Zaujala vás TVÁROVÁ GYMNASTIKA? Vyspovedali sme certifikovanú lektorku Ivetu Štecovú

Jana Fialová | 8. Sep 2017
Zaujala vás TVÁROVÁ GYMNASTIKA? Vyspovedali sme certifikovanú lektorku Ivetu Štecovú

Sú grimasy, ktoré by sme nikdy robiť nemali, ak nechceme vrásky? V akom veku je idálne začať? Tieto a ďalšie otázky o tvárovej gymnastike sme položili Ivete Štecovej, certifikovanej lektorke tvárovej gymnastiky.

Zaujala vás tvárová gymnastika?
Vyspovedali sme certifikovanú lektorku Ivetu Štecovú

Ako si sa dostala k tvárovej gymnastike?

Bolo to v New Yorku, mala som 32 rokov a moja tvár vyzerala unavene. Uvedomila som si to, keď som šla jedného dňa do práce. Šla som okolo výkladu, pozrela som sa na vystavený tovar a odraz v skle ma trošku prekvapil.

Už som nebola to svieže mladé dievča. Líčka boli prepadnuté a iskra preč. Keďže sa všade sa písalo o botoxe, výplniach a podobných veciach, rozhodla som sa to skúsiť. Lekár bol naozaj fešák, sympatický černoch v obleku.

Vzal fixku a nakreslil mi asi 15 krížikov na tvár. To mali byť body vpichu botoxu. Efekt sa ukázal asi o týždeň. Obočie mi vyskočilo hore a vrásky okolo oči zmizli. Líca boli ale stále prepadnuté a celkový výraz stále nebol uspokojivý.

Keďže som chodila pravidelne cvičiť do posilňovne, raz sa mi podarilo natrafiť na cvičiteľku tvárovej gymnastiky z Kalifornie. Bola na návšteve v NYC a celý týždeň viedla kurzy „tvárovky“ v športovom centre, kam som chodievala. Šla som na svoju prvú hodinu.

Ako rýchlo si videla efekt? Bola tá prvá hodina tou, ktorá ťa presvedčila? Kedy sa dostaví efekt?

To záleží od disciplíny, technicky správneho prevedenia, veku a genetiky. Prvý efekt sa dostaví hlavne pocitovo. Zrazu máte pocit, že máte pevnejšiu tvár na dotyk, u mňa si to všimla moja kozmetička, keď mi robila masáž. Trvalo to asi mesiac, kým sa to začalo ukazovať. Okolie si všimlo prvé zmeny asi po 2 mesiacoch.

Pýtali sa ma, či som bola na dovolenke, že vyzerám oddýchnuto. Efekt sa dostavuje pomaly, ale isto. Nebudem klamať, je to beh na dlhú trať. Chce to sebadisciplínu a odhodlanie pre seba niečo urobiť. Ale výsledok stojí zato, je bezbolestný a je úplne zdarma.

Áno, a tá prvá hodina bola mojím štartovacím motorom. Začala som si kupovať publikácie rôznych známych svetových líderiek, kupovala videá a všetko na sebe skúšala. Urobila som asi všetky technické chyby, ktoré existujú.

Teraz moje klientky na chyby upozorňujem ihneď na samom začiatku. Prešla som tým sama, tak úplne chápem, aké sú začiatky náročné na koncentráciu.

Prečo sa nestačí iba krémovať a používať antiage krémy?

Svaly na tvári sa líšia od tých na tele tým, že sú spojené priamo s kožou. To znamená, že uvoľňovanie svalu podmieňuje aj uvoľňovanie kože. Iba aktívna fyzická činnosť prinúti sval zachovať si určitú pružnosť a pevnosť. Krémy sú dôležité. Poskytnú hydratáciu a výživu, ale ešte nevymysleli krém, ktorý by vedel vylepšiť svalový tonus pokožky.

Zažívaš aj po rokoch cvičenia niekedy svalovicu?

Pravdaže. Ono to nefunguje tak, že keď pravidelne cvičíte, tak už svalovicu nemáte. Cviky pravidelne mením, skúšam nové, pridávam záťaž vo forme výdrže a dôkladného precítenia. Vtedy sa svalovica dostaví na ďalší deň. Aj to je znak, že som naozaj cvičila dôkladne.

Ako sa popri tvári staráš o svoje telo?

Nedá sa prehliadnuť, že asi svedomito... Áno, cvičím. Som bývalá trénerka skupinových cvičení, bodypump a bodystyling. Odmala som súťažila v behu a bola som v gymnastickom oddieli.

Cvičím asi 4x do týždňa. Venujem sa intervalovým tréningom s činkami aj s vlastnou hmotnosťou. Robím HIIT tréningy aspoň 2x do týždňa. Pravidelne behám a chodím aj korčuľovať.

Mám rada dynamické športy, kde sa dobre zapotím a vydám veľa energie. Teraz v lete sa snažíme s priateľom aspoň raz do týždňa absolvovať nejakú túru. Máme radi Slovenský raj, Zadiel a Nízke Tatry.

Čítajte tiež: TVÁROVÁ GYMNASTIKA – výsledok na vašej pleti bude zaručený a trvalý!

Na kurze ma prekvapilo skutočne pestré vekové zloženie účastníčok: má vôbec tvárová gymnastika nejaké obmedzenia, alebo je vhodná pre kohokoľvek – bez ohľadu na vek?

Obmedzenia neexistujú, ale je dobré si ihneď na začiatku stanoviť svoje ciele a mať reálne očakávania. Ideálne je začať cvičiť ešte v mladšom veku a ochabovaniu tak efektívne predchádzať. Začať s cvičením okolo 25. roku života je ideálne. Ja som začala v 32 rokoch a efekt sa dostavil.

Cvičia aj oveľa staršie ženy. Keď máte 50, ešte nič nemusí byť stratené. Napríklad Eva Frasier, anglická lektorka a môj idol, začala až po päťdesiatke a teraz je z nej krásna 85-ročná dáma. Zjednodušene povedané, svaly sa dajú spevniť v každom veku.

Tvár bude pevnejšia a pružnejšia. Zlepší sa aj tvorba kolagénu a zrýchli sa lymfatický tok, následkom čoho eliminujeme opuchy. Pokiaľ ale už došlo k výraznému previsu a poklesu kože, tam, kde už koža vyslovene visí, prebytok môže odstrániť iba chirurg. Preto som hneď na úvod spomínala tie reálne očakávania.

Vek 25 rokov na začiatok cvičenia – prečo tak skoro?

Priznám sa, v tom veku som si tieto záležitosti rozhodne neuvedomovala... Áno, ideálne 25. rok života. Tam už začala erózia svalov a kože. Tvorba kolagénu a elastínu sa znižuje. V tomto veku si to málokto uvedomuje, čomu rozumiem. Keď som mala 25, žila som s rukou hore a myslela som si, že nikdy nezomriem. Žartujem, ale asi chápete, kam som mierila.

Sú grimasy, ktoré by sme nikdy robiť nemali, ak nechceme vrásky?

Áno. Vraštiť obočie, žmúriť oči, dvíhať obočie. Ale aj nesprávne odličovanie podporuje vznik vrások. Eliminujte prílišné trenie alebo šúchanie očí. To sú zlé návyky, ktoré spôsobujú uvoľnenie a trvalé poškodenie pokožky. V lete jednoznačne odporúčam slnečné okuliare, ale aj v zime, keď nasneží.

Ak sa rozhodnem cvičiť tvárovú gymnastiku – je jedno, v ktorú dennú hodinu sa jej venujem – alebo je vhodnejšia a menej vhodná časť dňa?

Cvičte vtedy, keď máte čas. Ak máte čas ráno a večer, je to skvelé. Cvičenie ráno rozhýbe svaly, prekrví a pomáha zlepšiť lymfatický obeh. Večer zase upokojí a pomáha relaxovať a uvoľniť napätie. Cvičím, keď mám čas, nesilím to. 15 minút denne je čas, ktorý stačí na precvičenie celej tváre. V podstate je to 10 cvikov. Cvičím pri TV, varení, šoférovaní... Kdekoľvek si spomeniem.

Je možné, v prípade nedostatku času, jednotlivé cviky aplikovať s prestávkami – tzn. napríklad ráno precvičím len líčka, poobede mám chvíľku na „druhú bradu“ a večer zacvičím očné viečka?

Ideálne je zacvičiť si celú zostavu, ale pri nedostatku času mozete cvičiť aj s prestávkami. Dôležité je cvičiť, nie hľadať výhovorky, že nemáme čas. Tvár máme stále so sebou. Nemusíme nikam chodiť, ani platiť členské. Je to len otázka disciplíny. Ak si raz urobíte rutinu, stane sa cvičenie bežnou a prirodzenou súčasťou života.

Tvárová gymnastika je vhodná aj pri paréze tváre... Aké sú tvoje skúsenosti?

Mala som zopár klientov. Túto diagnózu mal každý klient z iného dôvodu. Napríklad, prišli za mnou po operácii mozgového nádoru, kde pacientka prišla aj o sluch a nemohla pohnúť ústnym kútikom, ale aj žena po herpetickej infekcii, ktorá jej napadla tvárový nerv. Vo všetkých prípadoch došlo po cvičení k rozhýbaniu ochabnutého svalu a vyrovnaniu disproporcií, ale aj k celkovému spevneniu celej tváre. Veľmi sa teším, že som mohla pomôcť.

Tipy od Ivety ako cvičiť nájdete na: www.tvarova-gymnastika.sk