CVIKLA: posilní vašu imunitu a pripraví vás na mrazivé dni

Diana Mašlejová | 22. november 2017
CVIKLA: posilní vašu imunitu a pripraví vás na mrazivé dni

Cvikla, to nie sú len zavárané kocky v sladkokyslom náleve. Sterilizovaná podoba tejto mimoriadne zdravej zeleniny už odradila mnohých, no je to veľká škoda. Cvikla má pestré využitie, a navyše váš organizmus vzpruží a pripraví na mrazivú zimu.

Cvikla pre silnú imunitu

Nie nadarmo je známa koreňová zelenina považovaná za červené zlato. U nás je cvikla spätá s používaným názvom červená repa a možnostiam jej využitia dlho nebol venovaný dostatok priestoru.

Väčšina z nás si repu pamätá v malom tanieriku, pokrájanú na kocky a zaliatu až po okraj vlastnou šťavou. Prípadne sme ju dostávali s chrenom. Tí, ktorí si túto kombináciu obľúbili, jej holdujú dodnes, avšak, tá druhá skupina nad cviklou dodnes ohŕňa nosom.

CHREN ako pomôcka pri chudnutí?
Prečítajte si tiež:

CHREN ako pomôcka pri chudnutí?

Neprávom, pretože táto červená kráska obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok a dá sa pripraviť tak chutne, že si ju každý nakoniec zamiluje. Vitamín C obsiahnutý v červenej repe sa výborne hodí práve pre jesenné obdobie, ktoré je pre imunitu poriadnou záťažou.

Samotná cvikla zmierňuje aj infekcie dýchacích ciest a prispieva k ich dobrej obranyschopnosti. Navyše obsahuje vzácne minerálne látky a celý rad vitamínov skupiny B. Nakoľko sa jej konzumácia odporúča aj pri ochoreniach pečene, látky v nej obsiahnuté prečistia organizmus a dodajú mu lepšiu vitalitu.

Dlhá história

Možno ste netušili, že cvikla patrí k najstaršie požívaným druhom zeleniny v Európe. Zatiaľ čo iné, omnoho domestikovanejšie druhy boli dovezené z objavných plavieb až v stredoveku alebo neskôr, červená repa sa na Starom kontinente udomácnila niekoľko storočí pred naším letopočtom.

V záznamoch sa uvádza, že ju konzumovali už starí Rimania. A nielen oni – túto koreňovú zeleninu si obľúbili Portugalci i starovekí Gréci. Na Ďaleký východ sa dostala až o pár storočí neskôr, keď už v Európe bola dávno „varená-pečená“.

V minulosti sa však nevyužíval iba koreň, ale aj samotné mladé listy, ktoré zdobili honosné stoly a ulovené mäso. Listy, ktoré chutia podobne ako špenát, v jedálničku Francúzov pretrvali dodnes a pomaly sa s ich príjemnou chuťou oboznamujeme aj my.