Čo robiť aby po operácii kolena nedošlo k atrofii stehenného svalu?

Júlia Poláková | 30. november 2017
Čo robiť aby po operácii kolena nedošlo k atrofii stehenného svalu?

Je dobré vedieť, že po operácii kolena môže dôjsť k miernej atrofii stehenného svalu. Príčinou je dlhšia nehybnosť vašej končatiny. Ak si teda myslíte, že svojmu telu pomôžete, keď ho budete pred operáciou šetriť, mýlite sa.

Práve naopak – zaraďte do svojho predoperačného tréningového plánu posilňovňu či cvičenie s hmotnosťou vlastného tela. Po operácii akoby ste tieto svaly opäť našli. Tréning pred operačným zákrokom vám tiež pomôže pri budúcej rehabilitácii, nakoľko váš organizmus bude mať dobrý základ na to, aby sa rýchlo zotavil.

Pozor však na rizikové športy! Pred operáciou meniskov či skrížených väzov sa rozhodne neodporúča robiť aktivity, pri ktorých sa skáče či dochádza k rôznym typom rotácie kolena. Nevhodné sú tiež kontaktné športy. Opakovaným zranením pred operáciou by ste si mohli oddialiť šance na stopercentný výsledok zákroku.

Psychická pohoda lieči

V žiadnom prípade to neznamená, že sa na operačnom stole musíte hrať na hrdinu (aj keď podstúpiť operáciu kolena v lokálnej anestézie je hodné takéhoto ocenenia). Je úplne normálne, keď má človek zo zákroku rešpekt a strach. Určite sa tomu netreba brániť.

No čím pozitívnejšie budete myslieť a čím viac si budete vizualizovať úspešný výsledok, tým skôr sa s celou udalosťou vyrovnáte. Váš návrat k športu a zdravému životnému štýlu bude o to jednoduchší.

Nebojte sa tiež požiadať o pomoc vašu rodinu či blízkych, na ktorých sa môžete skutočne spoľahnúť. Prvé dni po operácii kolena budete mať bolesti. Chôdza a pohyb pre vás budú ťažkou úlohou, no určite nie nezvládnuteľnou. V týchto chvíľach vám pomôže opora najbližších. Nebyť na to všetko sám je, skrátka, najlepší recept na bolesť.

Je podstatné poznamenať ešte jednu dôležitú vec: nápomocní vám nemusia byť len príbuzní či priatelia. Nájdite si oporu priamo vo vašom operatérovi. Takisto sa nebojte žiadať o pomoc zdravotnícky personál.

Práve ich vedomosti, skúsenosti, ľudskosť a psychická vyrovnanosť vás budú motivovať na ceste za vaším zdravím. Zvoľte teda nemocnicu a kliniku, ktorej plne dôverujete a ktorá vám počas vášho pobytu zabezpečí maximálny komfort. Šetriť na zdraví sa, skrátka, neoplatí.

Urobte to pre svoje zdravie

Ak sa aj po prečítaní týchto riadkov bojíte operácie kolena, možno by ste mali predsa len počkať, kým na ňu budete lepšie pripravený. Faktom však je, že na 100 % sa na ňu jednoducho pripraviť nedá. Bude to bolieť a bude to namáhavé, no v takýchto chvíľach si opakujte, že to robíte len a len pre seba a svoje zdravie.

Pre tých, ktorí sa už pre operačný zákrok rozhodli, je tu záverečný odkaz: tešte sa na svoju operáciu kolena! Nie je to predsa koniec sveta. Spravíte ňou niečo pre seba a odstránite si z hlavy psychologickú bariéru, ktorú vo vás zranenie zanechalo.

Ak pristúpite zodpovedne k pooperačnej liečbe a rehabilitácii, stanete sa opäť plnohodnotným športovcom, ktorý bude môcť vyhľadávať nové a nové športové výzvy.

KEDY ODPORÚČATE PACIENTOM ÍSŤ NA OPERÁCIU KOLENA?

Odpovedá MUDr. Martin Kordoš zo špecializovanej kliniky Clinica Orthopedica v Bratislave:

„Keď v ambulancii prijmem pacienta s ťažkosťami v kolennom kĺbe, zvyčajne si spoločne prejdeme pacientovu anamnézu – zhrnieme všetky informácie o jeho zdravotnom stave z minulosti. Následne je koleno klinicky vyšetrené a pokiaľ je to nevyhnutné, necháme pacientovi spraviť aj röntgen a magnetickú rezonanciu.

Následne je rozhodnuté o tom, či bude na vyliečenie kolena stačiť konzervatívny spôsob liečby, alebo je nevyhnutná operácia. Pristúpiť k operačnému zákroku pacientom odporúčam najmä vtedy, keď trpia instabilitou kolena, cítia v ňom blok, prípadne, ak je im diagnostikovaná artróza alebo zlomenina kosti.“