Marinka voňavá - na zdravie a očistu tela. Zoznámte sa

Redakcia | 29. Sep 2017
Marinka voňavá - na zdravie a očistu tela. Zoznámte sa

Marinka voňavá má viacero pozitívnych účinkov na zdravie, no napriek tomu, nie je veľmi využívaná, čo je škoda.

Zdravie a očista tela

Marinka bola od Stredoveku obľúbenou bylinou Stredoeurópanov, dobre ju ale pozná aj zvyšok kontinentu a rozšírila sa tiež v Austrálii a Severnej Amerike. Dostala aj symbolický význam – v Nemecku sa 1. mája pridáva do rýnskeho vína a „na zdravie a očistu tela“ sa popíja ako tradičný nápoj maibowle.

Čítajte tiež: Materina dúška: pomôže vám pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí

Marinka je pôvodne lesná bylina, dnes sa však úspešne pestuje aj v tienistých zákutiach záhrad, v ktorých obopína kmene stromov. Prežije aj v kvetináči, ak je dostatočne rozmerný, stojí v polotieni a pôda je zložená z kôry a rašeliny.

Nutné je zasievať čerstvé semená, v suchých už nie je život a nevyklíčia. Seje sa na jeseň a vyžaduje častú zálievku. Keď marinka vyrastie, prestane mať veľké nároky na vodu, naopak, zálievka by mala byť striedma.

Mali by sa jej vyhýbať tehotné ženy

Účinky Marinky voňavej

Čajový nálev z marinky má diuretické, a teda i detoxikačné účinky a zmierňuje žalúdočné problémy. Okrem toho patrí medzi preventívne prostriedky proti vzniku žlčových kameňov. Kto nimi trpí a bojí sa recidívy, môže sa o tejto bylinke poradiť.

Kvety a listy vôňou pripomínajú čerstvo pokosenú trávu, usušené voňajú intenzívnejšie. Sušenou marinkou môžete plniť vonné vrecúška alebo vankúšiky. Môžete ju kombinovať s ďalšími aromatickými bylinami.

Vedeli ste, že…
…lepivý Lipkavec obyčajný (Galium aparine) je blízky príbuzný Marinky voňavej?
Ak vás trápi ako burina, môžete jeho čerstvú vňať nasekať a nálev použiť na detoxikáciu organizmu. Čistí lymfu, krv, opuchnuté lymfatické uzliny, pokožku.

Denne sa odporúča použiť maximálne 1,5 čajovej lyžičky. Najlepšie je Marinku kombinovať s inými liečivými rastlinami podľa konkrétneho zdravotného problému.