Dna – choroba (už nielen) kráľov

Dagmar Baluchová | 24. Mar 2018
Dna – choroba (už nielen) kráľov

Je to jedno z ochorení, ktoré si človek môže zapríčiniť aj sám. Choroba DNA úzko totiž súvisí so stravovaním, životným štýlom a pohybom.

Starí Egypťania i grécky lekár Hippokrates o tejto chorobe vedeli svoje. A nielen oni. Dnou trpeli mnohí významní panovníci, politici, vedci, ako Ľudovít XIV., Darwin, Goethe, Newton a mnohí ďalší. Aj preto sa nazývala „choroba kráľov či bohatých“. A tiež ešte z jedného dôvodu – v minulosti sa tradovalo, že postihuje najmä ľudí z vyššej vrstvy, a to kvôli tomu, že konzumujú príliš veľa mäsa, alkoholu a iných pokrmov a nápojov, ktoré majú na toto ochorenie vplyv. V Európe v súčasnosti trpí dnou asi 1 percento obyvateľov, hoci skutočné čísla sú vyššie.

Je to choroba najmä mužov, až 90 % pacientov tvoria muži vo veku okolo 40 rokov. U žien sa vyskytuje dna menej často, najmä v prechode, ktorý však nastáva u mnohých žien skôr, ako tomu bolo kedysi.

Kyselina močová

Dna je vlastne metabolickou poruchou látkovej premeny a je známa aj pod inými názvami, lat. artritis urica, ľudovo pakostnica či podagra. Radí sa medzi reumatické choroby a jej podstata spočíva v tom, že mikrokryštály soli kyseliny močovej (uráty) sa usádzajú do kĺbových chrupiek, ale aj do kože, obličiek či ciev. Kyselina močová vzniká v organizme odbúravaním látok – purínov, ktoré sú súčasťou ľudských buniek.

Z tela sa kyselina močová vylučuje obličkami či črevom. V organizme však má svoju úlohu, ak ale človek nemá alebo má v nedostatočnom množstve enzým urikáza, ktorý túto kyselinu rozpúšťa, problém je na svete. Kyselina močová sa začína v tele usádzať, čo sa prejaví bolesťami kĺbov, najmä v oblasti prstov, kolien, členkov. Ložiská kyseliny močovej môžu mať na postihnutých miestach podobu hrbolčekov.

Ako DNA vzniká?

Zvýšenie kyseliny močovej vzniká v ľudskom organizme buď vrodeným defektom (dna sa často vyskytuje u viacerých členov rodiny) alebo nesúladom medzi tvorbou tejto kyseliny a jej vylučovaním. Primárna dna má vrodený základ.

Sekundárna dna vzniká ako dôsledok niektorých chorôb, napr. štítnej žľazy, obličiek, ale aj pri niektorých onkologických ochoreniach, vplyvom niektorých liekov, dokonca aj pri otrave olovom.

Záchvaty DNY

Pre dnu sú typické záchvaty. Môžu sa objaviť vtedy, keď sa poruší diéta, ale aj pri vyčerpaní, strese alebo zvýšenej fyzickej námahe. Záchvat dny môžu vyvolať aj niektoré lieky, napr. na liečbu vysokého krvného tlaku, či diuretiká (lieky na odvodnenie). Obdobia pokojného obdobia a záchvatov sa môžu striedať v rôznych intervaloch týždňov, mesiacov, až rokov. Súvisí to aj s tým, do akej miery sa objavia deformity na kĺboch a či ochorenie prejde do štádia tzv. tofových usadenín, ktoré zanechávajú deformity na koži.

Pri porušení diéty, napr. tak, že osoba skonzumuje v nadmernom množstve potraviny či nápoje, ktoré obsahujú vo zvýšenej miere látky puríny, sa následne soli kyseliny močovej začnú ukladať v podobe kryštálikov v tkanive kĺbov, čo spôsobuje zápal a veľkú bolestivosť. Ochorenie môže postihnúť kĺb palca nohy (najčastejšie), ale aj iné kĺby nôh, či rúk. Lekár pri diagnostike vidí, že postihnutý kĺb je opuchnutý, červený, teplý, citlivý na dotyk.

DNA a pridružené komplikácie 

Neliečené alebo nedostatočne liečené ochorenie môže mať vážne následky na celkové zdravie. Dna má úzky súvis s vysokým tlakom, ale aj ochoreniami obličiek (môže viesť k obličkovým kolikám), močových ciest. Objaviť sa tiež môžu výrazné bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, ako aj kožné, napr. ekzém, poruchy zraku. Vo vážnych prípadoch môže dna viesť k poškodeniam kĺbov a kostí, metabolickým poruchám a ďalším závažným ochoreniam.

P ako puríny

Ak ste doposiaľ toto slovo nepoznali, teraz si ho určite zapamätáte. Puríny sú organické zlúčeniny, ktoré sa v rôznom množstve nachádzajú takmer vo všetkých rastlinných a živočíšnych potravinách. Ak ste mäsožravec, mali by ste sa mať na pozore. Medzi potraviny s vysokým obsahom purínov totiž patrí práve mäso a mäsové výrobky. Ale možno vás prekvapí, že pre pacientov s dnou sú nevhodné aj iné potraviny, napr. kakao, rôzne korenia, strukoviny, ale tiež alkohol.  

Ako sa ochorenie DNA zistí?

Pri príznakoch ochorenia netreba robiť žiadnu paniku, ale radšej čím skôr vyhľadať lekára. Ten určite vykoná odber krvi (robí sa nalačno) a moču. Laboratórnym testovaním sa zistí koncentrácia kyseliny močovej. Dôležité je aj röntgenové vyšetrenie postihnutých kĺbov, ktoré poukáže na zmeny. Lekár môže previesť aj punkciu kĺbu, v rámci ktorej sa odoberie tekutina a rozborom sa zistí prítomnosť solí a bielych krviniek.