Esenciálne oleje: Dýchajte zhlboka, takto vonia príroda!

Zuzana Paprskárová | 23. september 2019
príroda, esenciálne oleje, liek, dýchanie, hlboko, aromaterapia, olej, olejček, dýchanie, astma, liečba,

Či si to uvedomíme alebo nie, vône ovplyvňujú náš život. Dokážu nás rozrušiť, rovnako tak však aj upokojiť. Dokážu nám pripomenúť situácie, prežité momenty. Znovu a znovu nás vrátiť do chvíľ, ktoré sme zažili a s ktorými sa spájajú. Vedia nás povzbudiť, ale tiež spomaliť. Liečia dušu aj telo.

Aromaterapia, ktorá využíva práve vône, je jednou z obľúbených metód naturálnej medicíny. Rastlinné výťažky v podobe silíc pozná a používa ľudstvo už tisícročia. Klasická aromaterapia odporúča používať na liečbu silice, ktoré sú vyrobené destiláciou – vodnou parou, alebo lisovaním a následným odstredením.

Tie najkvalitnejšie pochádzajú z vhodne pestovaných a pozbieraných rastlín a obsahujú mnohonásobne viac účinných látok, než ich nájdete v čerstvých či sušených bylinkách.

Odborníci uvádzajú, že skutočne pravé esencie, bez syntetických aditív, sú len malou časťou celkovej produkcie esenciálnych olejov. Preto je veľmi dôležité, aký olej pri terapii zvolíte. Vyberáme si nielen vhodnú vôňu, ale predovšetkým kvalitu.

Čo sú esenciálne oleje

Vysoko koncentrované, prchavé rastlinné extrakty, ktoré sa získavajú pomocou niekoľkých rôznych spôsobov extrakcie. Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v semenách, kmeni, stonkách, kvetoch, koreňoch a iných častiach rastlín. Časti rastlín, z ktorých sa olej získava, sa môžu líšiť v závislosti od oleja. Zvyčajne však ide o najviac aromatickú časť rastliny.

Napríklad ružový olej pochádza z okvetných lístkov ruže, zatiaľ čo citrusové oleje pochádzajú z kôry. Esenciálne oleje sa používali v celej histórii v mnohých kultúrach práve kvôli svojim medicínskym a terapeutickým výhodám. Keďže sú esenciálne oleje oveľa silnejšie ako sušené bylinky, je potrebné zaobchádzať s nimi opatrne. To znamená, že ich používanie sa počíta doslova na kvapky. Pred aplikáciou priamo na kožu by mali byť vždy riedené. 100 % čisté prírodné esenciálne oleje stimulujú zmysly a tak priaznivo pôsobia na duševný stav a rovnováhu.

Kde všade ich môžeme používať?

Najčastejšie sa využívajú v už spomínanej aromaterapii. Ich využitie je však veľmi mnohostranné. Primiešaním do masážnych olejov pomáhajú pri uvoľnení svalov po športovom výkone. Niektoré z najpopulárnejších olejov, ako napríklad levanduľa a sladké drievko, sú často používané pri výrobe parfémov. Ak si vyrábate vlastné eko čistiace prostriedky, prirodzenú vôňu dosiahnete práve pridaním esenciálneho oleja...

Vo väčšine prípadov esenciálne oleje pred použitím pridávame k hlavnému oleju – neutrálnemu rastlinnému oleju, ktorý slúži ako základňa pre liečivý olej s esenciou. Bežne sa na tento účel využíva olej mandľový, jojobový, olivový, avokádový, ale napríklad aj olej z hroznových jadierok. Pridaním do základu je možné takto namiešaný olej použiť na masáže, aplikovať na čelo, spánky (napríklad pri migréne), pridávať do kúpeľa a podobne.

  • Esenciálne oleje sa musia predávať v tmavých fľašiach. Dôvodom je, že teplo a svetlo urýchľujú oxidáciu a spôsobia zmeny zložiek esenciálnych olejov. Pôvodné terapeuticky účinné látky sa chemickou reakciou menia na iné látky a olej tak nemá požadovaný účinok. Navyše, takto znehodnotený olej môže v kontakte s pokožkou alebo sliznicami spôsobiť alergické reakcie.
  • Každý esenciálny olej musí obsahovať aj latinský názov rastliny, z ktorej bol extrahovaný. Ak si kúpite len harmančekový, levanduľový alebo iný olej bez latinského názvu konkrétneho druhu rastliny, nemusí mať očakávané účinky.
  • Dodávateľ esenciálnych olejov či predajca musí byť overený. Kvalita oleja je veľmi dôležitá. Výroba týchto produktov je často dedičstvom generácií. Je veľmi dôležité, kedy prebieha zber rastlín, ako prebieha destilácia. Toto všetko vplýva na terapeutický účinok výsledného produktu. Zvážte preto, u koho nakupujete a kto oleje vyrobil. Snažte sa dozvedieť sa čo najviac o pôvode produktov, pre ktoré ste sa rozhodli.

Ako ich správne používať?

Najčastejšie sa esenciálne oleje používajú formou inhalovania prchavých aromatických zložiek, ktoré sa z oleja vyparujú, teda v rámci aromaterapie. Najrozšírenejší a najjednoduchší spôsob je využitie difuzéra. V ňom sa pri izbovej teplote štiepia oleje na mikrojemnú hmlu rozptyľujúcu sa do vzduchu v priebehu niekoľkých sekúnd. Napomáhajú vytvoriť harmonizujúce prostredie. Najlepší terapeutický účinok dosiahnete pri rozptyľovaní 15 minút z jednej hodiny, čuchový systém tak má šancu upokojiť sa pred inhalovaním ďalších olejov.

Vedeli ste, že... ...esenciálne oleje pri rozptyľovaní preukázali schopnosť zredukovať množstvo chemikálií prenášaných vzduchom? Inhalovať však môžete ešte jednoduchšie! Nakvapkajte si 1 - 2 kvapky esenciálneho oleja do dlaní, priložte k ústam a k nosu a inhalujte.

TOP esenciálne oleje a ich využitie

Dajú sa esenciálne oleje použiť aj vnútorne?

Primárne sú esenciálne oleje určené na vonkajšie použitie, môžu sa však využívať aj vnútorne. Hoci stále ide o kontroverznú otázku, v zásade ide iba o nedostatok povedomia a informácií. Vnútorné použitie esenciálnych olejov je bezpečné, ak sa používajú správne. Pozor však na kvalitu oleja!

Zaobstarajte si 100-percentný esenciálny olej v biokvalite

Budete mať istotu, že ide výlučne o rastlinné výťažky bez pridania chémie. Tieto oleje sú však mimoriadne koncentrované. Začnite ich užívať veľmi pomaly a opatrne, po kvapkách. Keď zistíte, ako na ne vaše telo reaguje, dávku môžete postupne zvyšovať. V závislosti od konkrétneho druhu oleja ho môžete aplikovať priamo po kvapkách do úst, či zriedením v tekutine. Niektoré oleje sú dokonca vhodné aj pri varení! Stále však platí, že niektoré esenciálne oleje nie sú odporúčané na vnútorné použitie. Ide napríklad o brezu, céder, cyprištek, eukalyptus, bielu jedľu a wintergreen. Tieto sú vhodné na použitie v rámci aromaterapie.

Pozor! VNÚTORNÉ POUŽITIE ESENCIÁLNYCH OLEJOV NIE JE VHODNÉ PRE TEHOTNÉ A DOJČIACE ŽENY.