Čo sa s našim telom deje keď spíme?

Iveta Škrabáková | 14. May 2019
spanok, čo sa deje ked spime, sen, spanok, spanie, dobrý spánok, procesy počas spánku, obnova, oddych, regenerácia, relax

Určite si ani náhodou nemusíme špeciálne predstavovať ako mnohí z nás vyzerajú, keď nemajú dostatok spánku. Podráždené reakcie, kruhy pod očami, spomalené reflexy a celková nechuť k činnosti sú klasickými sprievodnými znakmi nevyspatého človeka.

V dôsledku množstva pracovných aktivít, či povinností v domácnosti si často na spánok nevyhradíme toľko času, ako by bolo vhodné. Rozmýšľali ste ale nad tým, prečo je taký dôležitý? Čo sa deje s našim telom keď spíme?

1. Spomalí sa nám tep

Prirodzene, keď ležíme v posteli naše srdce nepotrebuje pracovať tak silno a preto je tep vo všeobecnosti trochu slabší. S postupujúcim “ponáraním” sa do spánku sa tep postupne ešte viac spomaľuje, spolu s ním i krvný tlak. Telo, kardiovaskulárny systém i srdce si teda užívajú kúsok pokoja, výsledkom čoho je celková relaxácia tela. Možno i práve preto sú vysoký krvný tlak či srdcové problémy často spájané s nedostatkom spánku.

2. Zníži sa nám telesná teplota

Telesná teplota prispieva k regulácii takzvaných telesných hodín, ktoré nám pomáhajú určovať kedy je čas na spánok a kedy máme byť hore. Tesne predtým ako zaspíme sa naša telesná teplota začína znižovať, čo nám ľahšie umožní dostať sa do spánkového stavu.

3. Nás mozog “upratuje”

Počas fázy spánku nazývanej REM, teda fázy kedy sa nám sníva, je náš mozog vysoko aktívny. Mozgová kôra začína filtrovať informácie, ktoré sme “nasali” počas dňa, organizuje ich a ukladá dôležité informácie a spomienky. Takže od tejto chvíle myslite na spánok ako na akési “reset okienko”, kedy si mozog môže poupratovať všetky potrebné informácie, ktorým ste boli vystavení počas dňa a kedy si robí miesto pre nové veci, ktoré sa naučíte zajtra.

4. Naše telo uvoľňuje rastový hormón

Keď spíme, naše telo dostáva priestor na regeneráciu. Vzápätí ako sa dostaneme do najhlbšej fázy spánku, naše telo začína uvoľňovať množstvo hormónov, vrátane rastového. Tieto hormóny napomáhajú k obnove svalov a tkanív. V tejto fáze je zvýšený i prítok krvi do svalov, takže môžu konečne dostať všetku potrebnú výživu, ktorú potrebujú na rast. Svaly tiež prirodzene oddychujú, čo napomáha uvoľniť celkové napätie, ktoré sa v nich počas dňa nahromadí.

5. Obnovuje sa nám pokožka

Nie sú to len svaly, ktoré sa počas spánku obnovujú a regenerujú. Zatiaľ čo si spokojne spinkáte, poniektorí i pochrapkávate, rastový hormón obnovuje i pokožku a pomáha jej odstraňovať napríklad následky vystavovania sa slnečnému žiareniu ako aj všeobecnému znečisteniu. Počas spánku sa pod kožou taktiež zhromažďuje voda, ktorá jej napomáha vyzerať vypnuto a jemne.

Čo z toho vyplýva?

Tak ako my máme často množstvo úloh cez deň, tak i naše telo potrebuje svoj čas – spánok na to, aby si vyriešilo všetky potrebné úlohy, ktoré musí vykonať pre ďalšie zdravé fungovanie organizmu.

Popremýšľajte trochu o svojich spánkových návykoch a doprajte svojmu telu dostatok času na regeneráciu, aby ste do nového dňa mohli vstúpiť svieži a krásni.