Liečba endometriózy - kľúčom k úspechu je začať s liečbou včas

Dagmar Baluchová | 12. Dec 2017
Liečba endometriózy - kľúčom k úspechu je začať s liečbou včas

Prevencia pred endometriózou nie je známa. Ak sa však ochorenie podchytí včas, je možné ho pomerne dobre liečiť. To zvyšuje vyhliadky ženy aj na skoré otehotnenie.

ZÁKLADNÉ TYPY ENDOMETRIÓZY

1. Peritoneálna ak sa ložiská vyskytujú na pobrušnici. Majú viaceré štádiá, spočiatku sú veľmi drobné, neskôr majú červenú farbu (vplyvom cievneho zásobenia). Tieto ložiská prechádzajú rovnakým hormonálnym cyklom ako sliznica maternice. Teda sa po istej dobe odlučujú (ako pri menštruácii), avšak, keďže sa nemajú kde vylúčiť, tak dochádza k zápalu a hromadeniu odlučovaného tkaniva. Takéto ložiská majú v pobrušnici bielu farbu.

2. Ovariálna výskyt ložísk na vaječníku, ktoré môžu byť na jeho povrchu alebo vo vnútri, pričom vytvoria cystu. Keďže často je vyplnená hnedou tekutinou, nazýva sa aj čokoládová cysta.

3. Adenomyózaložiská sú v maternici, často ako myómy. Prejavuje sa zvýšeným a bolestivým menštruačným krvácaním, bolesťou pri sexe, bolesťou panvy.

4. Endometrióza rektovaginálního septa objavuje sa v oblasti medzi pošvou a konečníkom a je pre ňu typický výskyt tuhých uzlíkov vo svalovine. Môže zasahovať aj do panvových orgánov, typická je veľká bolestivosť.

Diagnostika a liečba endometriózy - kľúčom k úspechu je začať s liečbou včas

Ochorenie sa diagnostikuje pomocou tzv. gynekologickej laparoskopie. Zákrok sa vykonáva v narkóze, pričom umožňuje lekárovi pomocou špeciálneho prístroja pripojeného na kameru prehliadnuť maternicu, vajcovody i vaječníky. To môže odhaliť zrasty, ktoré pri rozsiahlej endometrióze napr. uzatvárajú vajcovod, a tým bránia vajíčku uhniezdeniu v maternici.

„Dostanem tabletku a bude...“

Žiaľ, takto jednoducho to nefunguje. Liečba endometriózy je zdĺhavá a náročná, čo potvrdia ženy, ktoré ju už majú za sebou alebo ju práve absolvujú. Kľúčom k úspechu je však začať s liečbou včas.

Teda, ak žena spozoruje, že dlhšiu dobu nedokáže prekonať menštruáciu bez liekov proti bolesti, vyhýba sa sexu, lebo je pre ňu bolestivý alebo sa s partnerom snaží o bábätko a nejde to, je to dôvod na vyhľadanie odborníka.

Ak sa ochorenie potvrdí, môže byť liečené laparoskopickým zákrokom (podobne ako pri diagnostike), ktorý však už má liečebný účinok, t. j. sa odstránia zrasty, ložiská ap. Následne sa pokračuje hormonálnou liečbou, ktorá má zamedziť šíreniu ochorenia.

Hormonálna liečba sa však môže aplikovať aj pred operáciou, alebo iba samostatne, ak je ochorenie v štádiu, pri ktorom ešte nie je nutný zákrok. Táto liečba znižuje hormonálnu stimuláciu ložísk endometriózy a ovplyvňuje aj ich bolestivosť a postupne aj veľkosť, pretože sa vplyvom liečby môžu zmenšiť.

Hormonálna liečba trvá mesiace až roky. Pri rozsiahlej endometrióze, kde hormonálna ani laparoskopická liečba nezaberá, ochorenie sa vracia alebo rozširuje, je nutná veľká operácia, tzv. laparotómia. 


Zdroj foto: istockphoto.com

Plodnosť

Hoci v súčasnej dobe mnohé ženy odkladajú tehotenstvo na neskôr z pochopiteľných príčin – uplatnenie sa v práci, nájdenie toho pravého partnera, šetrenie na bývanie – gynekológovia by boli radšej, ak by ženy svoje materstvo príliš neodkladali.

S pribúdajúcimi rokmi sa totiž plodnosť u oboch pohlaví výrazne znižuje a keď je ešte ovplyvnená vážnym ochorením, odďaľuje splnenie životného sna, ktorým dieťa pre väčšinu žien (i mužov) je. Paradoxne, tehotenstvo pomáha mierniť príznaky endometriózy, avšak otehotnieť s endometriózou je ťažké.

Tiež býva často príčinou mimomaternicového tehotenstva, keď sa vajíčko usídli napr. vo vajcovode alebo vaječníku. Toto tehotenstvo je však odsúdené na zánik, pretože vajíčko sa môže vyvíjať iba v maternici.

Endometrióza je teda prekážkou v plodnosti ženy, ale v mnohých prípadoch riešiteľnou. Často je to však nutné pomocou metód umelého oplodnenia, ktorému predchádza dlhodobá hormonálna a zväčša aj chirurgická liečba.

Rada na záver

Ak máte podozrenie, že chtiac-nechtiac by endometrióza mohla byť príčinou aj vašich ťažkostí, NEČAKAJTE. Myslite na svoje zdravie a nebojte sa vyhľadať odborníkov. Vaše šťastie je vo vašich (skorých a správnych) rozhodnutiach...