ČO JESŤ, keď začne prostata štrajkovať?

Dagmar Baluchová | 30. október 2017
ČO JESŤ, keď začne prostata štrajkovať?

Je jasné, že len úprava stravy na „vyliečenie“ prostaty nestačí. Zvýšené množstvo vitamínov, antioxidantov a minerálov má však dokázateľne pozitívny vplyv na zdravie človeka, čo sa môže odraziť aj pri problémoch s prostatou.

Samozrejme, ak je ordinovaná liečba, je nutné ju dodržiavať a podporiť ju aj zmenou životosprávy. V strave mužov, ktorým záleží na zdraví ich prostaty, by nemalo chýbať:

  • 4 – 5 porcií zeleniny a ovocia denne
  • Uprednostňovať zeleninu a ovocie, ktoré majú vysoké dávky vitamínu C, ktorý, okrem iného, znižuje aj riziko vzniku zväčšenej prostaty. Vitamín C sa vo zvýšenej miere nachádza v zelenej listovej zelenine, paprike, brokolici, cibuli, paradajkách ap. Pozor, prednosť má surová zelenina a ovocie, pretože tepelnou úpravou sa tento vitamín ničí. Smoothies sú tiež dobrou voľbou.
  • Blahodarný účinok na močové problémy majú aj brusnice, černice, maliny, čučoriedky.
  • Červené mäso a potraviny s vysokým obsahom živočíšnych tukov zvyšujú riziko vzniku rakoviny prostaty. Je to kvôli vysokému obsahu alfa-linolénovej kyseliny, ktorá môže podporiť rast abnormálnych buniek a ich delenie. Zdravšími zdrojmi bielkovín sú ryby, hydina, ale aj vajíčka.
Bude vás zaujímať: Rakovina prostaty - príznaky, ktoré pri ochoreniach prostaty nie je dobré podceňovať

Ktoré potraviny zaradiť do jedálnička?

Paradajky – sú pri ochoreniach prostaty skloňované asi najčastejšie. Je to preto, že obsahujú silný antioxidant, lykopén. Podľa amerického časopisu Journal of Nutritional Science and Vitaminology, muži, ktorí jedia viac paradajok a jedál z nich, vykazujú nižšie riziko vzniku a rozvoja rakoviny prostaty.

Brokolica a zelená listová zelenina – Podľa American Cancer Society niektoré štúdie naznačujú, že je súvislosť medzi množstvom zelenej listovej zeleniny, ktorú muži jedia a rizikom rakoviny prostaty. Podľa odborníkov za to môžu fytochemikálie, nachádzajúce sa v tejto zelenine, ktoré majú schopnosť selektívne vplývať na škodlivé bunky v ľudskom tele.

Čítajte tiež: Mužská neplodnosť vs. kvalita spermií

Zelený čaj – Má mnohoraké účinky. V súvislosti so zdravím prostaty sa skloňuje aj preto, že obsahuje katechín a iné zlúčeniny, ktoré môžu zabrániť rozvoju rakoviny prostaty. Ktovie, možno aj preto je výskyt rakoviny prostaty v Ázii najnižší na svete...

Strukoviny – Obsahujú fytoestrogény, ktoré, okrem iného, dokážu potláčať aj rakovinové bujnenie.

K lekárovi

Všetky problémy, ktoré sme spomenuli tu: Prostatitída a príznaky zväčšenej prostaty. Páni, nečakajte, kým sa prostata ohlási o slovo!, sú dôvodom na návštevu urológa. Áno, je jasné, že urologické vyšetrenie nepatrí u mužov medzi obzvlášť obľúbené. Ale – keď je všetko v poriadku, muži toto vyšetrenie absolvujú podstatne menej často ako ženy gynekologické vyšetrenie...

A, v konečnom dôsledku, keď ide o zdravie, treba občas niečo pretrpieť... Medzi základné vyšetrenia prostaty patrí palpačné vyšetrenie cez konečník, ďalej je nutný rozbor moču, krvi, ultrazvukové vyšetrenie prostaty, ale i močového mechúra, obličiek, prípadne meranie prietoku moču.

Na základe týchto výsledkov lekár vie presne stanoviť prípadnú diagnózu a následnú liečbu. Utiekanie sa k voľnopredajným liekom určeným na prostatu v prípade stanovenia vážnej diagnózy nie je namieste.

Čítajte tiež: Prečo by ste mali jesť paradajky? Muži a kardiaci, spozornite!