Je voda z kohútika zlá?

Jana Trundová | 2. február 2017
Je voda z kohútika zlá?

Voda z kohútika zažíva renesanciu. Je ekonomická aj ekologická, navyše rad testov preukazuje, že býva často kvalitnejšia ako tá vo fľašiach.

Naberte si z kohútika pohárik vody v Bratislave, Košiciach, Poprade, Nitre alebo v Martine... Pre vodárne platia jednotné normy úpravy vody, rovnaký meter je potom aj na chemické a senzorické parametre. Znamená to, že dodaná chémia hrá v chuti menšiu úlohu, než aká jej býva prisudzovaná.

Čítajte tiež: Zadržiavanie vody v tele – prečo k nemu dochádza a ako sa mu vyhnúť?

Je voda z kohútika zlá?

Voda z kohútika zažíva renesanciu. Je ekonomická aj ekologická, navyše rad testov preukazuje, že býva často kvalitnejšia ako tá vo fľašiach. Je pravda, že väčšinou pochádza z povrchových zdrojov, že je upravovaná, že máva príchuť chlóru a tiež sa dlhou cestou vodovodným potrubím do nej môžu uvoľňovať určité nežiaduce látky, ako je železo.

Tu však vstupuje do konkurenčného boja rozšírený mýtus, že kontroly vody z vodovodu vychádzajú priaznivo preto, že sa jej zloženie skúma hneď po opustení vodárne a potom už nikoho nezaujíma. Fatálny omyl! Pre posúdenie kvality je podstatné, čo tečie z kohútika spotrebiteľa.

Mohlo by vás zaujímať: Obrana imunuty - špeciálna jednotka v boji proti vírusom

Mimochodom, zodpovednosť za kvalitu nesie majiteľ domu, ktorý je tiež vlastníkom vnútorného vodovodu. Ak žijete v nájomnom byte a objaví sa problém, musíte žiadať o zistenie príčiny aj jej odstránenie majiteľa, nie dodávateľa či výrobcu. Majiteľ rodinného domčeka tieto kroky činiť nemusí, záleží na jeho rozhodnutí.

Vodárenské spoločnosti však majú voči spotrebiteľovi aj jednu dôležitú povinnosť – na vyžiadanie zadarmo poskytnúť informáciu o sledovaných približne šesťdesiatich ukazovateľoch kvality, a to vrátane obsahu cudzorodých látok a baktérií.

Preferujete vodu z kohútika? Kým si naplníte pohár po niekoľkých hodinách nepoužívania batérie, nezabudnite vodu nechať odtiecť. Stojatá voda v rúrkach nemôže byť čerstvá.

NÁŠ TIP

Veľmi starostlivo čistíte výlevky a sprchovú hlavicu? Potom si pridajte do upratovacieho zoznamu vodovodný kohútik. Ak máte rozprašovač, odskrutkujte ho a vydezinfikujte rovnako ako ústia kohútika, potom poriadne prepláchnite tečúcou vodou a tešte sa, že ste zničili hneď celú armádu kolónií baktérií.

Čítajte tiež: Balená voda? Vždy v strehu!