Fytosteroly - ako súvisia s cholesterolom a steroidmi?

Jana Trundová | 31. august 2017
Fytosteroly - ako súvisia s cholesterolom a steroidmi?

Priblížme si ďalšiu veľkú skupinu bioaktívnych látok dôležitých vo fytoterapii.

Fytosteroly

V súčasnosti je identifikovaných okolo 250 fytosterolov. Ako hlavné fytosteroly bývajú uvádzané b-sitosterol, avenasterol, ergosterol, stigmasterol, kampesterol. Keď objavíte tieto označenia, už viete, kam ich jednoducho zaradiť, a aký teda majú vplyv na ľudský organizmus.

Čítajte tiež: FYTOTERAPIA - využívaná viac ako konvenčné lieky a záujem o ňu stále narastá. Ako je to možné?

Fytosteroly, čiže rastlinné steroly sú lipofilné, prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny v rastlinných bunkách. Chemicky sa podobajú cholesterolu, avšak, štrukturálne sa od neho odlišujú postranným usporiadaním reťazca.

Dôležité je, že vďaka tomuto rozdielu účinne bojujú proti nebezpečnému LDL cholesterolu, a to tak, že keď sa dostane potravou a prostredníctvom žlče do tenkého čreva, blokujú jeho prechod do krvi. Čiže ho telo vylúči.

Fytosteroly znižujú cholesterol

Aby došlo k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi a zanášaniu cievneho systému, je potrebné prijímať pravidelne dostatočné množstvo fytosterolov. Problém je v tom, že si ich laik ťažko dokáže správne určiť.

Navyše, významne znižujú vstrebávanie karotenoidov a v menšej miere aj vstrebávanie ďalších vitamínov rozpustných v tukoch, ako je napríklad vitamín E. To môže mať pre organizmus v niektorých situáciách (napríklad v tehotenstve, v detskom veku alebo napríklad pri niektorých očných ochoreniach) neblahé dôsledky.

Čítajte tiež: Glykozidy a Kumaríny: bioaktívne látky dôležité vo fytoterapii.

Takže platí, že fytosteroly sú veľmi prospešné, ich liečebné dávky by však mali byť riadené skúseným terapeutom, ktorý dokáže vyhodnotiť celkový stav a potreby organizmu.

Ak preferujete potraviny obohatené o fytosteroly, aspoň sa zamyslite nad odporúčaním nutričných terapeutov, podľa ktorých je dôležité dbať na to, aby sa v jedálničku pravidelne objavovali druhy ovocia a zeleniny bohaté na betakarotén a vitamíny rozpustné v tukoch.

Ak ste vegetariáni, vaša strava je na fytosteroly veľmi bohatá, oproti ľuďom s priemernými stravovacími zvyklosťami obsahuje týchto látok až o polovicu viac. Na druhej strane, práve u vegetariánov je vysoká pravdepodobnosť, že prípadné negatívne účinky fytosterolov kompenzujú vhodnými druhmi ovocia a zeleniny.

Mohlo by vás zaujímať: 6 CHÝB, ktorých sa mnohí vegetariáni dopúšťajú

 

Fytosteroly a steroidy

Vedeli ste, že... 

...fytosteroly majú svojimi účinkami málo spoločného so steroidmi, hoci existuje nemálo ľudí, ktorí sa na túto príbuznosť spoliehajú a domnievajú sa, že za pomoci fytosterolov im narastie svalová hmota a zvýši sa produkcia pohlavných hormónov, čiže sa zlepší sex?

Steroidy sú síce odvodené (čiže im blízke) zo sterolov, a teoreticky by z nich teda mohli vzniknúť, prakticky však nie, ľudský organizmus totiž hormonálne dokáže ovplyvniť až forma steroidného hormónu. Takže, kto si chce nahodiť svaly pomocou rastlín, má smolu.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Brzdia degeneráciu, zlepšujú sex! O čom bude reč?