Migréna a liečba (ne)existuje?

Redakcia | 30. marec 2018
Migréna a liečba (ne)existuje?

Záchvaty migrény sú veľmi vyčerpávajúce a negatívne ovplyvňujú celkovú kvalitu života.

Záchvaty migrény - kedy k odborníkovi?

Záchvaty migrény prebiehajú v niekoľkých fázach. Niekoľko hodín pred samotným atakom sa môže objaviť veľká únava, ospalosť, podráždenosť, aura, nevoľnosť, chuť na niektoré špecifické jedlá alebo, naopak, nechutenstvo. Keď sa už dostaví samotná bolesť, môže trvať od niekoľkých hodín, v ťažkých prípadoch až do 3 dní.

No zatiaľ čo ľahké migrenózne záchvaty sa môžu účinne tlmiť voľnopredajnými liekmi proti bolesti a režimovými opatreniami, pri stredných a ťažkých záchvatoch je už namieste odborné vyšetrenie a účinná, presne indikovaná liečba.

Ak rozmýšľate, za ktorým odborníkom zájsť, ak ste sa v príznakoch tohto ochorenia našli, odpoveď je ľahká – k neurológovi. Kompletné neurologické vyšetrenie, ale napr. aj očné, interné, vyšetrenie krvi, RTG lebky a krčnej chrbtice, môžu odhaliť aj ďalšie, pridružené príčiny, ktoré môžu s migrénou súvisieť.

Liečba – (ne)existuje?

Ak máme na mysli liečbu ľahkých záchvatov migrény, tá spočíva v užívaní liekov tlmiacich bolesť a zápal (ešte pred samotným záchvatom, keď už je jasné, že sa záchvat onedlho spustí) na báze paracetamolu, ibuprofenu alebo liekov, ktoré kombinujú paracetamol, kyselinu acetylsalicylovú a kofeín.

U pacientov so stredne ťažkými záchvatmi sa odporúčajú nesteroidné antireumatiká. Ak je liečba voľne predajnými analgetikami alebo antireumatikami nepostačujúca, lekár môže predpísať opoidné analgetiká či kortikosteroidy (najmä pri dlhotrvajúcich záchvatoch).

Okrem liečby bolesti je možné tlmiť aj ďalšie, sprievodné príznaky. U migrenikov, ktorí majú záchvaty spojené s ťažkými nevoľnosťami, sa odporúča užívať aj lieky proti nauzey – antiemetiká.

Avšak, ťažkí migrenici vedia, že ak sa záchvat predvedie v plnej sile, a najmä pri častom užívaní, žiadne z uvedených liekov nepostačujú. Na účinnú liečbu ťažkých stavov migrény sa podávajú lieky obsahujúce ergotamíny alebo triptány.

Podstata triptánov spočíva v tom, že sú schopné prerušiť alebo znížiť prenos bolesti do centrálnej nervovej sústavy. Ich užívaním po dobu niekoľkých mesiacov až rokov dochádza k výraznému zníženiu počtu záchvatov a zmierneniu ich prejavov.

Ženy a migréna – (od)trpíme viac

To, že sa migréna objavuje častejšie u žien, má svoju príčinu – najmä hormonálnu. Keď sa v puberte vo vaječníkoch začne produkcia hormónov a následne sa začne menštruačný cyklus, pre telo, ktoré má prodispozíciu k migréne, to môže byť impulz na spustenie migrenóznych bolestí.

Hormonálne zmeny sú len počas jedného mesiaca u každej ženy zjavné – nastáva ovulácia, menštruácia, neskôr sa telo pripravuje na tehotenstvo, na pôrod, v šestonedelí sa hladiny opäť ustaľujú. Až do menopauzy môžu rozkolísané hladiny hormónov (najmä estrogénov a progesterónov) pôsobiť na vznik migrén.

Navyše, na rozvoj migrény má vplyv aj užívanie antikoncepcie, preto by sa ženy s rodinnou záťažou (ak sa v ich rodine, najmä zo strany žien, migréna vyskytla) mali tomuto spôsobu ochrany vyhýbať.

Riziká súvisiace s migrénou

Hoci je migréna sama osebe nepríjemná diagnóza, ako by to nestačilo, „viaže“ na seba aj ďalšie riziká. Viaceré štúdie potvrdili, že osoby trpiace migrénou majú zvýšené riziko samovrážd, úzkostných porúch a depresie.

Aj napriek tomu, že migréna a duševné choroby nezvyknú vznikať súčasne, môžu sa navzájom ovplyvňovať. Okrem toho – stúpa aj riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Ich príčinou sú s najväčšou pravdepodobnosťou krvné zrazeniny, ktoré vznikajú v kŕčovite zovretých cievach, zásobujúcich mozog.

Domáca liečba pri migréne

Pri atakoch migrény je nevyhnutná aj rýchla pomoc doma. Pomôžu studené či teplé obklady na čelo, na spánky, prípadne aj na šiju. Jedinou vhodnou aktivitou je poloha ležmo a ak je to možné, spánok, ktorý uvoľní organizmus.

Miestnosť, v ktorej migrenik odpočíva, má byť dobre vyvetraná, tichá, so zatemnenými oknami. Žiaden hluk, žiadne svetlo...

Lieky proti bolesti je dobré užívať podľa odporúčania lekára. Ako sme už spomínali, je dôležité zistiť, ktorý spúšťač u migrenika vyvoláva záchvat a eliminovať jeho vplyv (napr. obmedziť určité jedlo, zlepšiť spánkovú hygienu ap.).

Ak je príčinou ochorenia stres a rýchle životné tempo, je to dôvod na celkovú životnú zmenu. Vhodné je viac sa venovať športovým aktivitám (primerane veku i stavu), relaxačným technikám (napr. sauna, masáž), zamyslieť sa treba aj nad svojou hmotnosťou a celkovo nad prístupom k životu. Hoci migrénu úplne zastaviť nemožno, je možné aspoň

Bude vás zaujímať:

Jedlo ako spúšťač migrény
Migréna - príznaky
Migréna alebo keď vám ide vybuchnúť hlava