Fluorid pridávaný do vody nie je prírodný minerál! Pijeme toxický odpadový produkt?

Martin Chudý; SPRACOVALA: Dagmar Baluchová | 29. Dec 2017
Fluorid pridávaný do vody nie je prírodný minerál! Pijeme toxický odpadový produkt?

V skutočnosti neexistuje nič ako čistý fluorid. To, čo je nazývané fluorid, je jeden z niekoľkých typov fluoridových zlúčenín. Niektoré sú prírodné, a iné nie. Jedna z obhajob pre použitie fluoridu bola tá, že sa prirodzene nachádza v ľudských zuboch a kostiach.

Preto jeho pridávanie cez stravu alebo iné spôsoby má remineralizovať zuby a kosti. Tu by som sa však na chvíľku zastavil... Prirodzená forma minerálu fluorid, objavená v prírode a v ľudských zuboch a kostiach, sa nazýva apatit (fosforečnan vápniko-fluóro-chloro-hydroxylový).

Je to minerál objavený v mnohých častiach sveta a aj keď je uvádzaný ako samostatný minerál, dá sa rozdeliť do 3 podskupín:

 • fluorapatit (fluoro-fosforečnan vápenatý)
 • chlorapatit (chloro-fosforečnan vápenatý)
 • hydroxyl-apatit (základný fosforečnan vápenatý) 

Aký fluorid sa nachádza vo vode?

Iróniou je, že slovo apatit pochádza z gréckeho slova „apate“, čo znamená podvod. V ľudských ústach je prirodzená rovnováha medzi rozpúšťaním hydroxyl-apatitu (fosforečnan vápenatý) a vytváraním zubnej skloviny zo zložiek, ktoré sa prirodzene nachádzajú v slinách.

Ľudská strava a iné fyzické podmienky posúvajú túto rovnováhu neustále sem a tam. Keď máte viac rozpusteného fosforečnanu vápenatého než by malo byť, vytvorí sa demineralizačný stav nazývaný zubný kaz. Vtedy sa tiež tvoria v zuboch dutiny. Toto je teda celá prospešnosť fluoridu pre zuby a kosti.

Pijeme toxický odpadový produkt?

Fluorid pridávaný do vody nie je prírodný minerál a ani farmaceutický stupeň fluoridu, je to chemická zlúčenina a toxický odpadový produkt z fosforečnanových hnojív.

Existujú 3 základné zlúčeniny používané pri vodnej fluoridácii:

 • fluorid sodný (NaF)
 • kremičitan-fluorid sodný
 • kyselina hydrofluorokremičitanová 

Prvý, fluorid sodný, je farmaceutický stupeň a používa sa v toxikologických štúdiách a iných výskumoch pre potenciálne nebezpečenstvo fluoridu. Ďalšie dva sú zlúčeniny používané pre vodnú fluoridáciu. Hlavne sa používa kyselina hydrofluorokremičitanová.

Tieto dve zlúčeniny sú toxické odpadové produkty systémov využívaných hnojárenskými spoločnosťami a sú klasifikované ako nebezpečný odpad, podobne ako je klasifikovaný arzén, ktorý tiež často kontaminuje pitnú vodu.

Čo je znepokojujúce, tieto dve zložky nikdy poriadne neboli testované, pretože na testovanie sa používa hlavne farmaceutický stupeň fluoridu sodného. Preto ich negatívny vplyv môže byť oveľa väčší, než ukazujú štúdie o fluoride.

Napríklad kyselina hydrofluorokremičitanová je jedna z najreaktívnejších chemikálií pre človeka a dokáže rozpustiť pneumatiku alebo roztaviť betón. A toto sa pridáva do vody v mene záchrany zubov.

Jed?

Ďalšie bežné použitie fluoridu sodného, ktorý je smrteľný jed už v malých dávkach, zahŕňa:

 • Jed na potkany
 • Anestetiká
 • Hypnotiká
 • Psychiatrické lieky
 • Vojenský nervový plyn (sarin) 

Takže, chemický fluorid používaný vo vode je úplne rozdielny od prirodzeného apatitu, ktorý pomáha budovať a posilňovať zuby a kosti. Apatit je organická soľ, ktorá môže byť využitá telom len vtedy, ak je prijatá zo správneho jedla. Iné neorganické verzie fluoridov sú jedy a telo ich nevie využiť.