Kŕčové žily ako škodca estetiky i zdravia

Zuzana Vrecková | 8. november 2016
Kŕčové žily ako škodca estetiky i zdravia

Pokiaľ prevencia nepomohla a vy kŕčové žily už máte, netreba zúfať. Existujú rôzne formy liečby.

Siahnuť môžete napríklad po kompresívnych pančuchách, ktorých hlavnou úlohou je primerane pevne stiahnuť nohu a vytvoriť tým na rozšírené žily tlak, ktorý ich zúži. Poznáme preventívne podporné pančušky i silnejšie kompresívne pančuchy s tzv. liečebným tlakom.

Existuje viacero typov (podkolienky, polostehenné a stehenné pančuchy, pančuchy s upínaním v páse, dámske, pánske a tehotenské pančuchové nohavice) a viacero kompresívnych tried. Typ a kompresívnu triedu určuje lekár. Môžete vyskúšať aj prírodné doplnky, alebo lieky či operáciu.

K dispozícii máte naozaj široké spektrum, či už vyskúšate rádiofrekvenčné žiarenie, ktorého teplo roztaví chorú oblasť, laser, francúzsku metódu, tradičnú sklerotizáciu alebo skalpel, je to len na vás.

Prečítajte si: Môžu za kŕčové žily podpätky? 

Kŕčové žily v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie veľkých zmien, a nemáme na mysli len tie životné zmeny. Pôrodom si môžete vytlačiť hemoroidy, čo sú vlastne kŕčové žily v konečníku. No práve budúce mamičky sú náchylné na tvorbu kŕčových žíl na nohách. Prečo?

Pretože sa zvyšuje ich hmotnosť, ktorá vyvíja čoraz väčší tlak na dolné končatiny. Okrem toho majú tehotné ženy zvýšený objem krvi v tele a odtok krvi z dolných končatín je pomalší.

Ďalší dôvod sú genetické predispozície, o ktorých ale hovoriť nebudeme, keďže s tým nespravíme nič. Čo však zmeniť môžeme je sedavý spôsob života, ktorý si obľúbime práve vtedy, keď sa guľatíme a chôdza je obtiažnejšia.

Ak ste kŕčovými žilami trpeli už pred otehotnením, zvykne sa ich stav počas tehotenstva zhoršovať. Možno však patríte k tým šťastnejším a pokiaľ ste si ich výskyt nevšimli ani v druhom trimestri, zrejme ste sa im úspešne vyhli.

Poraď si sám

Ak sa necítite na taký radikálny krok, akým operácia je, a veríte v silu byliniek, môžete si namiešať vlastný liečivý produkt.

Vhodné bylinky

  • nechtík lekársky
  • repík lekársky 
  • kostihoj lekársky

Masť z nechtíka lekárskeho

  • Potrebujete dve kopcovité priehrštia kvetov.
  • Zatiaľ, čo ich budete nadrobno sekať, zohrejte si v hrnci 500 g bravčovej masti na teplotu praženia.
  • Do masti nasypte nadrobno posekané kvety nechtíka, nechajte zovrieť, premiešajte a odstavte z ohňa.
  • Vzniknutú zmes zakryte a nechajte stáť jeden deň, aby kvety vypustili do masti liečivé látky.
  • Na druhý deň túto zmes opäť zohrejte a následne prefiltrujte cez ľanové plátno do nádobky.
  • Skladuje pri izbovej teplote, aby masť nebola roztopená a zároveň mala optimálnu konzistenciu vhodnú na nanášanie.
  • Liečivú masť z repíka získate rovnakým postupom.

Pravidelne si natierajte choré miesto a v priebehu štyroch týždňov by mali kŕčové žily pomaly miznúť.

Skúste kúpele z kostihoja

Do hrnca, ktorý bude obsahovať päť litrov studenej vody, ponorte 500 g listov kostihoja. Na druhý deň listy vyberte, vylúhovanú vodu zohrejte, prilejte si ju do vane s vodou a liečivé kúpele sa môžu začať.

„Ja som bola na odstránení kŕčových žíl trikrát a bol to zákrok, ktorý sa volá sklerotizácia. Nie je to až také bolestivé a urobia to za deň na počkanie na chirurgii. V ten deň sa dokáže človek pohybovať, síce s miernymi bolesťami, ale dá sa to všetko vydržať. Nie je pravda, že kŕčové žily majú starší ľudia, lebo ja mám osemnásť rokov a mám kŕčové žily od šestnástich. Sklerotizácia pomôže, ale iba na chvíľku. Po roku je tam vystúpená žila znovu. Na operácii som zatiaľ, našťastie, nebola.“
(Alexandra, 18)