Wellness – čo si z neho vyberiete? TOTO určite vyskúšajte!

Mgda Fejková | 4. Mar 2018
Wellness – čo si z neho vyberiete? TOTO určite vyskúšajte!

Toto slovo znamená pre každého niečo trochu iné, všeobecne ale vždy úľavu, pohodu, súznenie duše a tela, odpočinok a dobrý pocit. Ako môžeme dnes vďaka wellness procedúram svoju radosť zo života znásobiť?

Slovo wellness v podobe wealnesse bolo po prvýkrát použité v roku 1654 v monografii Sira A. Johnsona a v britskom Oxfordskom slovníku bolo vysvetlené ako (telesná i duševná) „pohoda“. Poďme sa do nej ponoriť a zistiť, čím všetkým môžeme dať odpočinúť svojmu telu i mysli. 

 

Pivný relax

Vedeli ste, že kúpať sa dá aj v pive? Nič nové, túto terapiu si užívali už v starej Číne! Pivný kúpeľ vás dostane do absolútnej pohody. Čím konkrétne sú kúpele v pive prospešné? Vďaka mnohým vitamínom a minerálnym látkam a tiež vďaka chmeľovým šiškám, ktoré fungujú ako skvelý peeling. Jednak z pokožky urobí zamat, stvorený na hladkanie, tiež však vám zlepší náladu a uvoľní myseľ od stresu. 

Breussova masáž 

K veľmi obľúbeným wellness technikám patria masáže chrbta. K nie celkom bežným patrí Breussova masáž. Ako sa vykonáva? Jemnými, pomalými pohybmi, vedenými priamo po chrbtici, vám po celej jej dĺžke terapeut rozotiera teplý ľubovníkový olej. O ľubovníku je známe, že sa používa na upokojenie pri strese a miernych depresiách. Olej sa prostredníctvom špeciálnych hmatov vstrebáva pod kožu smerom k medzistavcovým platničkám. Tak dochádza k ich uvoľneniu. A pretože nervy z chrbticovej oblasti vychádzajú do celého tela, blahodárny účinok pocítia aj okrajové časti. V niektorých prípadoch je dokonca prostredníctvom Breussovej masáže možné navrátiť vychýlené platničky späť tam, kam patria.

Výsledok: pretiahnutie celej chrbtice, odbúranie hlboko uloženého psychického stresu a napätia, zrýchlený odchod nežiaducich odpadových látok (čo v tele byť nemá, to sa vyplaví). Nakoniec masér odsaje zvyšok oleja, zíde po zadnej strane nôh a pohladí zospodu chodidlá. A spätne pomyselným zipsom zakonzervuje energiu v tele. Po dobu troch dní po masáži je vhodné zvýšiť príjem tekutín, jesť ľahké jedlá a vyvarovať sa ťažkej záťaži. 

Orientálne potešenie 

K masážam, ktoré k nám prišli z Orientu, radíme masáž plôšok nôh, ajurvédsku masáž, shiatsu masáž alebo thajské masáže. Všetky majú spoločné jedno: uvoľnia, odblokujú energiu tam, kde je „zamknutá", a posilní v miestach, kde to je potrebné. 

Lymfodrenáž 

Ručná lymfodrenáž je metóda, ktorá zvyčajne začína sériou detoxikácie. Ide pri nej o urýchlenie detoxikačných procesov v celom organizme. Tok lymfy, ktorá v tele funguje ako nosič toxínov a akýsi telesný smetiar, môže byť z rôznych dôvodov (obezita, sedavé zamestnanie, choroby, mesačné fázy) spomalená. Jemná masáž určitých miest na lýtkach, okolo kolien aj na stehnách tok lymfy opäť zrýchli, spriechodní cestu toxínom von z tela. Efekt je pritom dvojaký. Zbavíte sa škodlivých látok, ktoré telo vyprodukovalo, a urýchlite metabolizmus, takže začnete aj nenásilne chudnúť. Pri ďalších procedúrach potom môžu byť k lymfodrenáži využité pomôcky typu nafukovacích nohavíc a podobne. 

Zábaly 

Zábaly, ktoré pomáhajú udržať pod kontrolou hmotnosť aj telesné proporcie, dodajú pokožke vlhkosť, sú ľudstvu známe veľmi dlho. Škála je pritom široká: od bahenných zábalov, ktoré uľavia od bolestí kĺbov, až po tiež obľúbené zábaly v káve, čokoláde alebo škorici, vďaka ktorým telo lepšie spaľuje tuky a stáva sa pružnejším, pokožka hladšia a vy sa cítite vyrovnaní a hlavne plní energie. 

Masáž tváre s Bachovými esenciami

Masáž spočíva v ošetrení pleti antistresovou maskou. Obsahuje všetko dobré, čo v sebe Bachove kvetové esencie, poťažmo rastliny, z ktorých sú vyrobené, skrývajú. Pôsobí ako šťavnaté pohladenie, ktoré hydratuje pokožku a dodá jej energiu. Čo od masáže očakávať? Pred samotnou masážou tváre vám terapeutka najprv vykoná reflexnú terapiu nôh a rúk. Než začne čokoľvek robiť s pleťou, musí najprv porovnať, zharmonizovať telo. Len tak bude mať terapia dlhotrvajúce účinky. Po reflexnej masáži vám terapeutka odlíči pleť a presnými jemnými pohybmi vykoná uvoľňujúcu masáž tváre s pomocou esenciálnych olejov. Okrem tváre namasíruje aj krk spredu, zozadu a dekolt. Na tvár potom nanesie špeciálnu masku s obsahom Bachových esencií proti stresu. Maska sa nezmýva, ale nechá sa vstrebať do kože. Všetky liečivé sily tak prechádzajú do hlbších vrstiev pokožky.