Domáca lekárnička: Pri jarnom DETOXE pomôže PESTREC mariánsky

Zuzana Paprskárová | 28. marec 2022
detox, jarný detox, jarná očista, pestrec, pestrec mariánsky

Keď sa nám rozvibrujú všetky bunky tela blížiacou sa jarou, začíname túžiť po novom, lepšom zajtrajšku. Ľahšie sa ráno vstáva a s nadšením sa plánuje. Využite tento pozitívny čas na jarnú očistu tela i duše. Zvnútra, zvonka i okolo vás.

Jar je najideálnejšie obdobie na detox

Po dlhej zime sa cítime vyčerpaní, bez energie, trávenie máme zaťažené ťažšou stravou, zbytočnými kalóriami navyše a možno chýba i pohyb na čerstvom vzduchu s dostatkom slnečných lúčov. Detoxikácia organizmu je síce telu prirodzená, pečeň aj obličky majú samočistiace schopnosti, no občas mu treba dopomôcť. A práve jar je na očistu ako stvorená.

Odľahčenie jedálnička

Základom detoxikačnej stravy je dostatočný pitný režim, množstvo ľahko stráviteľného čerstvého ovocia a zeleniny. Zamerajte sa predovšetkým na zelené potraviny a listovú zeleninu. Akékoľvek šalátové variácie sú vhodné. Ak je to možné, vždy uprednostnite organický pôvod. Pri miernom, domácom detoxe bez dohľadu odborníka voľte cestu pomalej očisty. Postupne do jedálnička pridajte väčšie množstvo surovej zeleniny a ovocia, v domácej či bio kvalite. Zeleninu môžete upravovať aj na pare alebo krátko variť vo vode. Úplne vylúčte pečivo a polotovary. Pri detoxikácii sa snažte obmedziť červené mäso, mliečne výrobky, cukor, pšenicu, sladkosti, pečené jedlá a všetky polotovary. Z potravín vylúčte konzervačné látky, farbivá, príchute, sladidlá, kofeín, kvasnice, alkohol. Všetko chemicky spracované by malo byť tabu.

Vedeli ste, že ricínový olej napomáha detoxikácii organizmu? Naštartuje čistiaci proces v organizme a stimuluje lymfatický systém.

Pitný režim je alfou a omegou

Začnite ráno vlažnou vodou so šťavou z citróna. Naštartujete tak čistiaci proces organizmu. Tekutiny počas dňa dopĺňajte kvalitným zeleným čajom, nesladenou vodou alebo domácimi šťavami. Pripravte si lahodné zelené smoothie, kombináciám sa medze nekladú. K ovociu a zelenine pridajte ľanové alebo konopné semienka a spolu zmixujte. Vylúčte kávu a čierny čaj. Ideálne množstvo tekutín počas detoxu je 2,5 - 3 litre priebežne počas dňa.

detox, jarný detox, jarná očista, pestrec, pestrec mariánsky

Pohyb a čerstvý vzduch: Naučte sa zhlboka dýchať

Z tela sa tak odvádza veľká časť neželaných toxínov. Nebráňte sa mu. Doplňte detox o pravidelné cvičenie, dostatočne dlhé prechádzky alebo sa jednoducho vypoťte v saune. Zhlboka dýchajte a veľa vetrajte.

Detox nie je chudnutie ani hladovka

Hoci úbytok na hmotnosti vždy poteší, nie je cieľom detoxu. Detox nie je nástrojom na chudnutie, ale prostriedok na regeneráciu organizmu, na odplavenie škodlivín z tela, vyčistenie čriev a naštartovanie ozdravných procesov v tele. Prijímame menej toxínov a zároveň podporujeme ich vylučovanie. Voda v tele sa prestane zadržiavať, čo vedie prirodzene k úbytku na hmotnosti.  

Pestrec mariánsky: Zregeneruje pečeň  

Má množstvo pomenovaní, no stále ide o tú istú významnú rastlinu. Či už natrafíte na ostropestrec, silybum mariánske, strieborný bodliak, Kristovu korunu, či podstrel, stále je to pestrec. Pochádza z Kanárskych ostrovov.

Pestrec mariánsky je úzko spätý s pečeňou. Pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom a prispieva k detoxikácii. Už v dávnej minulosti sa využíval pri ochoreniach pečene, žlčníka, sleziny a používal sa dokonca ako prostriedok na podporu dávenia. Pestrec zároveň napomáha k vyššej obranyschopnosti organizmu. Môžete ho užívať vo forme čaju, tabletiek, oleja, no najúčinnejší je vo forme čerstvo podrvených semien.

detox, jarný detox, jarná očista, pestrec, pestrec mariánsky

Čo je to silymarín?

Pestrec mariánsky obsahuje výnimočnú látku silymarín, vďaka ktorej má významné miesto v domácej lekárničke. Práve látka silymarín zabraňuje prenikaniu toxických látok do pečene.

Pri vyššej teplote ako 40 °C sa účinnosť silymarínu vytráca.

Čerstvo podrvený plod pestreca mariánskeho pomerne rýchlo oxiduje, čím sa účinná látka silymarín znehodnocuje. Preto je veľmi dôležité pripraviť si ho vždy čerstvý a ihneď skonzumovať. V čaji, ani vo výživových doplnkoch, nikdy nenájdete ten pravý účinok pestreca. A to za trochu námahy s drvením pri každej konzumácii stojí. Významne tak posilníte jeho účinok na organizmus.

Oolong nie je len obyčajný čaj
Prečítajte si tiež:

Oolong nie je len obyčajný čaj

Ako spustiť úspešný regeneračný program pečene?

Lyžičku drvených semien pestreca mariánskeho požujte v ústach, premiešajte slinami (sliny obsahujú tráviace enzýmy) a prehltnite. Pre väčší komfort zapite dostatočným množstvom vody. Užívajte 2 - 4 x denne s dostatočným časovým odstupom od jedla. Ak nebude pestrec v žalúdku zmiešaný s inou potravou, silymarín sa dokáže účinnejšie vstrebať, preto sa odporúča konzumovať ho nalačno.

Detox a pečeň: V čom je ešte pestrec unikátny?

•    má overený antioxidačný a protizápalový účinok
•    detoxikuje pečeň
•    znižuje hladinu cholesterolu
•    významne doplňuje liečbu cukrovky
•    predchádza žlčovým a obličkovým kameňom
•    je vhodný ako doplnková liečba pri onkologických ochoreniach
•    je vhodný po ožarovaní na regeneráciu kože
•    pomôže pri akné a ekzémoch

Za posledných 30 rokov sa vďaka výskumu a štúdiám stal pestrec mariánsky najviac zdokumentovaným a preskúmaným prírodným liekom na ochorenia pečene, akútne ako i chronické.

RECEPT na feniklový šalát s pestrecom mariánskym

Šálku umytého a natrhaného šalátu zmiešajte s najemno nakrájanou buľvou feniklu, pridajte nadrobno nakrájané zelené jablko, polievkovú lyžicu citrónovej šťavy, lyžičku medu, veľkú lyžicu olivového (alebo iného kvalitného) oleja, korenie a soľ. Pestrec si pripravíme opražením semien na panvici. Opražené semienka pomelieme v mlynčeku a posypeme nimi naservírovaný šalát.

detox, jarný detox, jarná očista, pestrec, pestrec mariánsky

Aj nohy si zaslúžia starostlivosť: Doprajte im teplý zázvorový kúpeľ

Nielen do čaju a nielen na virózu je liečivý zázvor vhodný. Zahreje a pomáha aj v podobe kúpeľa. Kúpeľ zo zázvoru prehreje studené končatiny, zrelaxuje a pripraví telo na pokojný spánok. Pamätajte, že najmä v čase detoxu je dostatočný kvalitný spánok nesmierne dôležitý. Večierku by ste mali mať najneskôr o 22. hodine.

Ako na to?

1.    Pred samotným kúpeľom si umyte nohy.
2.    Napustite teplú vodu, do lavóra alebo do vane.
3.    Do vody pridajte lyžicu nastrúhaného zázvoru.
4.    Ponorte nohy do kúpeľa aspoň po úroveň členkov a 20 - 30 minút relaxujte.

Rada na záver – nevzdávajte sa pri prvých ťažkostiach

Nezľaknite sa počiatočných nepríjemných prejavov detoxu. Ak sa vám zhorší pleť a objaví sa akné, je to prirodzené a zároveň pozitívne, máte istotu, že to funguje! Škodlivé látky z tela sa totiž vylučujú práve pórmi. Prirodzené je aj cítiť bolesti hlavy, únavu, malátnosť.

Očistný proces starostlivosťou o telo a trávenie nekončí. Doprajte oddych aj svojej mysli. Čítajte knihy, ktoré vás tešia. Pozerajte filmy, po ktorých ste dávno túžili. Venujte sa sebe, lebo starostlivosť o vlastné JA je tá najdôležitejšia.