15 vecí, ktoré nikdy nerobte, ak máte pokožku spálenú slnkom

Iveta Štecová | 14. júl 2019
spálenie, spálená koža, pokožka, čo robiť keď sa spálim, úpal, opaľovanie, leto, prvá pomoc, červená koža, spálenie, svrbenie, fitastyl.sk, čo na spálenú kožu

Pravdepodobne robíte niektoré z týchto chýb, aj keď si to možno neuvedomujete. V detstve nás rodičia učili, čo robiť, ak si spálite pokožku na slnku. Aplikujte aloe. Noste dlhé oblečenie. Nabudúce sa nezabudnite natrieť opaľovacím prípravkom.

 Ak nenanášate opaľovací krém preto, aby ste sa nespálili, nanášajte ho aspoň preto, aby ste predišli rakovine kože

Varoval vás však niekto pred vecami, ktoré nemáte robiť? Spálenie môže pokaziť radosť z letných dní. Volajú vás kamaráti na pláž? Keďže ste spálení, nemôžete ísť. Pozvali vás na piknik? Musíte si zobrať obrovský slnečník, inak sa nemôžete zúčastniť. Tento stav môže trvať dlhšie, ako predpokladáte.

Aj jednoduché veci ako jedlo, ktoré jete a šaty, ktoré si obliekate, môžu ovplyvniť hojenie vášho spálenia. Vedeli ste, že nočné vyjedanie chladničky môže mať dopad na stav vašej pokožky? Doslova primitívne veci ako beh či poškriabanie si štípanca od hmyzu vám môžu spôsobiť nečakanú bolesť, ak ste sa spálili.

Ak už ste strávili na slnku príliš veľa času, vyvarujte sa týchto chýb:

1. Pôjdete znova na slnko

Určite máte naplánovaných mnoho vonkajších letných aktivít, pri ktorých doplníte vitamín D zo slnečných lúčov. Ak ste sa však spálili, vyhýbajte sa slnku. Aspoň dovtedy, kým sa vaša pokožka úplne nevylieči.  

2. Nosíte obtiahnuté oblečenie

Obtiahnuté oblečenie spôsobí na spálenej pokožke bolesť, pretože je zapálená. Neustále šúchanie a tlak kožu ešte viac podráždi a spomalí proces liečenia.  

3. Použijete tvárovú masku

Tvárové masky často pôsobia priam zázračne, obzvlášť, ak využívate prírodné zložky. Počkajte však s nimi, kým sa spálenie úplne nevylieči. Niektoré masky kúpené v obchode obsahujú chemické látky, ktoré môžu pleť ešte viac podráždiť. Doma vyrobené masky (obsahujúce napríklad med) môžu zhoršiť zápal.

4. Zabudnete pleť zvláčňovať

Nenechajte pokožku vysušiť! Ak ju dostatočne nezvláčnite, bude liečebný proces dlhší a bolestivejší. Používajte krém bez dráždivých chemických látok.

5. Vytláčate alebo používate peeling

Je veľmi zlým nápadom exfoliovať pokožku predtým, ako sa poškodenej kože zbavíte prirodzeným spôsobom. Riskujete infekciu baktériami z rúk a nechtov.

6. Škriabete sa

Nikdy to nerobte, naozaj to veľmi bolí. Zistíte to aj sami.

7. Sprchujete sa v horúcej vode

Toto je tiež veľmi bolestivý postup, ktorý pleť vysúša a zvyšuje šupinatosť. Používajte len studenú alebo vlažnú vodu.  

8. Cvičíte

Ak sa pri cvičení spotíte, zhoršíte si tým zápal. Zvoľte radšej pokojnú chôdzu v tieni.

9. Pijete veľa kofeínu

Káva má mnoho zdravotných benefitov, ak ste však spálení, nepreháňajte to s ňou. Kofeín prispieva k dehydratácii, čo spomaľuje liečenie spálenej kože.

10. Jete veľa sodíka

Slané jedlá spôsobujú taktiež dehydratáciu. Správna hydratácia je kľúčom k liečbe spálenej pokožky, ak už musíte zjesť niečo slané, pite pri tom veľa vody. Ideálne však je úplne sa takejto strave vyhýbať.

11. Idete sa opaľovať

Opätovné vystavovanie sa UV lúčom, či už v soláriu alebo na slnku, je ten najhorší nápad. Vaše spálenie len zhoršíte a riskujete dlhodobé poškodenie pokožky.

12. Kúpete sa v bazéne

Ak sa bazén nachádza vonku, nemali by ste ho používať. Voda zmyje časť vášho opaľovacieho krému a ohrozí ochranu proti UV lúčom. Ak je bazén vo vnútri, odporúča sa tiež počkať. Bazény sú totiž plné chlóru a iných vysušujúcich chemikálií.  

13. Spálenie prekryjete make-upom

Make-up ho síce zakryje, jeho stav však len zhorší. Určite nechajte pokožku dýchať a vyhnite sa možnej infekcii a podráždeniu.  

14. Používate bežnú starostlivosť o pleť

Aj napriek vysokej kvalite je väčšina kozmetiky navrhnutá pre bežnú pokožku, nie pre spálenú. Vyhýbajte sa preto produktom na báze alkoholu, farbeným a parfumovaným.  

15. Aplikujete kokosové maslo či olej

Maslo ani olej nepomôžu vášmu spáleniu, jedná sa o mýtus. Tieto mastné substancie pokožku dusia a zvyšujú jej teplotu. Môžu tak zhoršiť zápal a spomaliť proces liečenia. Hneď, ako je koža zdravá, môže byť kokosový olej dobrým prípravkom v prípade, že je suchá.

Pripravujeme: Spálená pokožka? Tieto 3 účinné recepty vám pomôžu