Ako posilniť imunitu s prichádzajúcimi chladnými dňami: Vitamíny D a C sú kľúčové

Redakcia | 20. september 2021
Vitamíny C a D

Viac sa dozviete od imunológa Borisa Hruškoviča.

V súvislosti s posilňovaním imunity sa azda najčastejšie hovorí o dvoch vitamínoch, ktorými sú vitamíny C a D. Čo na to odborník? Opýtali sme sa imunológa Borisa Hruškoviča. 

Máme nízku hladinu vitamínu D 

„Som zástancom ,prírodnej medicíny' – odborne sa nazýva ortomolekulárna medicína. To znamená, že telu dopĺňame to, čo je mu vlastné. Napríklad vitamíny. Už viac ako 10 rokov je známe, že 80 percent ľudí má nízku hladinu vitamínu D, ktorý je v skutočnosti hormónom, 30 percent má kritické hladiny. Vitamín D je kľúčový pre reguláciu imunity, ovplyvňuje asi 3 000 génov. Avšak nestačí len ,nejaká tabletka', ktorú mi predajú v lekárni. Dávka musí byť stanovená podľa našej hladiny vitamínu D v krvi. Dnes sa považuje za optimum okolo 80 ug/L.

Na našom pracovisku dávam niekedy aj 15 000 jednotiek denne, lekárnik by z takejto dávky zrejme odpadol. Neviete si predstaviť, ako výborne to pôsobí na imunitu. Obdobne to je s vitamínom C. Na našom pracovisku sme zistili, že až 30 percent pacientov malo výrazne nízke hladiny a pritom vitamín C aj užívali – nie každý výživový doplnok je rovnaký. Dokonca pri výraznom deficite používame aj vitamín C v infúziách,“ približuje zaujímavé zistenia lekár.

Vitamínu D hovoríme aj slnečný vitamín, čo napovedá, že si ho naše telo vie vyprodukovať s pomocou dostatočnej expozície na slnečnom svetle. Počas teplých mesiacov v roku teda vieme svojmu telu zabezpečiť dostatok déčka denným 20 – 30-minútovým pobytom na slnku bez opaľovacieho krému. Ak toto pravidlo dodržíme, náš organizmus si vie urobiť zásobu déčka zhruba na 2 – 4 mesiace.

Zhruba od novembra až do februára nám však slnečné lúče s tvorbou vitamínu D nepomôžu kvôli nedostatočnej miere UVB žiarenia, čiže je namieste zvážiť suplementáciu tohto vitamínu.

Samozrejme, vitamín D sa nachádza aj v niektorých potravinách, avšak jeho využiteľnosť z nich je zhruba do 10 %, čo je veľmi málo.

Vitamín C je najvýznamnejší antioxidant

Vitamín C a jeho zdroje zrejme predstavovať netreba, pretože patrí medzi najvýznamnejšie antioxidanty. Napriek tomu nie je stále v našej strave zastúpený dostatočne, hoci sa nachádza v ovocí a zelenine, ako kivi, červená paprika, jahody, pomaranče, brokolica, paradajky, kel, kvasená kapusta, šípky, rakytník a v mnohých ďalších.  

Vitamín C a D sú kľúčové

Samozrejme, pre silnú imunitu je dôležitých aj mnoho ďalších vitamínov, minerálov či stopových prvkov. Spomenúť môžeme napríklad železo, zinok či selén.

Z prírodných prostriedkov na posilnenie imunity stoja za zváženie sirup z bazy čiernej, probiotiká, kurkuma, bazalka posvätná, echinacea či oreganový esenciálny olej.

Pri výživových suplementoch by sme nemali zabúdať na to, že sú iba doplnkami a nie náhradou pestrej, zdravej a vyváženej stravy. Takisto sa v tomto smere oplatí investovať a kúpiť si kvalitné doplnky výživy.

Nemenej dôležitá na imunitu je vnútorná harmónia

Čo oslabuje našu imunitu v dnešnej dobe najviac? Presne túto otázku sme položili aj skúsenému lekárovi. S odpoveďou neváhal ani chvíľku. „Stres, uponáhľanosť, depresie (mozog reguluje imunitu), zlá strava, medziľudské vzťahy. Všetko, ako vidíte, súvisí s časom. Veľa vecí dávno vieme, ale nič s tým nerobíme,“ hovorí.

To, ako naložíme s touto informáciou, je na nás. Niekedy stačí prehodnotiť svoj rebríček hodnôt a uvedomiť si, čo je v živote podstatné. Inokedy pomôže vyvinúť snahu na zlepšenie vzťahov v rodine, ktoré nás zbytočne hnevajú, či zaťažujú. Azda všetci sme si vedomí toho, že negatívne emócie škodia nášmu zdraviu.

Čo so stresom? Tomu sa síce v mnohých prípadoch vyhnúť nedá, ale môžeme urobiť niečo pre to, aby sme ho dokázali lepšie zvládať. Osvojme si techniku hlbokého dýchania, doprajme si každý deň aspoň 10 minút osamote a v úplnom tichu, venujme sa tomu, čo nás baví, športujme, tešme sa z maličkostí...