Detox a toxíny v našom tele. Ktoré orgány je dôležité posilniť?

Gabriela Bachárová | 3. Apr 2017
Detox a toxíny v našom tele. Ktoré orgány je dôležité posilniť?

Ktoré orgány sú procese detoxikácie dôležité a je nutné ich v rámci očisty organizmu posilniť?

Detoxikácia organizmu znamená, že svoje telo zbavíme toxínov. Čo si ale pod pojmom škodlivých jedov predstaviť?

Toxínov je niekoľko druhov

  • Niektoré majú biologický pôvod a ide o rôzne mikroorganizmy, najčastejšie v podobe vírusov, baktérií či plesní. 
  • Ďalšiu skupinu tvoria látky chemického pôvodu, ktoré pochádzajú zo znečisteného životného prostredia, alebo ich prijímame vo forme potravy.
  • K ďalším toxínom patria látky vznikajúce pri látkovej výmene (voľné radikály).
  • A nakoniec, nezanedbateľné nie sú ani toxíny, ktoré vznikajú v dôsledku psychického vypätia a stresu.

Medzi najčastejšie škodliviny patria konkrétne cukry, nevhodné druhy tukov, pesticídy používané v bežnom poľnohospodárstve na ničenie škodcov, ťažké kovy, chemikálie napríklad v podobe éčok v potravinách, nikotín, kofeín, alkohol, lieky a podobne.

toxíny, orgány, detox, jarná, očista

Tento toxický kokteil naše telo doslova otravuje a vedie nielen k vzniku únavy či pocitu nepohody, ale tiež môže spôsobovať najrôznejšie choroby, alebo k nim minimálne výrazne prispieva.

Napríklad ťažké kovy, ako sú hliník, ortuť alebo olovo, zvyšujú riziko nádorových ochorení, chorôb krvi alebo neurologických porúch.

Pesticídy môžu okrem iného spôsobovať genetické poruchy. Plesne zase do istej miery prispievajú k rozvoju roztrúsenej sklerózy. Veľmi nebezpečné sú aj vírusy či baktérie, ktoré môžu v organizme zostať aj po prekonaní akútnej fázy ochorenia. Viete, že najmä niektoré vírusy môžu priamo vyvolať vznik nádorového ochorenia?

Poradí si telo samo?

Organizmus si sám dokáže s nežiaducimi škodlivinami poradiť, ale niekedy mu dôjdu sily – a potom potrebuje našu sústredenú pomoc. Jedy z tela odchádzajú potením, dýchaním a potom, samozrejme, vylučovaním.

Ktoré orgány sú v tomto procese dôležité a je nutné ich v rámci očisty organizmu posilniť?

  • Pečeň čistí krv od toxínov, ktoré potom odchádzajú spolu so žlčou do čriev a nakoniec von z tela. Zle fungujúcu pečeň spoznáte podľa problémov so zažívaním alebo vám vznikajú opuchy.
  • Črevá slúžia nielen na spracovanie potravy, ale tiež zbavujú telo odpadu, ktorý vznikol pri trávení. Ak vám zažívanie nefunguje tak, ako má, trpíte zápchou, nadúvaním alebo pocitom ťažkého žalúdka. Môžete mať aj unavenú pleť či problémy s imunitou.
  • Pľúca sú takisto detoxikačným orgánom, pri výdychu sa zbavujeme oxidu uhličitého. Ak vás trápi chronický kašeľ alebo nepretržitá nádcha, možno je to signál, že vaše pľúca sú preťažené. Lymfatický systém bráni prieniku jedov do krvi. Známkou, že nefunguje, sú napríklad čierne kruhy pod očami alebo chronická únava.
  • Obličky produkujú moč, ktorý odvádza z tela nahromadené jedovaté látky. Mať zdravé obličky je preto veľmi dôležité. Tmavý alebo páchnuci moč môže znamenať zdravotné problémy v tejto oblasti.
  • Nesmieme zabudnúť ani na kožu. Toxíny sa z nášho organizmu vyplavujú aj potením a mazovými žľazami. Ak koža nestíha, spozná sa to podľa rôznych pľuzgierikov, akné, alebo vznikne celulitída
Čítajte tiež: Takéto gurmánske lahôdky si pripravíte z medvedieho cesnaku