Ako sa do pitnej vody začal pridávať FLUORID. Prečo a kde to celé vzniklo?

Martin Chudý; SPRACOVALA: Dagmar Baluchová | 5. Dec 2017
Ako sa do pitnej vody začal pridávať FLUORID. Prečo a kde to celé vzniklo?

Verejnosť je presvedčená o tom, že fluorid potrebujeme pre silné kosti a zuby. Časopis Asociácie americkej medicíny uviedol, že fluorid je všeobecný protoplazmatický jed, ktorý mení priepustnosť bunkových membrán určitými enzýmami.

Nakoľko je zdravé chlórovanie pitnej vody, sme rozoberali tu:

Prečo sa do pitnej vody začal pridávať fluorid?

História zavádzania fluoridu do pitnej vody sa začína v roku 1930, kedy výskumy preukázali, že fluorid pomáha predchádzať zubnému kazu. O viac ako 60 rokov neskôr Centers for Disease Control and Prevention (CDC) uznalo v USA fluoridáciu vody ako 1 z 10 najväčších úspechov pre verejné zdravie 20. storočia.

Niektoré zdroje dokonca zachádzajú ďalej a snažia sa presvedčiť verejnosť, že fluorid je živina, ktorá pomáha telu budovať pevnejšie zuby a kosti. Jeden takýto zdroj je Usmernenie 2002/46/EC Európskeho parlamentu a výboru, ktorý uvádza fluorid ako jeden z 28 vitamínov a minerálov prípustných na predaj pre ľudskú konzumáciu v rámci Európskej únie. Avšak, stále vo väčšej miere sa objavujú lekári, zubári a vedci, ktorí upozorňujú na nebezpečenstvo fluoridu.

Vaše zuby sú vašim zrkadlom!
Prečítajte si tiež:

Vaše zuby sú vašim zrkadlom!

Fluoridové začiatky

Pred rokom 1945 bol fluorid známy toxín, ktorý napríklad v roku 1936 Journal of the American Dental Association hodnotil ako toxín, ktorý je v koncentrácii 1 ppm (časť na milión, čo je 0,0001 %, alebo 1 mg látky v 1 litri roztoku) rovnako toxický ako arzén alebo olovo.

The Journal of the American Medical Association (časopis Asociácie americkej medicíny) vo svojom vydaní 18. septembra 1943 uviedol, že fluorid je všeobecný protoplazmatický jed, ktorý mení priepustnosť bunkových membrán určitými enzýmami.

A editoriál Journal of the American Dental Association z 1. októbra 1944 uviedol, že: „Pitie vody obsahujúcej 1,2 ppm fluoridu (1,2 mg/l, na Slovensku je limit 1,5 mg/l) spôsobuje vývojové poruchy. Christopher Bryson, víťaz žurnalistickej ceny, investigatívny novinár a bývalý producent BBC, odhaľuje viacstupňové zneužitie síl vojenských a priemyslových vedcov a úradníkov pre verejné zdravie vo svojej knihe The Fluoride Deception.

V knihe opisuje spojené záujmy v 40-tych a 50-tych rokoch medzi hlinikárskym priemyslom, U.S. programom pre nukleárne zbrane a zubárskym priemyslom, čoho výsledkom bolo, že fluorid sa nielen uznal ako bezpečný, ale dokonca zdravie podporujúci. Ako sa to mohlo stať?


Zdroj foto: istockphoto.com

Mastermind fluoridových klamstiev

Mozgom vodnej fluoridácie bol Gerald Cox, výskumník z Mellon Institute v Pittsburgu. Cox prijal návrh od Francisa C. Fraryho, riaditeľa hlinikárskeho laboratória pre Aluminum Company of America, aby sa pozrel bližšie na dentálny vplyv fluoridu.

Žeby chcel Frary pomôcť vyriešiť problémy so zubnými kazmi? Asi ťažko. V tej dobe neustále rástlo znečistenie životného prostredia fluoridom, ktorý produkovali hlinikárske spoločnosti, s čím sa zároveň zdvíhal aj počet žalôb od poľnohospodárov.

Cox mal tiež svoje dôvody vyriešiť problém fluoridového odpadu, pretože Mellon Institute bol hlavný obranca azbestového priemyslu a viedol výskumy, ktoré „dokazovali“ neškodnosť azbestu pre ľudské zdravie, a tým chránili azbestový priemysel od katastrofy.

Hlinikárske spoločnosti si rýchlo uvedomili, že ak nechcú mať na stole stále viac žalôb, musia s tým niečo urobiť. Preto Cox dostal „geniálny“ nápad. Premeniť toxický odpadový materiál na zdravie podporujúci produkt.