Krvný obraz ako bežné krvné vyšetrenie. Čo o vás povie a ako mu porozumieť?

Gabriela Bachárová, Zdroj: Veľký lekársky slovník | 19. február 2017
Krvný obraz ako bežné krvné vyšetrenie. Čo o vás povie a ako mu porozumieť?

Základný krvný obraz je to najbežnejšie krvné vyšetrenie. Najčastejšie sa vykonáva pri podozrení na infekčné alebo hematologické ochorenia. Robí sa aj pri každom príjme do nemocnice a v rámci preventívnej prehliadky. Čo všetko sa v ňom zisťuje?

Erytrocyty

Červené krvinky sú bunky, ktoré obsahujú krvné farbivo hemoglobín. Nízky počet erytrocytov môže svedčiť pre anémiu, teda chudokrvnosť, ktorá sa dá v niektorých prípadoch dobre riešiť podávaním železa.

Príznakom anémie je únava, malátnosť, závraty nepozornosť, poruchy sústredenia, dýchavičnosť alebo bledosť kože. Nepriaznivým nie je len nedostatok červených krviniek, ale aj ich nadbytok, to môže poukazovať napríklad na určité srdcové ochorenia.

Čítajte tiež: Je voda z kohútika zlá?

Leukocyty

Biele krvinky. Ich úloha súvisí s obranyschopnosťou organizmu. Zvýšený počet bielych krviniek poukazuje na práve prebiehajúci boj s nejakou infekciou. Nadmerná produkcia leukocytov niekedy svedčí o vážnej krvnej chorobe leukémii. Nebezpečný je ale aj nízky počet bielych krviniek, to je zase ukazovateľ ďalších vážnych krvných chorôb.

Leukocyty sa ďalej delia na tieto zložky: lymfocyty, monocyty a neutrofilné, bazofilné a eozinofilné granulocyty.

Čítajte tiež: Viete, čo všetko dnes lekári dokážu zistiť z kvapky krvi?

Trombocyty

Krvné doštičky. Zabezpečujú správnu zrážanlivosť krvi tak, aby sme nevykrvácali, a tiež aby sa nám krv nadmerne nezrážala. Ak je krvných doštičiek nadbytok, trpíme zvýšenou zrážanlivosťou krvi. Tento stav môže viesť k vzniku krvných zrazenín.

V tom najvážnejšom prípade doputuje krvná zrazenina do pľúc a spôsobí tam embóliu. Krvné zrazeniny sa môžu vytvárať aj v oblasti srdca a mozgu. Nepriaznivou správou je ale aj veľmi nízky počet krvných doštičiek. Vtedy môže dochádzať ku krvácavým stavom.

Hemoglobín

Krvné farbivo. Hemoglobín je hlavná bielkovina červených krviniek. Prenáša kyslík do pľúc a kysličník uhličitý odvádza preč z pľúcneho obehu. Nízke zastúpenie hemoglobínu narušuje transport kyslíka a telo tak môže trpieť jeho nedostatkom. Dôsledkom je únava, bolesti hlavy alebo aj závraty. Hladina hemoglobínu býva znížená aj v tehotenstve. Naopak, príčinou zvýšeného hemoglobínu môže byť stres alebo dehydratácia.

Hematokrit

Vyjadruje percentuálny podiel červených krviniek v celkovom objeme krvi. Červené krvinky normálne tvoria asi 45 percent objemu krvi u mužov, u žien je to 42 percent. Hematokrit je znížený pri chudokrvnosti a zvýšený napríklad pri dehydratácii.

Mohlo by vás zaujímať: Čo sú to ketóny a prečo ich potrebujeme?