Môžete sa „prefluoridovať“ aj vďaka zubným pastám a nekvalitnému jedlu či nápojom!

Martin Chudý; SPRACOVALA: Dagmar Baluchová | 6. február 2018
Môžete sa „prefluoridovať“ aj vďaka zubným pastám a nekvalitnému jedlu či nápojom!

Vedeli ste napríklad, že veľké rodinné balenie fluoridovanej zubnej pasty môže obsahovať toľko fluoridu, že by zabilo 11 kg vážiace dieťa? Deti často prehĺtajú zubnú pastu, preto pokiaľ máte malé deti, dávajte veľký pozor. Skutočné riešenie však pozostáva z používania bezfluoridových zubných pást, ktoré bežne kúpite v drogérii.

Môžete sa „prefluoridovať“

Kľúčom ku zdravým zubom však nie sú zubné pasty, ale kvalitná ústna hygiena a tiež strava, ktorá by mala byť bohatá na mikroživiny (vitamín A, D, vápnik, fosfor, horčík) a zároveň by ste sa mali vyhýbať rafinovaným cukrom a technologicky spracovaným potravinám.

Pokiaľ chcete odstrániť fluorid z vody, budete potrebovať reverznú osmózu, pretože filtračné kanvice ho neodstránia. Neodstráni ho ani varenie, úprava potravín, ani samotné trávenie. Neodstráni ho ani jednoduchý uhlíkový filter.

Myslite však na to, že nie je dôležitá len voda, ktorú pijete, ale aj voda, v ktorej varíte a umývate potraviny. Taktiež aj voda, v ktorej sa sprchujete a kúpete, pretože pokožka dokáže absorbovať veľké množstvo toxínov.

Eliminácia fluoridu je teda ďalší krok na ceste ku zdraviu, ktorý by ste mali urobiť. Samozrejme, nemusíte sa hneď báť a rýchlo nakupovať filtre, avšak z dlhodobého hľadiska bude pre vás prospešné, ak si dáte urobiť rozbor vody a pokiaľ nebudete spokojný, radšej si zadovážte aspoň filtračnú kanvicu, ktorá vás prinajmenšom ochráni pred nadmerným chlórom, pesticídmi, baktériami a ťažkými kovmi.

Fluoridy v slovenských vodách a vo svete

Na Slovensku je teda limit pre fluoridy 1,5 mg/l. Zároveň je zakázaná vodná fluoridácia. Avšak, podľa štúdie afrických detí môžete vidieť, že aj nadmerný prirodzený fluorid nie je zdraviu prospešný. Taktiež sa môžete „prefluoridovať“ aj vďaka zubným pastám a nekvalitnému jedlu či nápojom.

Našťastie, my nemusíme riešiť fluoridové problémy, ktoré trápia ľudí v USA. Tam sa už roky odohrávajú veľké kampane proti fluoridácii, avšak politici stále mlčia. Zatiaľ nestačili ani viaceré petície a žiadosti, medzi ktoré patrí aj vyhlásenie s názvom Fluoride Action Network (FAN).

Toto vyhlásenie žiada ukončenie fluoridácie vody v USA a je podporené podpismi viacerých odborníkov, medzi ktorých patrí aj víťaz Nobelovej ceny Dr. Arvid Carlsson. V roku 2013 sa pod toto vyhlásenie podpísalo už viac ako 4 400 odborníkov.

Politikov v USA zatiaľ nepresvedčili ani rozsiahle štúdie, ktoré dokazujú nežiaduce účinky fluoridu a volajú po jeho zakázaní. Harvardské štúdie napríklad preukázali 5- až 7-násobne vyššie riziko rakoviny kostí u mladých mužov, ktorí boli vystavení fluoridu vo veku 6 až 8 rokov.

Niet však divu, že politici ďalej ignorujú vedecké štúdie, keďže nejde o ich nedostatok. Politici v USA boli už od začiatku vodnej fluoridácie upozorňovaní, aby sa vyhýbali fluoridovanej vode. Zároveň im boli do Kongresu dovážané fľaše s pitnou vodou z horských prameňov.

Aj z týchto dôvodov si obyvatelia Spojených štátov budú musieť ešte asi chvíľu počkať, kým sa natrvalo zbavia fluoridovanej vody.