Bolesť v krížoch? Bolesť kĺbov? Vyskúšajte tento zázrak

Júlia Poláková | 20. Jun 2019
parafín, zábal, bolesť, ošetrenie, pokožka, bolesti, boľavé, kríže, kĺby, pohybový aparát, pomoc, ako sa zbaviť bolesti v krížoch, domáca kúra, horúci zábal

So sedavým zamestnaním, nedostatkom pohybu či nadváhou býva seknutie v krížoch len otázkou času. Obzvlášť na jar, keď na čerstvom vzduchu konečne rozhýbete svoje ospalé telo. Slnečné lúče už síce hrejú čoraz viac, no keď vyjdeme napríklad z vody, nebezpečenstvo prefúknutia hrozí opäť.

Rovnaký pozor si je potrebné dávať aj na rôzne prievany, či klimatizáciu. Ak ste trénovaní a v dobrej kondícii, možno sa ťažkostiam vyhnete, no keď sa predsa len ráno zobudíte s pichaním v kĺboch či so stuhnutým kolenom, buďte pripravený. Čo tak zabaliť ho do parafínu?

Bolesť v krížoch patrí v priemyselne rozvinutých krajinách k jedným z najčastejších ochorení opornej a pohybovej sústavy. Podľa odborníkov sa s ním stretne minimálne raz za život až 80 percent populácie.

Aj na pohľad bežné seknutie v krížoch pritom môže naštrbiť nielen vaše zdravie, ale aj rodinný rozpočet; mnohí sa preň dopracujú k maródke a, v extrémnych prípadoch, aj k dlhodobej invalidite, píšu experti vo vedeckom Časopise pre klinický a diagnostický výskum.

Bolestivá stopka

Ak vás nečakane rozbolí chrbát alebo vám stuhne šija, mali by ste vedieť, ako na to. Pri nesprávnom postupe si môžete pohoršiť. Napríklad s ostrým pichaním v chrbtici ani len nepomyslite na pobyt v parnej saune či v horúcej vírivke. Rovnako nevhodný pre vás bude teplý kúpeľ či obklad s vlhkým uterákom. Uľaví sa vám, ale len pocitovo. Tieto podomácky „naordinované“ metódy totiž majú niečo spoločné – takzvané vlhké teplo. Vlhké teplo vás jednoducho nezbaví bolestí, ktorých pôvodcom je zápal či akútne reumatické ochorenie.

Preto sa nečudujte, ak si na svalovú horúčku pustíte horúcu sprchu, a večer nebudete môcť zaspať. Už v momente, keď vyleziete zo sprchy, sa vaše svaly ochladia a začnú väčšmi sťahovať. Vlhké teplo tiež podporí šírenie možného zápalu, a tak vám na druhý deň hrozia väčšie bolesti.

Hrejivý zázrak

Na stuhnuté kĺby či kŕče v rukách zaberá opačné, takzvané suché teplo. Tkanivo pozvoľna zohrieva, prekrvuje a tým aj uvoľňuje. Hoci v lekárni nájdete rôzne termofory, vrecká s gélovou hmotou či hrejivé náplasti, kvalitnému parafínovému zábalu sa nič nevyrovná. Parafín totiž pomáha aj na akútne zápaly, reumatické či neurologické ochorenia. Osvedčil sa aj športovcom s tenisovým lakťom, s bolesťami chrbtice aj pri liečbe poúrazových stavov. S parafínovými zábalmi sa celkom určite stretnete pri rehabilitácii aj v liečebných kúpeľoch, kde ho často odporúčajú na bolestivú chrbticu.

Mladosť na počkanie

Parafínové zábaly sú však mimoriadne obľúbené aj v kozmetickom priemysle. Niet divu – kozmetický parafín je bohatý na železo, horčík a kremík, a považuje sa za cenný zdroj vitamínu E. Ten sa pre svoje omladzujúce účinky právom považuje za elixír mladosti. Z parafínu sa vyrábajú nielen sviečky, ale pridáva sa aj do krémov či rôznych hydratačných mastí ako účinné zmäkčovadlo kože. Kozmetický parafín je pritom bezfarebnou zmesou tuhých uhľovodíkov, ktorá sa najčastejšie získava z ropy. V kozmetike sa doň pridávajú aj rôzne arómy, keďže v pôvodnom stave má neutrálnu vôňu.

Ako mini sauna

S kozmetickým parafínom sa najčastejšie stretnete v salónoch, na manikúre či pedikúre, a to vo forme príjemných zábalov na tvár, dekolt, ruky či chodidlá. Tento vosk je najúčinnejší vo svojej tekutej forme. Roztápa sa pri zahriatí na 55 °C. Nakoľko má nízku tepelnú vodivosť, pri kontakte s chladnejšou pokožkou začne ihneď tuhnúť a takzvané liečivé teplo pozvoľna odovzdá tam, kam treba.

Uvoľňuje stuhnuté svaly, otvára póry v pokožke, prehrieva bolestivé kĺby. V zapálenom tkanive naštartuje regeneráciu buniek, urýchli aj potrebné metabolické procesy. Obdivuhodné je aj to, že suché teplo, ktoré tuhnúci parafín odovzdáva, mobilizuje obranyschopnosť buniek v koži a podporuje hojenie rán. Niektorí preto parafínové zábaly radi prirovnávajú k akejsi zázračnej „mini saune“.

Niekto to rád horúce

Na jar býva pokožka aj pleť nepríjemne popraskaná. Spamätať sa z veľkých teplotných rozdielov je pre ňu často náročné a tí, čo majú alergiu na chlad, o tom vedia svoje. Dobrý parafínový zábal podráždenú pokožku upokojí a scelí aj drobné pľuzgieriky. Platí však jedna zásada – v žiadnom prípade nesmú byť rany akútne zapálené či mokvavé. Vtedy vás žiadna poctivá kozmetička neošetrí.

Parafín možno aplikovať viacerými spôsobmi, vrátane priameho namáčania rúk do roztopeného vosku. Hoci niektoré zdroje uvádzajú, že pri aplikácii parafínu ľudská pokožka znesie aj 60 °C, majte na pamäti, že každý znáša teplo inak. Vopred zvážte svoje možnosti a pri obavách požiadajte kozmetičku, aby vám vosk naniesla štetcom. Je to nielen príjemnejšie, ale aj hygienickejšie, ako namáčať doň celé ruky a chodidlá.

Najprv brúsenie

Do roztopeného parafínového vosku sa zvykne pridať aj 5 – 10 % parafínový olejček. Vďaka nemu je pokožka po 20-minútovej kúre o poznanie vláčnejšia a pružnejšia a odstraňovanie parafínu bude jednoduchšie. Pred samotným zábalom si vypýtajte od kozmetičky mechanický píling pokožky či olejový a soľný kúpeľ. Po „obrúsení“ odumretých buniek prenikne suché teplo ešte hlbšie do tkanív a kúra bude účinnejšia.

Prikladanie hrejivého parafínu na dekolt či chodidlá je však v prvom rade mimoriadne príjemné. Môžete pri tom relaxovať a nechať rozmaznávať seba i svoju pokožku. Navyše, ak je bežné saunovanie také zdravé, prečo ho nevyskúšate trocha inak, v menšom, napríklad zabalená do liečivého parafínu?

Ako to funguje?

Parafínovému zábalu môže predchádzať píling, expresná manikúra či pedikúra - tuhý parafín sa roztopí vo vaničke na teplotu 55 - 60 °C - pridá sa 5-10 % parafínový olej, ktorý zamedzí vytrhnutiu chĺpkov pri odstraňovaní obkladu - parafín sa aplikuje na požadované miesto rôznymi spôsobmi, napríklad ponáraním, štetcom či prikladaním parafínových plastov - ruky a nohy sa zabaľujú do mikroténových a následne do froté rukavíc - po 10 - 15 minútach sa parafín odstráni - na záver sa aplikuje hydratačný krém - celá procedúra trvá cca 20 minút

Nie je pre každého

Parafínové zábaly nie sú vhodné pre ľudí s kovovými implantátmi. Neodporúčajú sa ani pri srdcovo-cievnych ochoreniach, akútnych zápaloch kože, otvorených ranách či hnisavých vyrážkach. Parafín sa nesmie aplikovať ani na kŕčové žily či u cukrovkárov. Hoci kozmetický parafín od overených výrobcov je dermatologicky testovaný, precitlivená pokožka môže reagovať na nárazové teplo žihľavkou či svrbením. Parafín nie je vhodný ani pre alergikov precitlivených na rôzne chemikálie.