Dokážu olejnaté semienka ovplyvniť vývin zákernej choroby?

Ing. Vladimíra Mihálová | 1. november 2017
Dokážu olejnaté semienka ovplyvniť vývin zákernej choroby?

Tekvicové, slnečnicové, ľanové či sezamové. Semienka obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok, vďaka ktorým patria k najlepším potravinám. Najmä z hľadiska ochrany organizmu pred rakovinou.

Okolo nás existuje veľa prírodných zložiek, ktoré nášmu telu môžu poskytnúť cenné prínosy. Žiaľ, niekedy vôbec netušíme o ich výnimočných účinkoch. Neraz dávame prednosť spracovaným produktom alebo výživovým doplnkom.

Čítajte tiež: Sila zo semienok: zázračný tekvicový olej

Ovplyvnia olejnaté semienka vývin zákernej choroby?

Potraviny ako napríklad ovocie, zelenina, orechy a semená sú však svojimi živinami pre človeka nenahraditeľné. Niet divu, že práve mnohé z nich, vrátane semien, nájdeme na zozname tzv. superpotravín.

Semienka môžeme považovať za prírodné „liečivé pilulky“. Vďaka obsahu hodnotných látok sú významné pre zachovanie a podporu nášho zdravia.

Semienka a rakovina sa nemajú radi

Čo na to odborníci? Dr. Walter Troll, profesor environmentálnej medicíny na New Yourk University, sa roky venoval skúmaniu účinkov semien na ľudský organizmus. Zistil, že konzumovaním potravín s vysokým obsahom inhibítorov proteáz (látok obsiahnutých v semenách) možno zabrániť rozvoju rakoviny.

Mohlo by vás zaujímať: Rakovina prostaty - príznaky, ktoré pri ochoreniach prostaty nie je dobré podceňovať

Podľa neho spolupôsobia pri potláčaní vzniku rakoviny, ovplyvňujú obrannú aktivitu tela. Upravujú tiež množstvo a aktivitu onkogénov, ktoré môžu vyvolať nádorové bujnenie. Dr. Troll bol presvedčený, že semená sú schopné spomaliť vývin rakoviny aj v neskorších štádiách podobne ako chemoterapia.

Je to ale oveľa cielenejšie a menej škodlivo. Dokonca, podľa jeho názoru semená dokážu zastaviť rakovinu i vtedy, keď sú už bunky povzbudené k rakovinovému bujneniu.

Niektorí vedci sú presvedčení, že ak vyradíme zo svojej potravy rastlinné semená, strácame prirodzenú ochranu proti rakovine.

Konzumáciou semienok boli zaznamenané významné účinky najmä u ľudí s rakovinou hrubého čreva a prsníka.