Kde končí chudnutie a začína anorexia?

Dagmar Baluchová | 28. Jun 2017
Kde končí chudnutie a začína anorexia?
foto: iStock.com

Patrí medzi závislosti, do ktorých človek veľmi ľahko spadne, ale ťažko sa z nich vymaňuje. Už dávno nie je iba ochorením dievčat, túžiacich po postavách modeliek. Viete o tom, že čoraz viac je skloňovaný aj pojem „atletická anorexia“?

„Na raňajky NIČ, na obed NIČ, na večeru banán a jablko... Pohyb žiadny, hriechy žiadne. Dnes som so sebou spokojná..."

Nie, to nie je fór, je to výpis z denníka jednej anorektičky. Áno, určite ste už o diagnóze mentálnej anorexie (MA) počuli a poviete si, že vás, ani vašich blízkych sa predsa netýka. Snažíte si žiť zdravo, športovať... Rovnako aj vaši blízki sú OK. Ale čo ak predsa?

Zaoberať sa so svojím vzhľadom je správne. Množstvo žien i mužov neustále podstupuje nejaké diéty, cvičí, snaží sa stravovať zdravo, a pritom niektorí často spadnú do večného kolotoča počítania kalórií, vynechávania jedla, ktoré doženú nočným „šrotovaním“ chladničky.

... až natoľko, že z toho začína byť problém. Veľký. Závažný. Celoživotný.

Prešli sme si tým (aspoň čiastočne či krátkodobo) mnohé a mnohí, no poväčšine zvíťazil zdravý rozum. Sú však ženy a muži, chlapci a dievčatá, ktorí v snahe byť štíhlym, krásnym, a v niektorých prípadoch aj vďaka svojmu vzhľadu milovaným (lebo aj to sú pohnútky), prekročia prijateľnú hranicu... Svojej hmotnosti venujú príliš veľa energie. Až natoľko, že z toho začína byť problém. Veľký. Závažný. Celoživotný. 

Štíhlosť za akúkoľvek cenu

Mentálna anorexia patrí medzi vážne poruchy príjmu potravy (označované aj ako diagnóza F50) a radí sa medzi psychiatrické diagnózy. Čiže všetko sa začína v hlave... Je to porucha charakterizovaná úmyselným znižovaním telesnej hmotnosti.

Prvé klinické obrazy mentálnej anorexie boli pritom zaznamenané už v 17. storočí, no až v štyridsiatych rokoch 20. storočia bola zaradená medzi duševné poruchy. Byť štíhly za akúkoľvek cenu, aj za cenu sebapoškodzovania – to je slogan asi 3 – 5 % ľudí v populácii, ktorých lekárske záznamy evidujú s touto diagnózou.

Skutočný počet anorektičiek a anorektikov je však oveľa vyšší. Ochorenie najviac postihuje dievčatá (najmä vo veku 10 – 17 rokov), mladé ženy, ale i ženy v prechode. Kedysi sa najviac prisudzovalo modelkám, baletkám a podobným profesiám, ktoré vyžadovali ultra štíhly vzhľad.

Dnes sa však už nevyhýba ani mužom a chlapcom. Žiaľ, mnohé módne domy, časopisy, TV fashion stanice, reklamy udávajú svoj trend úderne a nekompromisne – „iba keď si štíhly, si IN“.

Čítajte tiež: Ortorexia, anorexia a bulímia. Keď je jedlo ako náboženstvo alebo hriech.

Viete, že s poruchami príjmu potravy bojovali aj tieto slávne osobnosti...?

  • spevák a hudobník Elton John
  • spisovateľ Franz Kafka
  • austrálsky spevák a hudobník Daniel Johns
  • americký herec a autor mnohých diét Richard Simmons, ktorý kvôli role doktora v istom filme musel schudnúť asi 20 kg, povedal: „Trvalo mi dlho, kým som sa vrátil späť. Poznal som pocity ľudí, ktorí trpia poruchami príjmu potravy.“
  • grécka moderátorka a modelka Nana Karagiann - bála sa, že bude mať príliš veľa tuku a príde o prácu. Anorexia ju dohnala na pokraj života a smrti.
  • Náš zoznam by mohol byť nekonečný a tak na záver už iba jedno meno – anorexiou údajne trpela aj cisárovná Sissi. 

Bremeno na celý život

Ananásová diéta, diéta podľa Beyoncé, diéta podľa Heidi Klum, diéta pre perfekcionistky, blesková diéta pre nutné prípady... A celý ďalší zoznam by ste našli na blogoch tých, ktorí si diagnózu anorexie nechcú pripustiť, no dokonale im ovládla životy.

Mnohí prekladajú diétny režim rôznymi formami cvičenia a najmä spočiatku ich snaha o „zdravý životný štýl“ nebudí žiadne podozrenie. Keď však ochorenie prepukne (a deje sa tak pomaly a nenápadne), často si ani nevšimnú, že potrebujú prijať potravu a tekutiny. Hlad sa stal samozrejmosťou a jediným akceptovateľným stavom.

Spúšťačom môže byť hocičo – „nevhodná“ poznámka od spolužiakov, súrodencov, rodičov, sklamanie v láske, samota, nástup do novej školy, zamestnania, prípadne nemožnosť zamestnať sa (najmä kvôli svojmu vzhľadu), túžba podobať sa svojmu idolu... 

Tí, ktorým sa podarilo zvíťaziť: Bojovníci, ktorí zvíťazili nad anorexiou