Máte nadbytok tuku? Preč s ním! Inak si koledujete o problém.

Vlado Zlatoš, SPRACOVALA: Dagmar Baluchová | 21. september 2017
Máte nadbytok tuku? Preč s ním! Inak si koledujete o problém.

Ktoré hormóny sú v tele najdôležitejšie? Ako sa prejavuje hormonálna nerovnováha? Mnoho ľudí dokáže schudnúť relatívne rýchlo, ale udržať si dosiahnutú hmotnosť už býva zásadný problém a skutočná výzva.

Hormóny sú „veľkí páni"

Dokonca môžeme povedať, že sú to najdôležitejšie „ingrediencie“ v ľudskom tele, ktoré, zjednodušene povedané, dávajú príkazy bunkám, čo sa má alebo nemá urobiť.

Ak vo vašej krvi budú kolovať nesprávne hormóny, ani najzdravšie potraviny na svete vám nepomôžu, pokiaľ ich budete používať nesprávne (množstvo, pomer, načasovanie, kombinácie, iné).

Čítajte tiež: Ako cvičenie obnovuje schopnosť spaľovať tuky, dokonca aj keď nechudnete?

Máte nadbytok tuku? Koledujete si o problém

Ak má niekto VIAC ako 20 % podkožného tuku (muži nad 15 %), je jasné, že má zásadné problémy s hormonálnou sústavou (najmä mnoho estrogénu i kortizolu a nízku citlivosť na inzulín a leptín).

Čím má niekto väčšiu nadváhu až obezitu, tým zásadnejšie sú tieto hormonálne problémy a je len otázkou času, kedy sa tieto zmeny stanú nezvratné (napr. zmena inzulínovej rezistencie na diabetes ap.).

Bude vás zaujímať: TUK - muži verzus ženy. Koľko je dosť?

Telo človeka s nadváhou až obezitou produkuje príliš mnoho leptínu a inzulínu (dva najsilnejšie hormóny, ktoré keď sa vymknú kontrole, je zle).

Ďalej produkuje príliš mnoho estrogénu a kortizolu (samozrejme, nie bezdôvodne), málo testosterónu a rastového hormónu, a pravdepodobne aj málo melatonínu a ďalšie dôležité anabolické hormóny.

Ak má vaše telo MENEJ ako 10 % podkožného tuku (ženy okolo 15 – 18 %), znamená to, že vo vašej krvi kolujú správne hormóny a vaše bunky sú na prítomnosť tých najdôležitejších z nich (inzulín a leptín) veľmi citlivé.

Nadbytok tuku? Preč s ním!

Preto je dôležité, aby ste sa pokúsili čo najskôr dosiahnuť ideálne množstvo podkožného tuku a udržiavali si ho už po celý život. Tým pre svoje zdravie i výkonnosť urobíte viac osohu, ako si dokážete predstaviť.

Ak máte málo podkožného tuku, máte optimálne fungujúcu hormonálnu sústavu, zásoby podkožného tuku sú pod kontrolou a ľahšie sa vám naberá i udržuje svalová hmota.

Čítajte tiež: Dámy, ak chcete schudnúť, do boja s tukom!

Časopis FIT štýl publikuje prevzaté a upravené verzie článkov z blogu www.vladozlatos.com podľa vlastného výberu. Ak si želáte získať kompletnejšie informácie k tejto téme, ako aj odkazy na vedecké štúdie, nájdete ich na blogu Vlada a Tiny Zlatošovcov - expertov na optimálnu výživu a funkčnú kondíciu.