Krásna pleť a dobré trávenie ako nerozlučná dvojica

Gabriela Bachárová | 29. január 2017
Krásna pleť a dobré trávenie ako nerozlučná dvojica

Pohľad do zrkadla vám presne napovie, ako pracujú vaše črevá. Dobré trávenie sa významnou mierou podpisuje na vzhľade vašej pokožky.

Ak zažívanie nefunguje spoľahlivo, dochádza k hnilobným procesom v črevách. Navonok sa to prejavuje nielen bolesťami brucha, nafukovaním alebo zápchou, ale viditeľným výsledkom je aj zašednutá, ochabnutá, unavene pôsobiaca a predčasne zostarnutá pleť. Môžete skúsiť tie najdrahšie krémy, ale výsledok pravdepodobne nepocítite – alebo len minimálne. Krása v tomto prípade naozaj vychádza zvnútra.

Aký je konkrétny vzťah medzi krásou a trávením?

Tráveniu neprospieva káva, alkohol a cigarety.

Pre dobré trávenie je nepostrádateľná žalúdočná kyselina. V prípade, že kyseliny nie je dostatok alebo nefunguje efektívne, nedokáže rozložiť bielkoviny prijaté v strave na menšie zložky aminokyseliny. Ľudskému telu potom aminokyseliny chýbajú, nemôže bez nich dobre fungovať celý rad vnútorných orgánov.

Organizmus sa preto snaží vziať si ich z vlastného väzivového tkaniva, teda aj z kože, čo sa negatívne odrazí na celkovom vzhľade. Pleť bielkoviny potrebuje, aby mohla byť zdravá, silná a vyzerať dlhú dobu mladistvo. Tráveniu neprospieva káva, alkohol a cigarety.

Vyhnite sa aj nadmernému užívaniu liekov, konzumácii priemyselne vyrobených potravín a hotových jedál alebo fastfoodovému občerstveniu, výrobkom z bielej múky či sladkým limonádam.

Naopak, črevám veľmi prospeje strava bohatá najmä na zeleninu a surovú stravu, dostatok pohybu (ten stimuluje tráviaci systém k činnosti) a rovné držanie tela.

Dôležité je tiež dodržiavať časový odstup medzi jednotlivými jedlami, neprejedať sa, ale naopak, stravovať sa striedmo, prijatú potravu poriadne požuť. Oplatí sa tiež jesť jedlá, ktoré majú čo najjednoduchšiu receptúru. Zložité pokrmy sú pre náš tráviaci systém veľkou záťažou, pretože ho nútia rozkladať naraz potraviny rôzneho druhu.

Pleť potrebuje celý rad vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov, aminokyselín, mastných kyselín a ďalších živín. Nestačí ich však len prijať v potrave. Organizmus musí byť schopný ich aj využiť. Ak zažívanie nefunguje dobre, živiny sa nemôžu dobre vstrebať.

Zázračný liek na dobré trávenie: 
FERMENTOVANÉ POTRAVINY. Jedzte ich a črevá sa vám poďakujú

Pre dobré zažívanie môžete urobiť jednu podstatnú vec. Pohyb, najmä vytrvalostný tréning (beh), prispieva k rýchlejšiemu metabolizmu, čo v konečnom dôsledku znamená, že pokožka dostáva včas a v požadovanom množstve všetky dôležité živiny.

To všetko potrebujeme nielen preto, aby telo mohlo správne pracovať, ale aj preto, aby sme dobre a mlado vyzerali. Pomaly pracujúca látková výmena je jednou zo známok starnutia.

Našťastie, tento problém možno zmierniť, alebo dokonca úplne odstrániť vhodnými režimovými opatreniami.

Čítajte: BEHOM k schudnutiu!