5 vecí, ktoré by dermatológovia v sprche nikdy nerobili

Iveta Škrabáková | 24. jún 2019
vitamíny, leto, opálenie, spálenie, koža, výživa, antioxidanty, telo, pokožka, A, C, E, sprcha, zásady, ako sa správne sprchovať, pleť, starostlivosť, zdravie, krása, koža, oleje, hydratácia

Tušili ste, že obyčajné umývanie tváre v sprche dokáže byť škodlivé pre vašu pleť? Nie je to len kvôli tomu, že hrozí že sa vám sprchový gél dostane na tvár a vysuší ju, alebo že si zmyjete pleťovú masku ešte skôr ako by bolo potrebné.

V skutočnosti, horúca voda dokáže s vašou pleťou urobiť „veľkú neplechu“. Aj keď sa vám zrejme podarí odstrániť baktérie, ktoré ste pozbierali cestou a na tréningu, sprchovanie tváre so sebou prináša riziko vystavenia sa radu iných baktérií, ktoré v kúpeľni nájdete a zároveň odplaví veľa dobrého.  

Okrem tohto existuje však ešte celý rad iných zlozvykov, ktoré mnohí z nás robia, viete ktoré sa sem radia?

1. Priveľa tepla

Zahrievanie vodovodných kohútikov, z ktorých ide voda tak teplá, že keď sa do nej namočíte, vyzeráte ako keby ste sa celý deň opaľovali rozhodne nie je nič, čo by vašej pokožke prospievalo. Zahrievanie mazu v pokožke, ktorý ju má chrániť, týmto spôsobom urobí iba jediné. Jednoducho sa z nej vyplaví, a vaša pleť tak zostane ochudobnená o zložku, ktorá ju má chrániť pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi. Strážte si svoju prirodzenú ochrannú bariéru.

2. Pridlhá

Keď ste už znížili teplotu vody, myslíte si, že to bude stačiť, však? Ale až také jednoduché to nie je. Čím dlhšie totiž v sprche ste, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť vysušenia pokožky. Zložky obsiahnuté v pokožke, ktoré sú jej prirodzenými zvlhčovačmi ako ceramidy, mastné kyseliny a oleje pomáhajú udržiavať hladinu vlhkosti v koži. Problém je však v tom, že sú rozpustné vo vode. Ak si teda pustíte sprchu na viac ako 10 minút, môže sa stať, že ich z kože jednoducho vypláchnete.

3. Čelom k vode

Nabudúce keď sa budete sprchovať, otočte sa k prúdu vody chrbtom. Aj ak by bol tlak vody slabý, tvrdá voda môže zanechať na pleti stopy uhličitanu horečnatého (látka, ktorá je zodpovedná napríklad za „škvrnitý“ čaj, či do ružova sa sfarbujúce dlaždičky v kúpeľni. Asi tušíte, že keď táto látka takto pôsobí na veci okolo vás, vašej pokožke tiež neprospeje.

4. Zvyšky sprchového gélu na rukách

Ste si stopercentne istí, že po umytí vlasov či holení sa vám nezostali na rukách žiadne zvyšky produktu? Zaschýnajúce čiastočky sprchových produktov na koži tiež nie sú najlepšími priateľmi. Čo sa deje?

Tieto produkty totiž v podstate spenia oleje na pokožke čo spôsobí ich odstránenie a následne suchú pokožku. Počkajte, kým výjdete zo sprchy, potom si umyte tvár i ruky v umývadle. Snažte sa použiť prípravky s obsahom olejov a dostatku hydratačných zložiek.

5. Nesprávne skladovanie

Tvár by sme si v sprche nemali umývať. Nemali by sme tam rovnako ani skladovať produkt, ktorým si pleť umývame. Načo aj? Skladovanie prípravku na tvár na správnom mieste vám pomôže nielen vyhnúť sa pokušeniu umyť si ju počas sprchovania sa, ale aj zachovaniu jeho kvality.  

Všetko, čo obsahuje aktívne zložky sa za pôsobenia jasného svetla, pri vlhkých podmienkach ako v sprche rozkladá, mení. To znamená, že kvalita vášho produktu môže ísť nielen rapídne dole, ale hrozí tiež riziko premnoženia rôznych baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekcie.