svoje rozhodnutia a uskutočnené zmeny ľutovať. Aj to je chvíľa pre vytiahnutie bilancie. Postaví vás zo sebaľútosti na zem.

REALIZÁCIA

Posledná fáza bude zrejme najťažšia. Čo ste si vysnívali a pre čo ste sa rozhodli je potrebné tiež uskutočniť. Keď to len razantne vyhlásite do sveta a potom zlyháte, sebavedomie opäť dostane negatívnu lekciu.

Spísané, oznámené a neuskutočnené plány sú pre nás také bežné, že si na všetky väčšinou ani nespomenieme. Uspieť môžeme za dvoch predpokladov. Náročnejšie zmeny je potrebné rozfázovať, ale nenechať vytratiť odhodlanie. Začať sa musí okamžite, hoci drobnejšími krokmi. Každý úspech totiž posilní motiváciu.

Máte po dvoch dňoch viac jasno? Tak sa poriadne ponaťahujte, nadýchnite medzi stromami a odmeňte sa akoukoľvek príjemnosťou, ktorá vám urobí naozaj radosť. Možno to bude niečo z „nového zoznamu".