Čaj s anti-age účinkami: Oolong

Zuzana Paprskárová | 15. marec 2022
oolong, čaj oolong, zelený čaj, čierny čaj

Čaje oolong sú uznávané pre svoje blahodarné účinky na telo i ducha. Pitie čaju má nezameniteľnú históriu a proces prípravy a pitia čaju vám pomôže vytvoriť si vlastný nádherný rituál plný pokoja.

Chutne a bez námahy môžeme podporiť zdravie a rast vlasov iba s pomocou tohto jedinečného čaju. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov je priam predurčený na starostlivosť o pleť zvnútra. Má protizápalové a protialergické účinky a je vhodný aj pri komplikovanejších problémoch s pleťou. Dokáže potlačiť alergické reakcie, ktoré majú za následok ekzém, atopickú dermatitídu a iné zápalové ochorenia kože. Čaj sa odporúča užívať zvnútra i zvonka.

Oolong nie je len obyčajný čaj
Prečítajte si tiež:

Oolong nie je len obyčajný čaj

Najväčší podiel antioxidantov má čaj GABA Oolong. GABA je vďaka svojej vysokej kvalite výnimočne bohatý na vitamíny a antioxidanty. Pravidelnou konzumáciou môžeme dosiahnuť celkovéposilnenie imunity a spomalenie procesu starnutia. Môže za to vysoký obsah kyseliny gamma-amonimaslovej (GABA). Ide o neproteínovú aminokyselinu nachádzajúcu sa prirodzene v ľudskom tele, ktorá je zodpovedná za reguláciu svalového napätia v tele. Špeciálne sa odporúča na liečbu depresie, stresu a ako sedatívum bez vedľajších účinkov.

Odvar nielen na pitie, ale i na pleť a vlasy

Oolong priaznivo pôsobí aj na pokožku. Výluh zo silnejšieho čaju môžeme využiť na čistenie pleti alebo na ošetrenie akné a ekzémov. Vďaka antioxidantom nahradí akúkoľvek inú kvalitnú pleťovú vodu pri večernom čistení. Antioxidanty v čaji robia pleť žiarivejšou a mladšou. Pomôže aj pri sklone k pigmentovým škvrnám a prvých jemných vráskach. Vylúhovaný čaj využijete aj ako posledný oplach vlasov po umytí. Budú lesklé, zdravé, s menším sklonom k vypadávaniu.

Viete si vybrať? Nie je čaj ako čaj

Pri výbere a kúpe kvalitného čaju sa netreba unáhliť. Uprednostnite overeného producenta a predajcu pred hypermarketmi. Naozaj kvalitný čaj nenájdete v čajových vrecúškach, vždy uprednostnite čaje sypané.  Netreba zabúdať ani na fakt, že čaje absorbujú pachy a vlhkosť z okolia, preto je správne skladovanie čaju nemenej dôležité ako jeho kvalita.

oolong, čaj oolong, príprava čaju

Vedeli ste, že v Číne sa do polovice 17. storočia pripravoval iba zelený čaj?

Svojím dlhým skladovaním a dlhou prepravou do Európy však čajové lístky strácali na kvalite, a tak vznikla otázka, ako udržať jeho kvalitu čo najdlhšie. Čierny čaj vznikol práve na tento popud. Prechádza procesom fermentácie, a tak majú čajové lístky dlhšiu životnosť.

Čierny čaj je vďaka obsahu kofeínu zdravšou náhradou kávy. Paradoxne, čím dlhšie čierny čaj lúhujeme, tým má nižší obsah kofeínu. Ak si čierny čaj chcete pripraviť ako alternatívu kávy, lúhujte čajové lístky iba krátko. Dlhším lúhovaním sa rozpustia triesloviny, čaj bude tmavší, horkejší a obsah kofeínu klesne. Oolong čaj je rovnako známy obsahom kofeínu. Jeho obsah súvisí s konkrétnym druhom oolongu, spôsobu prípravy a nálevu. Vo všeobecnosti oolongy obsahujú kofeín, nie však v takom množstve ako čierne čaje.