Hemoroidy: Problém, pri ktorom hanba musí ísť bokom

Dagmar Baluchová | 2. júl 2018
Hemoroidy: Problém, pri ktorom hanba musí ísť bokom

Ak ste muž, máte okolo 30-tky a k vašim záľubám patrí aj bicyklovanie... Ak ste žena, máte po pôrode... A vlastne, je to jedno. Pretože hemoroidy sa môžu objaviť aj bez viditeľnej príčiny, ktorá ich vyvolala. Pri ich liečbe však platí jedno – začať včas.

Ide o pomerne rozšírený problém, známy aj pod označením „zlatá žila“. Určiť však štatisticky, koľko ľudí ním skutočne trpí, je náročné. Mnohé ženy i muži sa totiž hanbia zájsť za lekárom a nechať sa vyšetriť. Radšej ticho trpia ďalej...

O čo vlastne ide pri hemoroidoch?

Vznik hemoroidov súvisí s pletencom v oblasti konečníka a análneho otvoru, ktorý je tvorený drobnými cievami a žilkami. Ak však opuchnú, zduria sa, hromadí sa v nich krv, môžu sa objaviť hemoroidy. Dajú sa spozorovať pomerne ľahko, výrazná bolesť sa nedá ignorovať, a ak sa na toaletnom papieri objaví krv, môže ísť práve o tento zdravotný problém.

Aký otec, taký syn?

Na vznik ochorenia má vplyv dedičnosť, ale vo výraznej miere môžu byť ovplyvnené aj životným štýlom.

Udáva sa, že na ich vzniku sa môžu podieľať tieto (tak veľmi rozšírené) faktory:

  • príliš veľa sedenia – jeden z najvýraznejších faktorov
  • nedostatok pohybu
  • nevhodná strava s nedostatkom vlákniny
  • diétne chyby, spojené s hnačkami
  • niektoré športy, napr. cyklistika, jazda na koni
  • tehotenstvo
  • obezita
  • chronická zápcha
  • prílišné tlačenie pri stolici

Často sa hemoroidy, ako sekundárna diagnóza, objavujú aj u osôb trpiacich vysokým krvným tlakom, chorobami pečene, kŕčovými žilami, či chronickým kašľom.

Zastavme sa pri spomínanom faktore č. 1 – príliš veľa sedenia

Oproti minulosti ľudia v dnešnej dobe veľa času cez deň presedia. Sú to hodiny, ktoré trávime pred počítačom, sledovaním televízie, či so smartfónom v rukách. Večer ešte posedieť s priateľmi kdesi vonku a poďho  autom (zasa v sede) domov.

Dlhodobé sedenie však vedie k zlému zásobovaniu žíl, ich poškodeniu, rozšíreniu a tvorbe hemoroidov. Preto, ak vo svojej práci sedíte, každú hodinu sa aspoň na pár minút postavte a malým cvičením či krátkou prechádzkou uvoľnite svoje telo.

Príznaky hemoroidov

Sú neprehliadnuteľné. Jedným z najčastejších je krvácanie po stolici. Zväčša sa môže na toaletnom papieri objaviť iba pár kvapiek krvi, netreba to však podceňovať. Krv v stolici môže signalizovať aj vážnejší problém. Ak je príčinou hemoroid, sprevádza ho aj svrbenie, pálenie, bolesť, neúplné vyprázdnenie pri stolici či malá vypuklina v konečníku. 

Podľa miesta výskytu rozlišujeme hemoroidy dvojaké:

Vnútorné – vyskytujú sa vo vnútri konečníka. Objavujú sa najmä pri prílišnom tlačení pri vyprázdňovaní, u ľudí, ktorí trpia chronickým kašľom či kýchaním, u tehotných žien a po pôrode. Podľa toho, ako vystupujú z konečníka, rozoznávame 4 štádiá. Prvé štádiá zvyknú byť nebolestivé, ďalšie sa môžu prejavovať bolestivosťou a krvácaním.

Vonkajšie hemoroidy –
vznikajú v okolí análneho otvoru, sú modrasté (vplyvom farby krvi).  Majú podobu vakovitého rozšírenia ciev a vo väčšine prípadov sa musia chirurgicky odstrániť.

Diagnostika hemorodidov

Lekára určite zaujíma, aký životný štýl pacient má, ako sa stravuje, aké je jeho zamestnanie. Z vyšetrení nechýba vyšetrenie análneho otvoru a konečníka, prípadne aj endoskopické vyšetrenie.

Lekár pravdepodobne použije aj rektoskop (trubička, ktorá sa zavedie do konečníka pacienta a lekár tak môže diagnostikovať vnútorné hemoroidy).

Liečba  hemoroidov

Ak sa už objavil náznak možných hemoroidov, je možné tlmiť bolesť, ktorá ich sprevádza, rôznymi masťami, čapíkmi, ale i sedavým kúpeľom z dubovej kôry, rumančeka alebo aloe vera.

Vo vážnejších stavoch je nutné užívať aj lieky, ktoré posilňujú cievny systém. 
Každé podceňované ochorenie „nerobí dobrotu“. Neliečené hemoroidy môžu viesť k ich rozširovaniu, tvorbe výrastkov.

Časopisy si na WC neberte...

Tvorbe hemoroidov možno predísť aj pravidelným režimom vyprázdňovania. Treba dobre počúvať svoje telo a stolicu nikdy nezadržiavať. Dlhé vysedávanie na WC s časopisom či mobilom v ruke hemoroidom iba nahráva.

Zabúdať netreba ani na zvýšenú hygienu po každom vyprázdnení. Používať jemnejší neparfumovaný toaletný papier, ktorý treba jemne navlhčiť vodou, dbať na časté sprchovanie, príp. sedavé kúpele.

Šport a hemoroidy

Niektoré športové činnosti môžu tiež prispieť k tvorbe hemoroidov. Ide najmä o športy, ktoré vyžadujú sed. A to je napr. jazda na bicykli, motocykli, koni, v aute, ale i vodné disciplíny ako kanoe, kajak atď. Pri sedení dochádza k zvýšeniu brušného tlaku.

Opatrnosť sa odporúča aj pri zdvíhaní ťažkých bremien – na to by osoby so sklonom k hemoroidom mali dávať pozor aj pri výbere zamestnania. No a problematické je aj cvičenie v posilňovni, napr. zdvíhanie závažia, cvičenie s činkami.

Vhodné sú, naopak, prechádzky; nordic walking, beh, plávanie, gymnastika, loptové hry ako volejbal, hádzaná a športy, ktoré vedú k posilňovaniu panvového dna.